۲۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۱
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83435975
۰ نفر

برچسب‌ها

مرکز آمار، متولی تولید و انتشار آمارهای رسمی کشور است  

تهران- ایرنا- شورای عالی آمار تصویب کرد که مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تولید و انتشار آمارهای رسمی کشور، همچون نرخ تورم و رشد اقتصادی است. 

به گزارش روز سه شنبه مرکز آمار، در پنجاه و نهمین جلسه شورای عالی آمار، مصوب شد که حساب‌های ملی تولید شده توسط بانک مرکزی، در اختیار مرکز آمار ایران قرار گیرد.

 «محمدباقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه در این نشست تصریح کرد: هر چند بر اساس قانون، مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تولید و انتشار آمارهای کشور است، اما  این امر نافی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بانک مرکزی نیست و این بانک نیز در تولید آمارهای مختلف، فعالیت‌های ارزشمندی دارد، اما ضرورت دارد که  این آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شود.

همچنین در  این جلسه پیش نویس قانون آمار کشور شامل ٥ بخش کلی و ٣٧ بند،‌ ارائه شد. در این نشست، پیش‌نویس قانون آمار به اتفاق آرا تصویب و مقرر شد این پیش‌نویس، به هیات وزیران ارائه شود.

براساس این گزارش، مطالعات در خصوص تهیه و تدوین پیش‌نویس اولین قانون آمار کشور از دو سال پیش در قالب یک طرح پژوهشی در پژوهشکده آمار آغاز شده بود و پس از بررسی‌های کارشناسی در مرکز آمار ایران و اخذ نظرات کارشناسان و صاحبنظران این حوزه در دستور کار کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار قرار گرفت که پس از بررسی در پنج جلسه مستمر آن کمیسیون و انجام اصلاحات لازم، در صد و نهمین جلسه آن کمیسیون تایید  شد و در پنجاه و نهمین  جلسه شورای عالی آمار به اتفاق  آرا به تصویب رسید.

در این جلسه فعالیت کمیته آمارهای بخش خصوصی (پیشنهاد شده توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران)‌ نیز به مدت ٢ سال  تمدید شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =