بیش از ۹ هزار نخبه عضو مرکز دانش  پژوهان هستند

تهران - ایرنا - مدیرکل دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر گفت: در حال حاضر ۹ هزار و ۲۰۴ نفر از جامعه ایثارگری کشور شامل آزادگان، جانبازان، ایثارگران و خانواده های شهدا عضو این مرکز هستند.

«عادل مهری»   روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: این افراد نخبه شامل  ۱۱۹ نفر آزاده نخبه، ‌ همسر آزاده ۴۶ نفر، فرزند ۱۸۹ نفر، ‌جانباز آزاده ۱۹۳ نفر، ‌جانباز نخبه ۲ هزار و ۳۸ نفر، ‌همسر جانباز ۴۰۳ نفر، ‌ فرزند جانباز نخبه ۳ هزار و ۵۶۸ نفر، ‌فرزندان شاهد نخبه ۲ هزار و ۵۶۱ نفر، همسر شهید نخبه ۸۷ نفر هستند. در مجموع ۹ هزار و ۲۰۴ نفر نخبه در میان جامعه ایثارگری عضو مرکز دانش پژوهان هستند.

وی اظهار داشت: در مرکز دانش پژوهان یک بخش از اقدامات مربوط به نخبگان و سرآمدان است و اکنون  این تعداد از خانواده ایثارگر عضو مرکز دانش پژوهان است. در حوزه تشکل های ایثارگری سه تشکل در حوزه آزادگان داریم که در فضاهای اجتماعی و فرهنگی فعالیت می کنند و یکی از گروه‌هایی که در این شرایط بحرانی با کمبودهای موجود می توانند کمک کنند آزادگان هستند که حدود هشت سال  جنگ تحمیلی در اسارت زندان های بعثی سال های سال را گذراندند.

وی خاطرنشان کرد: آزادگان در عرصه اجتماعی خیلی فعال هستند و در این مرکز تلاش می کنیم که با این افراد همراهی و همکاری خوبی داشته باشیم. در مفهوم ایثار اجتماعی از تجربیات آزادگان و دیگر حوزه های  ایثارگری نیز استفاده می کنیم.

به گفته وی، یکی از فضاهایی که در بنیادشهید تدبیر شده است، شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که این تجربیات و اقدامات را با کسب نظرات آزادگان به عنوان یک متن مدون شده به شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ارائه می کنیم.

مهری اظهار داشت: اینکه بگوییم نمی توانیم کاری کنیم و ناامید بشویم را اصلا نمی پذیریم. همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند مردم نباید ناامید شوند و شاید برخی بی تدبیری ها و تصمیمات مناسبی در حوزه مدیریت رخ ندهد اما مردم یا تشکل های مردم نهاد این را بهتر از بدنه مدیریتی انجام می دهند.

در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند.

شمار کل جانبازان کشور به ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر می رسد. ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر (۵۹ درصد) جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر (۴۱ درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =