۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۴
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83436568
۰ نفر

برچسب‌ها

اما و اگرهای پنجره واحد سرمایه گذاری کرمان

کرمان - ایرنا - تصمیم تیم اقتصادی دولت در استان کرمان از سال ۹۶به تشکیل پنجره واحد سرمایه گذاری بمنظور سرعت بخشی به روند پاسخ استعلامات متقاضیان سرمایه گذاری این روزها در مرحله بازنگری با اما و اگرهایی مواجه شده است.

گرچه  اهتمام ویژه متولیان امور سرمایه گذاری و تیم اقتصادی دولت تدبیر در استان کرمان برای راه اندازی سامانه مجازی 'پنجره واحد سرمایه گذاری 'در این استان در واقع پاسخی متقن به خلاء حلقه مفقوده ای بود که سالهای سال نگاه تکریم مابانه را از سرمایه گذاران داخلی و خارجی گرفته بود ولی گذشت زمان نشان داد که عملکرد این پنجره با روند رو به رشد اقتصادی استان کرمان همخوانی ندارد.

آنچه پیداست فقدان این حلقه مفقوده طی چند دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی سرمایه گذاران را در دیار بکر و غنی از حیث هرگونه منابع استان کرمان در گیر و بندهای قوانین و بخشنامه های عرفی اداری طوری غرق کرده بود که بارها و بارها طولانی شدن زمان استعلام ها فرار سرمایه گذار را موجب گردیده بود.  
حال که در سایه سیاستهای دولت یازدهم و خلاقیت تیم اقتصادی و جهادی مستقر دولت در استان کرمان گام های مهم زیرساختی در جهت حضور بیشتر سرمایه گذاران داخلی و خارجی برداشته شده و عرصه برای مانور توان اقتصادی بخش خصوصی فراهم گردیده بدون شک راه اندازی و چابکی  این پنجره سرمایه گذاری که تکریم هر چه بیشتر سرمایه گذار را بدنبال دارد می تواند سرعت بخش روند حرکت اقتصادی روی ریل استان کرمان باشد.  

 گرچه این پنجره واحد طی چند سال گذشته شکل گرفته ولی بازهم از فحوای کلام مدیران ارشد استان چنینن برمی آید که این پنجره طی دوسال گذشته نتوانسته خود را با سرعت سرمایه گذاری در این استان همراه و همگام سازد و بنابراین برای رفع این نقیصه استاندار کرمان در نشست قبلی این پنجره ضمن انتقاد صریح از طولانی شدن روند پاسخگویی استعلامات خواستار نشست بازنگری این پنجره شده بود.

در واقع اگر گیر و گرفتاری های اداری سرمایه گذاران بخوبی با اقدامات منطقی تسهیل و برطرف گردد می توان امیدوار شد که زودتر از چشم انداز تعریف شده ثمردهی نهایی برنامه ها، حداکثر تا پایان دولت دوازدهم استان کرمان نه تنها بعنوان یکی از سه پایلوت اقتصاد مقاومتی بلکه می تواند با صدور تولیدات ناشی از اقدامات انجام گرفته شده برای مناطق برون مرزی هم به لحاظ ارزآوری کمک کار خوبی برای ملت ایران در هر نقطه و مکان باشد.  

استاندار کرمان که خود از ایجاد کنندگان این پنجره واحد اقتصادی است این روزها از ناتوانی پنجره به لحاظ طولانی شدن زمان پاسخ استعلامات هم رضایت ندارد و براین باور است که باید ضمن الکترونیکی شدن این پنجره از فضای فیزیکی فعلی در نحوه پاسخگویی و شیوه بررسی با هدف هر چه کوه تاتر شدن زمان پاسخ استعلامات فرد متقاضی سرمایه گذاری بازنگری و اصلاح شود.

به گفته محمد جواد فدائی براساس قانون برنامه ششم برای سهولت صدور مجوزهای سرمایه گذاری، باید پنجره واحد سرمایه‌گذاری فیزیکی یا الکترونیکی تشکیل شود و برای اینکه کار معطل نماند، پنجره واحد فیزیکی را تشکیل می دهیم که نشست های  قبل با حضور نماینده تام الاختیار ادارات برگزار می شد و دیدیم سرعت عمل لازم را ندارد لذا  تصمیم گرفتیم جلسات را با حضور خود مدیران برگزار کرده و کارهای سرمایه گذاری را دنبال کنیم.

فدائی که نشست اخیر پنجره اقتصادی را به علت حضور نیافتن اغلب مدیران عضو پنجره در اقدامی اعتراض گونه لغو کرد براین باور است که  پنجره واحد محل تصمیم گیری است و کسی که شرکت می کند باید اختیارات لازم را داشته باشد و نمایندگان ادارات گاها شجاعت و اختیارات لازم و کافی را ندارند.

بدون شک طراحی این پنجره واحد اقتصادی که مدیران اقتصادی و متولیان امور استان کرمان در تحقق آن در کوتاهترین زمان ممکن با هم همکلام شده اند و اجرای آن که نوید بخش آینده روشنی برای سرمایه گذاران است اگر همراه با یک نظارت جدی و مستمر بر گردش کار این سامانه مجازی بشود می توان به تقویت شاخص های اقتصادی جای جای این استان پهناور در آینده نزدیک بیش از پیش امیدوار شد.  

هرچند که استان کرمان در شرایط کنونی هم به لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی در ردیف سه استان برتر کشور قرار دارد ولی قطعا در صورت ایجاد یک پنجره واحد اقتصادی چابک و گره گشا و همچنین به فعلیت رسیدن وعده تفویض اختیارات گسترده دولت به مدیران این استان ضمن تسریع در روند رو به رشد استان کرمان در حوزه های مختلف و ارتقای شاخص های توسعه یافتگی این استان، تاثیرات مفید و قابل قبولی را به لحاظ رونق تولید و تقویت بنیه اقتصادی در کشور شاهد خواهیم بود.

گزارش : بهنام احمدی 

۵۰۵۴

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha