لزوم وحدت میان مذاهب به منظور دستیابی به نتیجه واحد در خاورمیانه

تهران- ایرنا- سیداحسن علوی: باید زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم تا بتوانیم در منطقه ناامن خاورمیانه به نتیجه واحد برسیم، ظریف در قطر به دنبال چیست؟، بدون چراغ نود، فوتبال تاریک است؟ و رمزگشایی از علت ترس آمریکا بابت پایان تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته‌ترین گزارش‌های پایگاه‌های خبری داخلی در طول ۲۴ گذشته، گزیده‌ای از این گزارش‌ها را انتخاب و منعکس کرده است.

سیداحسن علوی: باید زندگی مسالمت آمیز داشته باشیم تا بتوانیم در منطقه ناامن خاورمیانه به نتیجه واحد برسیم

وب سایت خبری شفقنا در گفت و گو با سید احسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی، آورد: جز باورها و اعتقادات نباید فرقی بین اهل سنت و تشیع باشد.  ایران رنگین‌کمانی از اقوام و مذاهب مختلف است و یک بخش زیباییِ کشور ایران همین است که تکثر و تعدد مذاهب، زبان و نژاد را داریم. زندگی در این سرزمین تا کنون بسیار مسالمت آمیز بوده است؛ ولی باید توجه داشت که ایجاد تفرقه و تشتت یکی از برنامه های بیگانگان خصوصا سردمداران استبداد و زور در شرایط فعلی است.

در کشورهایی مثل هند و چین هزاران آیین و مذهب وجود دارد اما در عین حال زندگی مسالمت آمیزی با هم دارند. در کشور اسلامی که خدا، پیامبر، قرآن و قبله مشترک است دلیلی بر تفرقه وجود ندارد، خصوصا در شرایطی که کشور در هاله‌ای از ناامنی در خاورمیانه قرار گرفته است تنها راهی که بتوانیم به نتیجه واحد برسیم و دارای مفاهیم مشترک در جامعه باشیم این است که با یکدیگر مدارا کنیم و مسالمت آمیز مشکلاتمان را حل کنیم. در این صورت کشور هم می‌تواند دوام و توسعه داشته باشد و هم قدرت خود را به رخ دنیا بکشد. البته منظور من از قدرت نه تنها قدرت نظامی و موشکی بلکه از نظر یکی بودن و هم داستان بودن در کشور است.

خلق داعش در منطقه یک تفرقه بود. این سخن معروف است که۲ کار باعث شکست انسان‌ها می‌شود، یکی آنهایی که می‌خوانند و می دانند و اندیشه نمی‌کنند و دوم آنهایی که نمی‌دانند و ایمان می آوردند. متاسفانه افرادی ندانستند و ایمان آوردند که باعث تفرقه شدند. این پیام مقام رهبری است و در گذشته هم امام (ره) بر آن تاکید داشتند که مسلمانان با هم برابر و برادر هستند؛ آیات قرآن هم بر این تاکید دارد که مومنین با هم برابر و برادر هستند همچنان که در سوره حجرات آمده است« کسانی که شما به آنها می‌خندید از کجا می‌دانید که از نظر من مومن تر نباشند؟».

ظریف در قطر به دنبال چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با صباح زنگنه کارشناس مسائل خاورمیانه آورده است: در نتیجه شرایط منطقه‌ای و تحولاتی که در جهان عرب رخ داده، مذاکره با قطر با توجه به موضع نرم آن‌ها در برابر ایران مهم بوده و باید مقام‌های سیاسی کشورمان برای توسعه مناسب اقدام کنند. بر اساس همین منطق نیز سفر ظریف را می‌توان مورد تحلیل قرار داد. در واقع، این سفر برای ایران از دو بُعد اهمیت دارد؛ یکی این‌که ایران به حاکمان دوحه این امر را یادآور شد که همچنان خواهان دوستی و توسعه مناسبات دو طرفه است و دیگری این‌که به سایر کشورهای منطقه نشان داد که تهران با توسعه مناسبات دیپلماتیک در منطقه مشکلی ندارد و معتقد است که توسعه مراودات دیپلماتیک بازی بر مبنای قاعده بُرد - بُرد برای همه بازیگران خواهد بود.

آمریکایی از وضعیت معادلات چند سال اخیر خاورمیانه سوء بهره‌برداری کرده و در برخی از کشورهای منطقه پایگاههای نظامی زیادی را ایجاد کرده است. این پایگاهها برای کنترل کشورهای میزبان بوده و نیز تلاشی است برای کنترل سایر کشورهایی که حاضر به پذیرش سلطه آمریکا نیستند و واشنگتن در آن‌ها پایگاهی ندارد. در وضعیت جدید نیز آمریکایی‌ها با شرایط جدیدی که در منطقه ایجاد کرده‌اند، امنیت سیاسی و اقتصادی کشورهای حاضر در خاورمیانه را با تهدید مواجه کرده‌اند. در چنین شرایطی، سفر محمد جواد ظریف به قطر پیام صریح و روشنی به ترامپ و مشاوران‌اش بود که ایران در برابر تهدیدات و راهبردهای آن‌ها در منطقه دست بسته نخواهد بود و تلاش خواهد کرد با بهبود مناسبات با همسایگان خود، جایگاه آمریکا را تضعیف کند.

بدون چراغ نود، فوتبال تاریک است؟

وبگاه خبری خبرآنلاین در گزارشی آورد: چندی پیش بود که خبری مبنی بر بازگشت برنامه «فوتبال برتر» با اسم جدید «نود پلاس» مطرح شد. هرچند که این خبر، خیلی سریع تکذیب شد، اما این خبر ذهن‌ها را به سمت پرونده‌هایی برد که در چند ماهی که فوتبال برتر جایگزین برنامه نود شده است در گوشه‌ای خاک خورده‌اند و بررسی نشده‌اند.

از ورود زنان به ورزشگاه‌ها تا پرونده جدایی برانکو و شفر از پرسپولیس و استقلال در خانه تاریک فوتبال ایران به فراموشی سپرده شد و چراغی مثل نود هم چند ماهی است که خاموش شده تا دیگر این اتاق بدون نود، تاریک‌تر از هر زمانی بماند و این موضوعات مهم و حیاتی در فوتبال ایران به تاریخ بپیوندد و کسی هم سراغی از این پرونده‌ها نگیرد.

شاجا ادامه جمنا

این وبگاه در گفت و گو با حسن بیادی عضو جبهه پیشرفت و عدالت آورده است: جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت با ۱۶ حزب دارای پروانه و ۶ حزب دارای پروانه موقت فعالیت می‌کند و درباره حضور در انتخابات و مسائل سیاسی طبق مرامنامه و اساسنامه خود در سطح کشور فعالیت می‌کند.  به دلیل اینکه جامعه روحانیت مبارز، به تازگی در روش‌ها و اصول خود تجدیدنظر و با تغییر آیین‌نامه فعالیش را به صورت ملی آغاز کرده است و از اکثر گروه‌های اصولگرا و همسو و حزب ما برای شرکت در جلسات جامعه دعوت کرده است، لذا در جلسات‌شان شرکت می‌کنیم.  

با توجه به سوابق جامعه روحانیت مبارز که همیشه فداکاری سرلوحه کارشان بوده و بر انتخابات افراد شایسته تاکید داشته‌اند، ما هم محوریت جامعه روحانیت مبارز را پذیرفتیم. البته فعالیت جدید جامعه روحانیت برای انتخاب افراد نیست، بلکه تلاش برای انسجام و وحدت و همدلی بیشتر بین جامعه بزرگ اصولگرایی است و در ادامه این هم‌اندیشی‌ها به شرطی که همه احزاب و گروه‌های اصولگرا، بدون قید و شرط محوریت جامعه را بپذیرند ما هم جلسات را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد.

نظر شخصی من این است که شورای وحدت ادامه گروه ناموفق جمنا است و سیاست‌های آنان ادامه همان سیاست‌های شکست خورده توهم و احساس محوریت اصولگرایان در گذشته است، در صورتی که اگر خوب فکر کنند، متوجه می‌شوند که این محوریت‌ را کسی جز گروه معدودی قبول ندارد و به دلیل همین مسئله، با ابزارهای دیگری قصد دارند به انتخابات ورود پیدا کنند.  

جدیدترین سکانس از اختلاف استراماچونی با مدیرعامل استقلال

پایگاه خبری پارسینه گزارش داد: به طور قطع استقلال تهران یکی از تیم‌های کم‌حاشیه لیگ برتر فصل نوزدهم می توانست لقب بگیرد اگر این دو روز اخیر حواشی شکل نمی‌گرفت و خیال هواداران تا این حد آشوب نمی‌شد.

استقلال تمرینات پیش فصل را زودتر از تمام تیم ها با سرمربی ایتالیایی خود آغاز کرد و در سفری به ترکیه برنامه های استراماچونی با برگزاری سه مسابقه تدارکاتی اجرا شد. مشکل خاصی ظاهرا وجود نداشت که خبرنگار ایتالیایی در صفحه شخصی خود و البته اینستاگرامش خبری را منتشر کرد که تبدیل به تیتر یک رسانه های ایرانی و البته مطرح خارجی دنیا شد. او توییتی منتشر کرد با این مضمون که سرمربی ایتالیایی استقلال طی چهل و هشت ساعت آینده ایران را ترک خواهد کرد و از سمت مربیگری در استقلال استعفاء خواهد کرد.

اما خبرنگار ایتالیایی ظاهرا قصد ندارد که دست از سر استقلال تهران بردارد و پرده جدیدی از اختلاف سرمربی این تیم با فتحی برداشت. این خبرنگار ایتالیایی در صفحه شخصی خود نوشت: مهاجم فیورنتینا در یک قدمی ایران بود ولی باشگاه عقب نشست و راه به روی توافقات بسته شد. این یک عامل دیگر برای اختلاف بین استقلال و استراماچونی است. پشت پرده این اختلافات، نقل و انتقالات بوده است. مهاجم ۳۶ ساله فرانسوی که از برنامه های فنی فیورنتینا و مونتلا خارج مانده بود، یک نشانه دیگری است که اختلافات بین باشگاه ایرانی و سرمربی ایتالیایی را مشهود تر می کند.

رمزگشایی از علت ترس آمریکا بابت پایان تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی

وبسایت خبری مشرق نیوز در گزارشی آورده است: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه در توییتی به مسئله نزدیک شدن به زمان لغو تحریم های تسلیحاتی اشاره کرده و نسبت به تمام شدن این محدودیت ها و البته کاهش برخی محدودیت های رسمی درباره سفر سرلشکر سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه نیز هشدار داده است. وی در این پیام توئیتری نوشته بود: ساعت در حال تیک تاک کردن است، زمان باقی مانده پیش از آنکه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به پایان برسد و ممنوعیت  سفر "قاسم سلیمانی" (فرمانده نیروی قدس سپاه) برداشته شود، به پایان نزدیک می‌شود.

پمپئو در ادامه خاطرنشان کرده است: ما از متحدان و شرکای خود می‌خواهیم تا فشارها علیه رژیم ایران را افزایش دهند تا رفتارهای بی ثبات کننده خود را متوقف کند.

البته این توییت نیز خالی از گاف و اشتباه نبود که مشخص نیست ناشی از عصبانیت آمریکایی ها یا ناشی از بی اطلاعی دولتمردان شان از واقعیت پیش روست. در این توییت که از یک فایل با فرمت GIF استفاده شده و به شکل یک تایمر معکوس عمل می کند، زمان پایان تحریم ها از روز سه شنبه ۲۲ مرداد را ۱۵ ماه و ۸ روز دیگر اعلام کرده در حالی که زمان باقی مانده تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی ۱۴ ماه دو روز دیگر است.

از زمان به روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید و خروج این کشور از پیمان برجام، شاهد به کار بردن لفظ فشار حداکثری از طرف مقامات آمریکایی هستیم. طبیعتا نگاه اصلی آنها در بخش فشار حداکثری، مسئله اقتصادی است که به دنبال محدود کردن فروش نفت توسط ایران و البته نقل و انتقال پول به داخل کشور ما هستند. این مسئله می تواند به اقتصاد و معیشت مردم فشار وارد کرده و در عین حال باعث بروز نارضایتی در داخل ایران شود که خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته، این راهبرد به نتیجه نرسیده و قطعا در ماههای آینده، فشار آن نیز کمتر خواهد شد.

در عین حال برخی از کارشناسان این تحریم ها را یک توفیق اجباری برای ایران می دانند که به رویای چندین ساله در خصوص جدا شدن از پول نفت برای اداره کشور برسد. در هر صورت با افزایش فشارها به ایران در بخش نفتی ایران مجبور شده به سمت راه های جایگزین برای تامین درآمد برود که با توجه به توان و ساختار فنی موجود در بخش دفاعی، یکی از این منابع می تواند صادرات تسلیحات و خدمات مربوط به آن باشد.

گذشت اولیای دم از قصاص «محمدعلی نجفی» / آیا نجفی آزاد خواهد شد؟

پایگاه خبری تابناک در مطلبی آورد:  «محمدعلی نجفی، عامل قتل میترا استاد، با گذشت خانواده اولیای دم مقتوله، از حکم قصاص رهایی یافت.» این خبری است که ساعتی پیش روی خروجی برخی رسانه‌ها رفت و حکایت از گذشت خانواده مقتول از قصاص دارد.  به گزارش «تابناک»، سحرگاه امروز «مسعود استاد»، برادر مقتول با انتشار پیامی در صفحه خود در فضای مجازی از بخشش محمدعلی نجفی قاتل خواهرش میترا استاد خبر داد و نوشت: «از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم هیچ معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم.»

البته هنوز مشخص نیست که گذشت از قصاص به اطلاع مراجع قضایی رسیده یا خیر و افزون بر آن، معلوم نیست حکم صادر شده قطعیت یافته یا خیر، اما اگر فرض را بر قطعیت یافتن حکم قصاص و همچنین گذشت اولیای دم از قصاص بگذاریم، فرجام نجفی محل سوال خواهد بود؛ اینکه قرار است آزاد شود یا مجازات‌های دیگری متوجه وی خواهد بود؟

با این یادآوری، در خصوص فرجام نجفی باید گفت که پاسخ قطعی به این سوال را باید به آینده واگذار کرده و چشم انتظار اعلام نظر مقامات قضایی و افراد درگیر با پرونده از جمله وکلای طرفین پرونده باشیم اما یادآوری چند نکته ضرورت دارد. از جمله این نکته مهم که نجفی بابت نگهداری از سلاح غیرمجاز که از جمله دیگر اتهاماتش بوده نیز محکوم به حبس شده است و البته این حکم نیز قطعی نیست.

نکته مهم دیگر در این خصوص، جنبه عمومی جرم است که مجازات آن با گذشت اولیای دم ساقط نمی شود.  در ماده ۶۱۲ کتاب پنجم تعزیرات آمده است: هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته، ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می‌نماید.  

بدین ترتیب می توان حدس زد اگر گذشت اولیای دم میترا استاد از قصاص نجفی قطعی شود، آن گاه مجازات نگهداری از سلاح غیرمجاز و همچنین سه تا ده سال حبس بابت جنبه عمومی جرم، ‌ در انتظار نجفی خواهد بود. فرجامی که لازم است تاکید کنیم اظهار نظر قطعی درباره آن بر عهده مقامات قضایی و مراجع ذی صلاح است.

 ترامپ باید قانع شود فشار حداکثری جواب نمی دهد

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در گفت و گو با ناصر هادیان کارشناس سیاست خارجی آورده است: احتمال اینکه ترامپ بخواهد دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند بسیار پایین است. او اما این احتمال اندک را به آستانه دومین انتخابات ریاست جمهوری ترامپ و مشروط به این می داند که ترامپ در انتخابات دست خود را پایین بداند و فکر کند با به زودی در جنگ پیروز می شود. هادیان که میهمان تحریریه جماران بود، می گوید جز آمریکا هیچ کشوری توان جنگ با ایران را ندارد.

دلیل آمریکایی ها این بود که پاسخشان تناسبی با اقدام ایران نداشت. اما دلیل اصلی اش برای خود من این است که ترامپ برای اولین بار احساس کرد که ممکن است او جنگ را شروع کند اما نمی داند انتهای آن کجا خواهد بود و او پایان دهنده جنگ نخواهد بود. لذا خواهد دید که یک سال قبل از انتخابات درگیر کاری خواهد شد که الزاما نفع او را برآورده نمی کند. و در این کار او نفعی ندارد. او حساب کرد که ممکن است خیلی اتفاقات دیگر بیفتد. شاید برای اولین بار حس کرد که جنگ به آن سادگی که او فکر می کند نیست. لذا وارد درگیری نظامی نشد.

اما به بحث جنگ تصادفی برگردیم. ما بیشتر از همه باید نگران جنگ تصادفی باشیم که نه آنها می خواهند و نه ما، اما ممکن است که اتفاق بیفتد. جنگ نوع دوم ترغیبی است. یعنی جنگ هایی که ممکن است اسرائیل، عربستان و امارات کاری بکنند و آمریکا را درگیر کنند. چون واقعیت این است که جز آمریکا هیچ کس نمی تواند با ما بجنگد. نه انگلیس، نه فرانسه، نه عربستان و نه اسرائیل هیچ کدام نمی توانند با ما بجنگند. هیچ کدام از اینها توانمندی یک درگیری نظامی اساسی و بزرگ با ایران را ندارند. فقط آمریکاست که این توانمندی را دارد. بنابراین این ها تلاش می کنند که آمریکا را درگیر کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =