۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۶
کد خبرنگار: 2651
کد خبر: 83438117
۱۰ نفر

برچسب‌ها

مداح و پیشکسوت موسیقی شوشتری درگذشت

اهواز - ایرنا - ملاحسین انصاری شوشتری از پیشکسوتان مداحلی و موسیقی محلی شوشتری در ۹۴ سالگی درگذشت.

به گزارش ایرنا "ملا حسین انصاری شوشتری" در سال ۱۳۰۶ در محله دربند شوشتر متولد شد. پدر وی خیاطی زبر دست و مادرش نیز از اطبا قدیم شوشتر بود که به دلیل تسلط مادر به جراحی در بین اهالی شوشتر به ملاحسین جراح نیز معروف بود.

ملا حسین از هوش و ذکاوتی بالا برخوردار بود ،وی در سن هفت سالگی تحصیلات مکتب را شروع کرد و در سن ۹سالگی به دلیل ابتلا به آبله بینایی خود را از دست داد .

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شوشتر گفت: ملا حسین با هوش و ذکاوتی که داشت در محضر استاد خویش سید محمدعلی ذاکر شوشتری به فراگیری مداحی و نوحه سرایی و موسیقی ملی و محلی شوشتری پرداخت.وی تحصیلات آکادمیک را ادامه داد و به تدریس نابینایان مدارس استثنایی مشغول شد.

علی بهرامی افزود: این پیشکسوت موسیقی ملی و محلی شوشتری با گوش دادن به برنامه های رادیو بر موسیقی ملی تسلط کافی پیدا کرد که حاصل اندوخته های وی در کتاب نوحه خوانی در ایران و نوحه خوانی شوشتر نوشته متین رضوانی پور پژوهشگر موسیقی مذهبی کشور ،کتاب موسیقی شوشتر نوشته مهشید نقاشپور و هویت موسیقی شوشتر نوشته کاظم پوره منتشر شده است.

وی گفت: همچنین از ملا حسین آثار صوتی و تصویری زیادی در زمینه تعزیه، روضه خوانی و نوحه خوانی و اجرای موسیقی با اساتیدی ازجمله احمدعلی کامرانفر،سید بهاالدین قائمی به جای مانده  که هر کدام  را می توان از آثار فاخر گنجینه فرهنگی شوشتر دانست .

استاد ملاحسین روز گذشته ( چهارشنبه ) به علت کهولت سن و پس از سپری کردن  یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

پیکر وی امروز پنجشنبه در بهشت آباد اهواز قطعه طلاب تشییع  و به خاک سپرده شد.

۷۱۵۹/۶۰۶۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =