۲۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83437274
۰ نفر

پروندهٔ خبری

عمران خان: مناقشه کشمیر با گفت وگو حل می شود

اسلام آباد - ایرنا - «عمران خان» نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه اقدام اخیر هند درخصوص کشمیر را اشتباه راهبردی دهلی نو دانست و تاکید کرد: اسلام آباد هرگز به دنبال جنگ نیست و معتقد است که مناقشه کشمیر از طریق گفت وگو قابل حل است.

به گزارش رسانه های دولتی پاکستان، عمران خان امروز به مناسبت هفتاد و سومین سالروز استقلال این کشور طی سخنرانی در پارلمان کشمیر تحت کنترل دولت پاکستان در شهر «مظفرآباد» افزود: جنگ هیچ گاه راهکار حل مسائل نیست بلکه بروز درگیری باعث ایجاد مشکلات دیگری خواهد شد.

وی در عین حال هشدار داد که هند نباید درباره پاکستان مرتکب اشتباه محاسباتی شود زیرا مردم و نیروهای مسلح پاکستان آماده هر وضعیت و دفع هرنوع تهاجم هستند.

عمران خان اظهار داشت: پاکستان اطلاعاتی را درخصوص اقدامات احتمالی هند برای تحریک پاکستان دریافت کرده و ما هشدار می دهیم که پاکستان در صورت هرگونه تجاوز از سوی هند، پاسخ فوری و قاطعانه خواهد داد.

وی تاکید کرد: جامعه جهانی مسئول هر نوع جنگ احتمالی خواهد بود زیرا نهادهای که با هدف جلوگیری از جنگ و درگیری تشکیل شده بودند، به مسئولیت های خود عمل نکردند.

نخست وزیر پاکستان اظهار داشت: دولت این کشور مسئله کشمیر را در همه مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل و دیوان بین المللی عدالت مطرح کرده و هرگز کشمیری ها را تنها نخواهد گذاشت.

دولت هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز امروز اعلام کرد: اسلام آباد درخواست رسمی خود را برای برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی تصمیم اخیر هند در خصوص کشمیر، به این سازمان ارائه کرده ا ست .

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =