بخش عمده‌ای از دانشمندان برتر ایرانی داخل کشور مشغول خدمت هستند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از دانشمندان برتر ایرانی مشغول ارائه خدمت در کشور هستند، گفت: درصد عمده ای از فارغ التحصیلان حوزه پزشکی وارد عرصه های مختلف نظام سلامت کشور می شوند و پیشرفت هایی که در سنوات گذشته داشته‌ایم، مرهون تلاش های این افراد بوده است.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت بهداشت، باقر لاریجانی با اشاره به توسعه علوم پزشکی در دهه های پس از انقلاب و خودکفایی در تربیت نیروی انسانی این حوزه افزود: بسیاری از نفرات برتر حوزه علوم پزشکی در داخل کشور مشغول به کار هستند و تحولات چشمگیری را در طی این سال ها در حوزه های مختلف علمی ایجاد کرده اند.

 وی با بیان اینکه کشور ما در سال های پس از انقلاب در تربیت نیروی انسانی نظام سلامت تا حد زیادی به خودکفایی رسیده است، اظهار داشت: این نیروها پس از تحصیل وارد عرصه های مختلف از جمله آموزش، پژوهش و ارائه خدمات شده و با تلاش های خود زمینه های توسعه کشور در حوزه های مختلف را فراهم آورده اند.

لاریجانی با اشاره به توسعه علوم پزشکی در دهه های گذشته تصریح کرد: ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی دولتی، ۱۷ دانشکده علوم پزشکی دولتی در کشور تاسیس شده و ۹۳ واحد در دانشگاه آزاد اسلامی رشته های مرتبط با علوم پزشکی را تدریس می کنند. ۶۵ دانشکده پزشکی، ۴۵ دانشکده دندانپزشکی، ۲۵ دانشکده داروسازی، ۱۹۲ دانشکده پرستاری و مامایی در کشور مشغول تربیت دانشجو هستند. در حالی که در اروپا در هر کشور به طور متوسط حدود ۱۰ دانشکده دندانپزشکی وجود دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه رشد چشمگیری در توسعه علوم پزشکی در ۱۰ سال گذشته داشته ایم، ادامه داد: در این ۱۰ سال، ۲۱ دانشکده دندانپزشکی، ۳۸ دانشکده پرستاری، ۹ دانشکده پزشکی در کشور تاسیس شده است.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار رشته مقطع علوم پزشکی در کشور داریم گفت: این رشته مقاطع به طور عمده در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند که حدود ۲ هزار رشته مقطع آن در ۱۰ سال گذشته راه اندازی شده است.

 لاریجانی اضافه کرد: حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند و تعداد دانشجویان علوم پزشکی در برخی رشته های مورد نیاز کشور در ۱۰ سال گذشته تا ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

وی با تاکید براینکه جذب دانشجو در رشته های علوم پزشکی باتوجه به نیازهای کشور انجام می شود و سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت نیز تدوین شده است، گفت: اگرچه اکنون نیز وضعیت نیروی انسانی حوزه سلامت در بسیاری از رشته ها بهتر از کشورهای منطقه است، اما با برنامه ریزی که در قالب سند برآورد نیروی انسانی شده، تا سال ۱۴۰۴ از لحاظ شاخص نیروی انسانی حوزه سلامت به نسبت کشورهای منطقه پیشرفت چشمگیری خواهیم داشت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت پیشرفت های حاصل شده در نظام سلامت را حاصل تلاش های اساتید و کارکنان این حوزه برشمرد و اظهار داشت: همکاران به خصوص استعدادهای درخشان و افراد برتر حوزه علوم پزشکی کشور با ورود در نظام ارائه خدمات، آموزش و پژوهش تحولات و دستاوردهای شگرفی را طی یک دهه گذشته در حوزه سلامت کشور ایجاد کردهاند.

به گفته وی، علی رغم آمارهایی که گاهی ارائه می شود و صحت آن نیز جای بحث دارد، درصد بسیار بالایی از افراد متخصص و استعدادهای درخشان حوزه علوم پزشکی زندگی خود را وقف خدمت به کشور کرده اند و جهش علمی که طی ۱۰ سال گذشته شاهد آن بوده ایم حاصل تلاش های این همکاران در اقصی نقاط کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =