۲۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۵۶
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83437725
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵ درصد صادرات کشور مربوط به محصولات کشاورزی است

مشهد- ایرنا- ۱۵ درصد صادرات کشور مربوط به صنعت غذا و محصولات کشاورزی است که به بیش از ۶۰ کشور صادر می شود.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات مواد غذایی و کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران چهارشنبه شب در نشست کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد گفت: طی دو سال اخیر به دلیل سیاست های متنوع در حوزه ارزی، بخش کشاورزی و صنعت غذا بیشترین آسیب را نسبت به سایر محصولات صادراتی متحمل شده اند.

محمود بازاری افزود: مهمترین علت بروز این آسیب از جانب ورود افراد غیر حرفه ای و فاقد تخصص لازم به حوزه کشاورزی بود که با بهره گیری از کارت های بازرگانی بخشی از صادرات این محصولات را انجام دادند.

 وی اظهار داشت: هم اکنون دولت برای ساماندهی وضعیت صادرات با هدف تامین مایحتاج داخلی و جلوگیری از هدررفت منابع ارزی، یک سری سیاست ها را در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی و صنعت غذا در دست اجرا دارد که شاید این سیاست ها با نواقصی نیز همراه باشد.

وی گفت: براساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی در ۳۱ اردیبهشت ماه امسال، صادر کنندگان باید بدون نگرانی، بخش مربوط به ۵۰ درصد رفع تعهدات از محل واردات و برگشت اسکناس را انجام دهند و اگر تعهدات خود را به طور کامل انجام دهند، مورد پذیرش بانک مرکزی قرار می گیرد.

بازاری افزود: بانک مرکزی ۸۰ درصد از کل تعهدات صادرکنندگان نسبت به بازگرداندن ارز به بانک را محاسبه کرده و ۷۰ درصد از آن را به نوعی مبنای رفع کامل تعهدات صادرکنندگان در نظر می گیرد.

وی اظهار داشت: در بحث استرداد پول، طبق دستورالعملی که بانک مرکزی ابلاغ کرده است، به نسبت یک تا ۱۰۰ درصد، به هر میزانی که صادرکننده تعهدات سال گذشته خود نسبت به بانک مرکزی را رفع کرده باشد، به همان میزان به وی پول استرداد خواهد شد.

وی گفت: طرح "شناسه ملی زعفران" سالهاست که در دستور کار قرار دارد و در برخی مناطق اجرا شده است، از آنجا که دیگر فرصتی تا فصل برداشت زعفران نمانده، بهتر است صادر کنندگان به شورای ملی زعفران کمک کنند تا این طرح برای کیفی سازی محصول زعفران در نقاط تولید آن اجرا شود.

بازاری یکی از مشکلات اساسی حوزه صادرات محصولات کشاورزی را ضعف ناوگان یخچالی دانست و افزود: در بسته حمایتی سازمان توسعه تجارت برای محصولات کشاورزی در سال جاری مقرر شد اعتبار لازم برای خرید ۲ هزار کانتینر یخچالی تامین شود.

۷۴۸۹/۶۰۵۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =