۲۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۹
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83436644
۰ نفر
شبکه الجزیره توطئه عربستان و امارات برای تجزیه یمن را فاش کرد

تهران - ایرنا - تارنمای شبکه خبری تلویزیونی "الجزیره" قطر امروز (چهارشنبه) دخالت عربستان و امارات در شکل گیری کودتای جدایی طلب ها در جنوب یمن و توطئه چینی و دخالت های این دو کشور برای تجزیه این کشور را فاش کرد.

یک مقام نظامی یمنی در گفت وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که امارات و "شورای انتقالی جنوب یمن" مورد حمایت ابوظبی از قبل با یکدیگر کودتای نظامی و تسلط یافتن بر شهر عدن در جنوب یمن را طراحی کرده بودند و عربستان نیز قول داده بود تا با دخالت خود مانع از شکل گیری کودتا توسط عناصر جدایی طلب شود، اما در عمل هیچ اقدامی انجام نداد.  

مقام مزبور افزود: "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن در دیدار با مقامات سعودی آنها را در جریان وضعیت خطرناک پیش آمده در جنوب یمن قرار داد، اما عربستان چند روز قبل از نبرد شکل گرفته در عدن، فرماندهان نظامی خود در جنوب یمن را به منظور دور نگه داشتن از صحنه جنگ، به حج فرستاد.

وی توضیح داد: نیروهای وابسته به منصور هادی به مدت سه روز نبرد را در اختیار داشتند و همین امر امارات را واداشت تا دخالت کرده و 400 زره پوش در اختیار عناصر شورشی جنوب قرار دهد.

وی تاکید کرد: امارات انواع کمک ها را در اختیار عناصر شورشی قرار داد و در سومین روز نبرد برخی از یگان های وابسته به منصور هادی متلاشی شدند و شمار دیگری از آنها ایستادگی کردند، اما ما از آنها خواستیم تا عقب نشینی کنند.

مقام یاد شده خاطر نشان کرد : عربستان به منصور هادی قول مساعدت داده بود و قرار بود برای توقف پیشروی عناصر نظامی شورشی وارد عمل شود، اما هیچ کاری انجام نداد.

وی ابراز داشت: نیروهای نظامی سعودی در پایین قصر ریاست جمهوری در عدن بر اساس آنچه که از آنها خواسته شده بود، تماشاچی باقی ماندند. از سوی دیگر "احمد المیسری" وزیر کشور دولت مستعفی یمن خواستار برقراری آتش بس در عدن شد، اما عناصر نظامی وابسته به امارات به درخواستش اعتنایی نکردند و نیروهای سعودی او را به همراه وزیر راه و ترابری به فرودگاه عدن انتقال دادند.

بر اساس این گزارش، دولت مستعفی و فراری یمن با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب و دولت امارات را عامل "پیامدهای حاصل از کودتا" در عدن برشمرده و از ابوظبی خواست تا فورا به کمک های مادی و نظامی خود به جدایی طلبان پایان دهد.

از سوی دیگر کمیته مقدماتی "کنگره مردمی عمومی جنوب یمن" با صدور بیانیه ای کودتای شکل گرفته توسط شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات را مردود دانسته و تاکید کرد: این موضوع به وحدت مردم در جنوب یمن کمکی نمی کند.

بیانیه مزبور از عربستان خواست تا در ارتباط با تحولات شکل گرفته در جنوب یمن قاطعانه دخالت کند و به ماموریت خود در این کشور یعنی حمایت از دولت فراری منصور هادی پایبند بماند.

کمیته یاد شده همچنین در بیانیه خود از جریان های سیاسی جنوب یمن خواست تا در خصوص محکومیت کودتای شکل گرفته موضع روشنی اتخاذ کنند.

درگیری های شدیدی چهارشنبه گذشته در عدن میان نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن مورد حمایت امارات و نیروهای هوادار منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور روی داد. وابستگان امارات پس از جنگ و گریزهای فراوان در شنبه گذشته نبرد را به نفع خود رقم زدند و بر قصر ریاست جمهوری در منطقه "المعاشیق" و سایر مناطق عدن تسلط یافتند.

ائتلاف آمریکایی - عربی از ماه می ۲۰۱۵ (فروردین ۱۳۹۴) با حملات همه جانبه و با استفاده از سلاح های ساخت کشورهای غربی به یمن حمله و این کشور را به طور کامل تخریب و هزاران غیر نظامی یمنی را کشته و یا زخمی کرده است .  

در نتیجه بیش از یک هزار روز جنگ تحمیلی به مردم یمن و بر اساس برآوردها بیش از 100 هزار یمنی کشته و یا زخمی شده اند و زیرساخت های این کشور از بین رفته است.  
نگرانی از افزایش فاجعه بار تلفات و خسارات به مردم یمن سبب شکل گیری اجماع جهانی برای پایان جنگ در این کشور با راهکار گفت وگوی یمنی - یمنی شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =