لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی و بخشش محمد علی نجفی

تهران- ایرنا- هفته گذشته در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحولات بسیاری رخ داده است که مهم ترین آن ایراد دوباره شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی بود که بازتاب بسیار وسیعی در رسانه ها داشت و همچنین انتشار خبر بخشش محمدعلی نجفی توسط خانواده میترا استاد در صدر اخبار قرار گرفت.

گروه اطلاع رسانی ایرنا براساس وظایف آگاهی بخشی خود رسانه های مختلف را در هفته گذشته مورد واکاوی قرار داد و برجسته ترین و مهم ترین موضوعات را رصد و بررسی کرده است.

ایراد دوباره شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی

تابعیت فرزندان زنان ایرانی کلیدواژه ای مهم و تاثیرگذار در ایران، کلیدواژه ای همیشه خبرساز. خرداد ۱۳۹۸ خورشیدی که مجلس با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی موافقت کرد، خبرش خیلی زود فضای شبکه‌های اجتماعی را از آن خود کرد. کاربران با هشتگ‌ مادرم ایرانی است، من هم ایرانی‌ام به استقبال تصمیم مجلس رفتند و در آن میان تقریبا موضوع تایید کردن یا تایید نکردن شورای نگهبان به فراموشی سپرده شد. حالا ۲ ماه پس از تصمیم مجلس، شورای نگهبان برای دومین بار اعلام کرد که این لایحه از نظر این شورا همچنان ایراد امنیتی دارد و تاییدی در کار نیست با وجود بازتاب منفی نظر شورای نگهبان در شبکه‌های اجتماعی، پروانه سلحشوری نماینده مجلس می‌گوید همچنان امید دارد که با همکاری شورای نگهبان موضوع حل شود، به نظر او این رفت و برگشت‌ها میان مجلس و شورای نگهبان امری معمول است: فعلا فکر می‌کنم هنوز که برگشت این طرح به سه بار هم نرسیده است که بگوییم هر سه بار رد شده، باید دوباره طرح به دست ما برسد و کار بررسی را انجام دهیم. من معتقدم خیلی از امور را با همراهی خود اعضای محترم شورای نگهبان حل کرده‌ایم، آنها حقوقدان هستند و امیدواریم که با کمک خود آنها این مشکل را حل کنیم.  

کارت سوخت

خبر مربوط به کارت سوخت در این هفته در رسانه ها منتشر شد. بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قرار بود از ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ خورشیدی استفاده از کارت سوخت شخصی الزامی شود و عرضه بنزین در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور از این تاریخ صرفا با ارائه کارت هوشمند سوخت خودرو، امکان‌پذیر شود که این مهم موکول روزهای بعد شد. گفته می‌شود دولت این سیاست را با هدف کنترل مصرف سوخت و کاهش میزان قاچاق که از سال گذشته به شدت رو به فزونی نهاده، عملیاتی می‌کند. بر اساس آمارهای رسمی، در حال حاضر مصرف روزانه بنزین کشور به طور میانگین به حدود ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده که همچون اغلب مصارف دیگر در کشور، از حد استاندارد فراتر است. البته باید توجه داشت که قاچاق سوخت، بخش بزرگی از مصرف را در ایران به خود اختصاص داده و سبب اصلی آن نیز، قیمت به شدت ارزان این کالا در کشور در مقایسه با همسایگان خارجی‌ است.

فیلتر اینستاگرام

فلترینگ این بار نیز در رسانه ها خبر ساز شد. به این صورت که مصطفی تاج‌زاده فعال اصلاح‌طلب در حساب توییتری‌اش خبر از احتمال فیلترینگ اینستاگرام داد و نوشت: به‌ گفته معاون اول دادستان کل کشور، فیلترینگ شبکه اینستاگرام در دستور کار دادستانی کل کشور قرار دارد. معلوم است که اقدام فوق مانند فیلترینگ تلگرام با شکست فاحش مواجه می‌شود اما از رییس جدید قوه قضاییه بعید بود که نیامده به جنگ افکار عمومی برود. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه چند ساعت بعد این توییت تاج‌زاده را تکذیب و اعلام کرد حجت‌الاسلام منتظری در حال حاضر معاون اول ندارد و چنین جمله‌ای هم از ناحیه سایر معاونان بیان نشده است. تاج‌زاده هم توضیحی به توییت قبلی‌اش اضافه کرد و در آن نوشت: مطلع شدم خبرگزاری قوه قضاییه خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام توسط دادستانی کل کشور را تکذیب کرد. ضمن استقبال از این تکذیبیه، امیدوارم در سال‌های آتی هیچ شبکه ارتباطی در فضای مجازی که مورد استفاده عموم مردم است توسط دستگاه قضایی فیلتر و مسدود نشود.

بعضی از خبرگزاری ها اما این توییت‌های تاج‌زاده را دستمایه قرار دادند تا آستین‌ها را برای هجمه علیه این فعال و تحلیلگر اصلاح‌طلب بالا زد. این البته نخستین‌ بار نیست که یکی از مسوولان یا سیاستمداران موضوعی را مطرح می‌کند که بعدها رد یا تکذیب می‌شود و تاج‌زاده هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. بارها مسوولان مختلفی از تریبون‌های رسمی‌تر از جمله مجلس یا صداوسیما مسائلی نادرست یا غیرمستند را مطرح کرده یا حتی اتهاماتی را به دیگران وارد کرده‌اند که بعدا هم رد شده اما هیچ‌گاه رسانه‌ها با چنین ادبیاتی به موضوع نپرداخته اند.

درگیری در محمود آباد

درگیری در محمود آباد، خبری که رسانه ها آن را پوشش دادند. هجوم عده‌ای به اراضی پادگان نجات خدمه نیروی هوایی ارتش در محدوده قصر دریاسر منطقه محمودآباد مازندران به درگیری با کارکنان و عوامل تامین حفاظت فیزیکی این پادگان منجر شد. این حمله در زمانی صورت گرفته که سربازان قصد داشتند محدوده باند فرودگاهی را فنس کشی کنند اما معارضان سنگ، چوب و زنجیر به سمت انها پرتاب کردند که در این میان تعدادی از سربازان و پرسنل نیروی هوایی ارتش مجروح شدند. به گفته شاهدان، عده ای حتی به محدوده باند این فرودگاه حمله کردند و سربازان برای دفاع از خود اقدام به تیراندازی کردند.

خودرو سازان

خودروسازان این بار نیز خبرساز شدند. بیش از یک هفته از خبر بازداشت ۶ اخلالگر در بازار خودرو می‌گذرد که ۲ خبر جنجالی به گوش می‌رسد؛ حساب مدیرعامل ایران‌خودرو مسدود و مدیرعامل سایپا برای ۶ ماه ممنوع‌الخروج شد؛ ۲ خبری که به نظر می‌رسد سیستم نظارتی کشور به‌شدت بر عملکرد این ۲ خودروساز انحصاری متمرکز شده است. مجموعه‌ای از اتفاقاتی که به‌ صورت زنجیره‌ای رقم خورد تا روند تغییرات قیمت خودروی داخلی در بازار غیرمنطقی شود، ازجمله مواردی است که گمان می‌رود در این پرونده‌ها ردپای آنها دیده شود. ممنوعیت ثبت سفارش خودروی وارداتی به‌همراه کمبود قطعه برای ساخت خودروی داخل و مجموعه دیگری از عوامل، سوداگرانی را وارد عرصه بازار خودرو کرد که با دلال‌بازی، کار را به جایی رساندند که قیمت خودروی کارخانه در برخی مدل‌های پرفروش بیش از ۵۰ درصد با بازار فاصله داشت. مشکلات ایجادشده در بازار خودرو، نهادهای ناظر را وارد عمل کرد تا پرونده تخلفات خودروسازان داخلی شکل بگیرد. به‌تازگی نیز اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه با تشریح جزئیات بازداشت مدیران ارشد سایپا گفته بود: پرونده تشکیل شده و افرادی تحت تعقیب قرار گرفتند. این پرونده ۲۵ متهم دارد که ۲ تَن بازداشت هستند.


‌نفتکش ایرانی

چند ماهی است که بحث نفتکش ها در رسانه ها وجود دارد. در جدیدترین خبرهای رسانه ها آمده است که برخی از منابع خبری‌ گمانه‌زنی‌هایی را از آزادی نفتکش گریس ۱ که بیش از یک ماه است توسط دولت محلی جبل‌الطارق توقیف شده منتشر کردند. این گمانه‌زنی‌ها زمانی تقویت شد که سخنگوی دولت محلی جبل‌الطارق که تحت قیمومیت انگستان قرار دارد روز گذشته اعلام کرد که به دنبال کاهش تنش‌ها با ایران است و متعاقب آن جلیل اسلامی معاون سازمان بنادر و دریانوردی نیز بیان اینکه اسنادی میان دو کشور به منظور آزادسازی نفتکش گریس ۱ رد و بدل شده، از علاقه‌مندی لندن برای رفع توقیف این کشتی نفتی خبر داد. با وجود آنکه مقام‌های بریتانیایی می‌گویند رفع توقیف روز سه‌شنبه انجام نخواهد شد اما بی‌بی‌سی فارسی به نقل از منابع مطلع اعلام کرد که گریس ۱ محموله‌اش را به سمت یکی از بنادر یونان می‌برد و از آنجا راهی جنوب اروپا خواهد شد. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که نفتکش انگلیسی نیز پس از رفع توقیف از گریس ۱ با فاصله چند روز آزاد شود.

بخشش محمدعلی نجفی

قتل میترا استاد و حاشیه های مربوط به آن خبری بود که در رسانه ها بازتاب وسعی داشت اما اواخر هفته خبر مربوط به بخشش محمدعلی نجفی به صدر اخبار رسانه ها آمد. به این صورت که مسعود استاد برادر میترا استاد، همسر مقتول محمدعلی نجفی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که خانواده اش، محمد علی نجفی را بخشیده اند. به این ترتیب شهردار پیشین تهران از قصاص نجات یافت. برادر میترا استاد تاکید کرده است که خانواده اش نجفی را بدون هیچ معامله ای بخشیده اند. همچنین  یکی از وکلای مدافع اولیای دم میترا استاد از اعلام رضایت برادر میترا استاد از نجفی خبر داد. مسعود افرازه گفت: آقای استاد از آقای نجفی اعلام رضایت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =