ده‌ها شهر و ایالت آمریکایی علیه قانون‌شکنی ترامپ شکایت کردند

تهران – ایرنا – بیست و چهار شهر بزرگ و ایالت آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی و زیست محیطی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور شکایت کردند.

به گزارش رویترز، شهرهای «سان فرانسیسکو» و «سانتا کلارا» در ایالت کالیفرنیا از دولت ترامپ به دلیل وضع قانون جدیدی که صدور روادید برای مهاجران فقیر را منع می‌کند، شکایت کردند.
برخی کارشناسان می‌گویند این قانون ورود مهاجران قانونی را کاهش و شمار مهاجران غیرقانونی را افزایش می‌دهد.
«دنیس هرارا» دادستان سان فرانسیسکو در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام غیرقانونی تلاش دیگری برای بدنام کردن مهاجران است.
ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ وعده داد با ورود مهاجران به آمریکا مقابله کند. وی با توجه به انتخابات سال ۲۰۲۰ نیز سعی کرده است تا بار دیگر این موضوع را به مساله‌ای انتخاباتی تبدیل کند.
طبق قانون جدیدی که روز دوشنبه رسانه‌ای شد از صدور روادید برای مهاجرانی که نتوانند درآمد مکفی داشته باشند و یا به کوپن‌های غذایی دولت متکی باشند، جلوگیری می‌شود. این قانون از ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) رسما به اجرا در می‌آید.
همزمان با شکوائیه سان فرانسیسکو و سانتا کلارا، ۲۲ شهر بزرگ و ایالت دیگر نیز از دولت ترامپ به دلیل نقض «قانون هوای پاک» شکایت کردند.
شهرهای نیویورک سیتی، لس‌آنجلس، شیکاگو، فیلادلفیا و ایالت‌های ایلینوی، مین، مریلند، ماساچوست، نیوجرسی، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، ویرجینیا و واشنگتن جزو شهرها و ایالت‌هایی هستند که از دولت ترامپ شکایت کرده‌اند.
این شهرها و ایالت‌ها که عمدتا توسط مقام‌های حزب دموکرات اداره می‌شوند در شکایت‌نامه خود گفتند که سیاست‌های دولت ترامپ برای مقابله با آلودگی‌های ناشی از فعالیت نیروگاه‌های برق به قدری ضعیف است که مصداق نقض قوانین فدرال تلقی می‌شود.
دادستان‌های کل این ایالت‌ها و شهرها اعلام کردند قوانین تازه دولت آمریکا ناقض «قانون هوای پاک» بوده عملا تاثیری در کاهش دی‌اکسید کربن ندارد.
«آژانس حفاظت از محیط زیست» آمریکا دو ماه پیش قوانین تازه‌ای را تصویب و آن را جایگزین «برنامه برق پاک» کرد. این برنامه در دوره فعالیت دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا تصویب شده بود.
دولت ترامپ در قانون جدید خود محدودیتی بر میزان تولید گاز دی‌اکسید کربن در نیروگاه‌های برق که از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند، اعمال نکرده است. این موضوع جزو بخش‌های جنجال‌برانگیز قانون تازه دولت آمریکاست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =