۲۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 2216
کد خبر: 83437013
۱ نفر
تندیس جام زرین حسنلو در نقده رونمایی شد

ارومیه- ایرنا- تندیس جام زرین حسنلو همزمان با سالروز کشف این جام در شهرستان نقده از توابع آذربایجان‌غربی رونمایی شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نقده روز چهارشنبه در آیین رونمایی از این تندیس در سالن اجتماعات این اداره افزود: این شهرستان از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و باید مورد توجه مسوولان و مردم به‌ویژه سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

ژیلا سرهنگی بیان کرد: جام زرین حسنلو با قدمت ۶ هزار ساله خود نماد تمدن بشریت و تاریخ ایران است و باید به این موضوع توجه خاصی شود.

«سرهنگی» با اشاره به جایگاه نقده اضافه کرد: این شهرستان در مقایسه با دیگر نقاط استان بیشترین تالاب‌ها و بیشترین تپه‌های باستانی را در خود جای داده اما متاسفانه در موضوع گردشگری و سرمایه‌گذاری توجه خاصی به این ظرفیت‌ها نشده است.

رییس شورای شهر نقده نیز بیان کرد: تپه حسنلو که جام زرین در آن مکان باستانی کشف شده، هویت ملی است و از ظرفیت آن باید برای معرفی نقده در سطوح بین‌المللی استفاده شود.

«آقاجانی» در خصوص جایگاه حسنلو اظهار داشت: حسنلو را می‌توان نماد فرهنگ، تمدن، ورزش و مذهب دانست و هر ساله جشنواره‌هایی در خصوص این مکان تاریخی برگزار کرد.

جام طلای حسنلو یکی از آثار باستانی برجسته ایران است که توسط امامقلی محمدی حسنلوئی در جریان کاوش‌هایی به سرپرستی «رابرت دایسون» در تپه حسنلوی نقده (طی سال ۱۳۳۶) کشف شد.

گفتنی‌ است که تندیس این جام زیبا و ارزشمند «جام زرین حسنلو» توسط هنرمند اهل نقده «رامین عباس نژاد حسنلویی» ساخته شد و در سالن اجتماعات این شهرستان رونمایی شد.

۹۹۱۵/۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =