روابط فعلی چین و ایران نتیجه همکاری های مشترک است

پکن- ایرنا- معاون رییس انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی با اشاره به روابط تاریخی ایران و چین از زمان جاده ابریشم قدیم اظهار کرد دو کشور در دوران معاصر نیز به صورت مشترک با چالش ها و سختی ها مقابله کرده و همکاری های خود در عرصه های اقتصادی، سیاست و فرهنگ را به ثمر رسانده اند.

خانم «لین یی» روز سه شنبه در آیین گشایش دهمین اجلاس سالانه انجمن دوستی چین و ایران در پکن افزود: بعد از دیدار «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین از ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی که در آن سفر بیانیه مشترک دو طرف مربوط به ایجاد روابط همکاری راهبردی همه جانبه منتشر و تفاهم نامه درباره ساخت کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم در قرن ۲۱ امضا شده، توسعه روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است.

وی گفت: چین و ایران جزو کشورهایی با تاریخ دیرینه و فرهنگ درخشان هستند جاده ابریشم از زمان قدیم این دو ملت را به هم پیوند داده است این دو تمدن بزرگ نیز از طریق جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم هزاران کیلومتری به همدیگر دسترسی داشته و با یکدیگر تعامل برقرار کرده و برای ایجاد ارتباطات دوستانه میان همه ملت های مسیر جاده ابریشم نیز کمک کرده اند.

معاون رییس انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی  اظهار کرد: با گسترش روابط دو جانبه، مردم دو کشور نیز به افزایش ارتباطات فرهنگی و ایجاد آشنایی متقابل، انتظار و نیاز پیدا کرده اند این نوع ارتباطات مردمی نیز یکی از پایه های روابط دو کشور و جزو محرک های پیشرفت این روابط به شمار می آید.

وی افزود: انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی، انجمن دوستی چین و ایران و انجمن دوستی ایران و چین همیشه به دنبال اهداف اولیه خود بوده و بر رسالت خود برای تحقق توسعه مشترک چین و ایران پایبند بوده و علی رغم آن همه تحولات در سطح دنیا، همیشه بر حسن انجام کار خود پایبند بوده و هیچ وقت از کار خود کوتاه نیامده و با برگزاری برنامه ها و آیین ها و رویدادهای متعدد و گوناگون، در تداوم و توسعه دوستی چین و ایران سهم شایان خود را ادا کرده اند.

خانم لین تاکید کرد: از سفر «لی شیائو لین» رییس انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی به ایران و برقراری سازوکار برگزاری همایش انجمن های دوستی دو کشور، دو طرف به مدت ۱۰ سال این رویداد را به طور سالانه و مستمر برگزار کرده اند همایش امروز نیز روی ابتکار یک کمربند و یک راه تمرکز دارد و به موضوعات مورد علاقه هر دو طرف می پردازد. 

وی گفت: دو طرف همچنین بر اساس روحیه خلاقیت و همکاری واقعگرایانه، سعی کرده اند محتوای همایش را غنی تر بسازند و نفوذ همایش را گسترش دهند مثلا آنها در همایش سال گذشته به بحث و بررسی همکاری در آموزش حرفه ای و شغلی جوانان پرداخته و به مدت دو سال متوالی نیز گفتگوی تمدن از طریق ساز یانگ چینگ را برگزار کرده
اند.

در دهمین اجلاس سالانه انجمن دوستی چین و ایران که با عنوان «همکاری های ایران و چین برای ساخت مشترک یک کمربند - یک جاده» برگزار شد علاوه بر «محمد کشاورز زاده» سفیر ایران در چین و «احد محمدی» رییس انجمن دوستی ایران و چین، شمار زیادی از شخصیت های چینی و ایرانی حضور داشتند. 

انجمن دوستی ایران و چین به عنوان یک موسسه غیر دولتی در سال ۱۳۷۸ و با هدف کمک و تسهیل روابط دوستی میان دو کشور متمدن ایران و چین توسط جمعی از فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی آشنا به روابط دو کشور تاسیس شد. 

این انجمن در طی حدود ۲ دهه فعالیت ضمن هماهنگی با نهادها و ارگان های ذیربط در ایران به ویژه وزارت خارجه و سفارت ایران در چین، به برقراری روابط دوستانه با نهادها و سازمان های غیر دولتی چین از جمله انجمن دوستی چین با خارج اقدام کرده است و نقش سازنده ای در تحکیم روابط میان ۲ کشور داشته است. 

انجمن دوستی چین و ایران نیز در سال ۱۳۸۷ از سوی چینی ها تاسیس شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =