بازار صادراتی کالاهای سمنان از ۳۲ به ۴۵ کشور افزایش یافت

سمنان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: تنوع بازارهای صادراتی تولیدکنندگان و صنعتگران استان، با وجود فشارهای خارجی تحریم اقتصادی، از ۳۲ به ۴۵ کشور در سال ۹۸ افزایش یافت.

حشمت الله عسگری روز پنجشنبه در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری افزود: افزایش ۳۶ درصدی ارزش دلاری صادرات از مبدا استان سمنان به نقاط مختلف جهان از ابتدای فروردین تا پایان تیر ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته قابل توجه و تقدیر است.

وی خاطر نشان کرد: تنوع بازارهای صادراتی واحدهای تولیدی استان سمنان در سال گذشته ۳۲ کشور بود که اکنون این رقم به ۴۵ کشور افزایش یافته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان ادامه داد: در سال گذشته ارزش دلاری یک تن کالای صادراتی استان ۴۶۰ دلار بود که این رقم اکنون به ۸۶۰ دلار افزایش یافته است.

عسگری تصریح کرد: صادرات کالاهای خام از سمنان به نقاط مختلف جهان در سال ۹۸ کاهش یافت و علت این کاهش به معنی افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی استان است.

وی اضافه کرد: مبدا کالاهای وارداتی به استان سمنان در سال گذشته ۱۴ کشور بود که این رقم اکنون به ۲۷ کشور رسیده است که این آمار به معنی رونق کسب و کار واحدهای تولیدی استان با وجود فشارهای خارجی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: به راه‌اندازی و توسعه شرکت‌های مدیریت صادرات در استان توجه ویژه شود و سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان نسبت به توسعه این بخش اقدام کند.

در این نشست با حضور علیرضا آشناگر استاندار و دیگر مدیران عضو کارگروه، در ارتباط با وضعیت اشتغال، میزان صادرات و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی مطالبی ارایه شد.

در استان ۷۰۲ هزار نفری سمنان ۲ هزار و ۲۰ واحد صنعتی و تولیدی فعال است.

۷۳۳۹/۶۱۰۳

اخبار مرتبط