تحریم باعث قطع روابط تجاری شرکت های چینی با ایران نشد

پکن- ایرنا- معاون موسسه مطالعات خاورمیانه چین تاکید کرد شرکت های چینی روابط با ایران را در عرصه های تجاری تحت فشارها و تحریم های آمریکا قطع نمی کنند و به همکاری های عادی خود ادامه می دهند.

«پان گول» در اظهاراتی که روزنامه «مورنینگ پست» هنگ کنگ روز پنجشنبه منتشر کرده آورده است: شرکت های چینی نمی خواهند تسلیم آمریکا شوند آنها دیگر منافع خود را بر اساس روش های تحمیلی آمریکا تنظیم نمی کنند.

وی گفت: اکنون نزدیک به 200 شرکت چینی در حال سبک و سنگین کردن مناسبات خود بین ایران و آمریکا هستند و می خواهند روابط با ایران ادامه پیدا کند.

او که کارشناس آکادمی علوم اجتماعی شانگهای نیز هست با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: تصور این بود با بازگشت تحریم ها همه شرکت ها از ایران خارج شوند، در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاده است.

این کارشناس چینی تاکید کرد از سوی دیگر مناقشه بزرگ تجاری که میان چین و آمریکا وجود دارد، باعث شده است شمار زیادی از شرکت های چینی به روابط گسترده تجاری با ایران ادامه دهند و در آینده نیز این راه را ادامه خواهند داد.

«پان» درباره فشارهای آمریکا و تشدید تنش ها در خاورمیانه و تنگه هرمز نیز گفت: کسی خواستار رویارویی نظامی نیست درگیری نظامی می تواند یک مصیبت بزرگ برای دو کشور و کل دنیا باشد و خسارت سنگینی به مردم جهان بزند.

به نظر این کارشناس چینی رایزنی های بیشتری در جریان است تا طرفین بتوانند اختلافات را حل و فصل کنند در این میان نباید نقش دیگر کشورها کمرنگ باشد آنها باید برای کاستن از تنش ها تلاش های بیشتری انجام دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =