تعویق تعرفه آمریکا بازار امروز را مثبت کرد

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه علت اصلی رشد شاخص بورس در بازار امروز را به تعویق افتادن تعرفه آمریکا بر روی کالاهای چینی دانست و گفت: کامودیتی‌ها ( مواد اولیه کالای اساسی) از دو روز گذشته تا حدودی روند مثبت را در پیش گرفتند که این موضوع سبب ایجاد یک نوع خوشبینی در بازار سرمایه شد.

«کمال خانزاده» امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به رشد چشمگیر شاخص بورس در بازار امروز اشاره و بیان کرد: بیشتر رشد امروز شاخص بورس ناشی از سهم‌های بزرگ و بنیادین بازار مانند همراه اول، مخابرات، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پارس و پالایش نفت بندرعباس بوده است.

وی ادامه داد: سهام همراه اول و مخابرات بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص بورس داشتند که علت آن به شایعات مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها مربوط بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین سایر سهم‌ها که شامل افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی می شوند در روند رو به رشد بازار تاثیرگذار هستند، در حالی که باقی سهم ها متعادل و به روند عادی خود ادامه خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: طی چند وقت اخیر سهام فولاد مبارکه اصفهان به شدت افت کرد و نرخ آن به کمتر از ۴۰۰ تومان رسید اما امروز به دلیل اینکه از جمله سهم‌های بنیادی بود مورد حمایت قرار گرفت در حالی که اتفاق خاصی در این سهم برای رشد قیمت رخ نداده بود.

خانزاده اعلام کرد: بازار پیش بینی سود بالایی را نسبت به فولاد مبارکه اصفهان داده بود، در حالی که این سهم در مجموع سود بسیار کمی را در اختیار سهامداران قرار داد، این موضوع منجر به ریزش این سهم در بازار و خروج سهامداران از این بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اعلام اینکه اخیرا پیش بینی روند بازار به شدت سخت شده است، گفت: پول های زیادی در بازار وجود دارد و اکنون شاهد جریان پول در سهم های کوچک و معاملات اینگونه سهم ها هستیم.

وی با بیان اینکه اکنون تمایل خریداران به سمت سهم های کوچک است، گفت: این روند ادامه‌دار است و بازار بیشتر به سمت سهم هایی که از ارزش کمتری برخوردارند پیش خواهد رفت.

خانزاده با تاکید بر اینکه تعویق تعرفه آمریکا بر کالاهای چینی، شرایط و پیش بینی بازار را سخت‌تر کرده است، افزود: با یک توئیت رئیس جمهوری آمریکا کل تحلیل کارشناسان و معادلات بازار تغییر کرده است، خبرهای جدید باعث سردرگمی بازارها در خصوص تصمیم آمریکا در مقابل شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار چین برای کامودیتی‌ها بازار بزرگی محسوب می‌شود، به همین دلیل با توجه به مسائل موجود معاملات کامودیتی ها اکنون در کل دنیا متوقف شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن بازار کامودیتی‌ها، سرمایه‌های در اختیار مردم به سمت این بازارها نمی‌رود بلکه اکنون روند بازار بیشتر به سمت سهم‌هایی است که به دنبال افزایش سرمایه هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha