طرح آبرسانی به ۲۰ روستای خراسان جنوبی افتتاح شد

بیرجند - ایرنا - طرح آبرسانی همزمان به ۲۰ روستای استان خراسان جنوبی روز پنجشنبه با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.

وزیر نیرو در حاشیه افتتاح طرح آبرسانی به روستاهای خراسان جنوبی که استاندار خراسان جنوبی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گفت: آبرسانی به مجموعه ۲۰ روستای استان با جمیعت سه هزار و ۷۰۰ نفر، افتتاح نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی در سربیشه از جمله پروژه‌هایی است که امروز افتتاح شد و در مجموع ۱۲۰ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران افزود: همچنین پروژه آبرسانی به شهرستان طبس و طرح آبرسانی به شهرستان بیرجند از دیگر پروژه‌هاست که در این زمینه ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی به بازدید از پروژه آبرسانی میان مدت به شهرستان بیرجند اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک این پروژه به بهره‌برداری می‎‌رسد.

وزیر نیرو تصریح کرد: در مجموع وزارت نیرو در استان خراسان جنوبی حدود یک هزار و ۳۶۰ پروژه را با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد.

وی پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها را به طور متوسط ۴۰ درصد عنوان کرد و گفت: یکی از مسایل مهم استان تامین آب شرب مورد نیاز روستاها در بلندمدت است.

وزیر نیرو ادامه داد: با مدیریت نمایندگان مجلس و استاندار خراسان جنوبی طرح سازگار با کم آبی در استان تقریبا نهایی شده است و در کارگروه ملی سازگار با کم آبی مطرح و تصویب خواهد شد.

وی اظهار داشت: اساس این طرح استفاده بهینه و مدیریت مصرف آب است با این شرط سرمایه گذاری برای تامین‌های جدید موجه خواهد بود در غیر اینصورت پرداختن به تامین‌های آب جدید بدون توجه به چگونگی مصرف به نوعی ریختن آب در مشک سوراخ دار است که زمان را از دست می دهیم و منابع را صرف می‌کنیم اما در نقطه‌ای پیچیده تر از نقطه اول قرار خواهیم گرفت.

وی بیان کرد: این دو امر مهم طرح سازگاری با کم آبی که به نوعی تضمین مصرف صحیح آب در حال و آینده است و هم نهایی شدن مطالعات تخصیص آب از دریا برای استان است که در هفته‌های آتی به استان ابلاغ می‌شود.

اردکانیان گفت: برای آینده درازمدت استان در نظر گرفته ایم تا سقف ۶۰ میلیون مترمکعب آب شیرین از منابع دریا منتقل شود که البته برابر این مقدار تخصیص است به این معنا که خراسان جنوبی به عنوان یک استان مرزی ویترین کشور در شرق کشور با امید به آینده زندگی پایدار و رو به جلو و توام با رفاه و آسایش برای هموطنان رقم بزند.

وی عنوان کرد: وزارت نیرو مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی با افغانستان را هم امسال با تصمیم دولت عهده دار شده است و این موضوع مسئولیت و البته فرصت های ما را بیشتر می کند که با توجه بیشتر از امکانات خراسان جنوبی در جهت توسعه استفاده کنیم.

اردکانیان گفت: امسال وزارت نیرو طرح های زیادی را در بخش‌های آب، برق و فاضلاب افتتاح خواهد کرد و بیش از ۲۱۷ طرح عمده در سطح نیروگاه، سد، شبکه‌های آبیاری زهکشی، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۳ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه هر هفته یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر دو هفته یک تصفیه‌خانه آب در نقاط مختلف کشور افتتاح می شود همچنین نیروگاه‌های متعدد حرارتی به مدار بهره‌برداری خواهند آمد.

وزیر نیرو گفت: با امکاناتی که از صندوق توسعه ملی  با پشتیبانی دولت و با اذن مقام معظم رهبری فراهم است امسال پروژه آبرسانی به روستاهای مرزی با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

وی اضافه کرد: امید است در سطح کشور یک هزار و ۱۲۴ روستای دیگر را تا پایان امسال وارد مدار بهره برداری از آب پایدار و سالم کنیم و بدون شک استان‌های مرزی به ویژه شرق کشور از جمله خراسان جنوبی در اولویت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی هم در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: مجتمع آبرسانی به پنج روستای ملک‌آباد، کوچ، کفکی، برزج، محمودآباد و زمان‌آباد شهرستان بیرجند با هزینه‌کرد ۵۸ میلیارد ریال به نمایندگی از سایر روستاها امروز به بهره‌برداری رسید.

مهدی صفوی‌نژاد اعتبار هزینه شده برای آبرسانی به ۲۰ روستا را ۱۹۱ میلیارد و ۷۶۴ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: با افتتاح این پروژه‌ها یک هزار و ۱۸۰ خانوار روستایی از آب شرب سالم برخوردار شدند.

وی اظهار داشت: برای اجرای این پروژه‌ها ۲ هزار و ۴۹۲ متر حصارکشی، ۱۷ مورد ایستگاه پمپاژ، ۱۲ مورد پست برق و ۲ هزار و ۶۴۰ متر شبکه برق اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین مجموع خط انتقال این روستاها ۸۶.۴ کیلومتر، حجم مخازن ذخیره آب چهار هزار و ۸۹۰ مترمکعب و شبکه توزیع ۲۹.۹ کیلومتر است.

آبرسانی به روستاهای اوجاد و اسنان بیرجند، روستای خُرم خوسف، روستاهای نخاب، منند، فیزیک و آویجان درمیان، روستای اردکول و ولی‌آباد زیرکوه، روستای مشوکی و خوشاب سربیشه، روستای خسروآباد طبس و روستای کلاته‌سنجی و سریخان نهبندان از دیگر روستاهایی است که امروز آب شرب آنها تامین شد.

در حال حاضر ۹۶۱ روستای خراسان جنوبی زیرپوشش شبکه آبرسانی هستند و آب شرب ۱۸ تا ۲۲ درصد جمعیت روستایی استان معادل ۴۵۰ روستا به صورت سیار و با تانکر تامین می‌شود.

از مجموع یک هزار و ۷۵۳ روستای دارای سکنه استان خراسان جنوبی ۹۵۰ روستا دارای شبکه آبرسانی هستند و از این تعداد ۱۰۰ روستا دارای تنش آبی بوده و قطعی پنج ساعته آب را در برخی ساعات شبانه روز تجربه می‌کنند همچنین  ۱۴۸ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت استان فاقد شبکه آبرسانی است و باید با تانکر سیار آبرسانی شوند.

وزیر نیرو روز پنجشنبه برای افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چند طرح آب و برق خراسان جنوبی وارد این استان در شهرستان طبس شد.

رضا اردکانیان بدو ورود به فرودگاه طبس مورد استقبال استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه طبس، مسئولان استان و شهرستان قرار گرفت.

بازدید از نیروگاه زغال‌سوز در حال ساخت همزمان با آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی از برنامه‌های سفر اردکانیان به این شهرستان بود.

وزیر نیرو در ادامه سفر یک روزه به خراسان جنوبی از طرح‌های آب و برق این استان در شهرستان‌های بیرجند و سربیشه نیز بازدید و چند طرح را افتتاح و کلنگ‌زنی می‌کند.

دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و شرکت در نشست جمع‌بندی با حضور مسئولان و مدیران صنعت آب و برق استان از دیگر برنامه‌های وزیر نیرو در این سفر است.

۷۵۵۷*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha