موزه کودک و طبیعت با اهداف آموزشی تاسیس شد

تهران- ایرنا- مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، گفت: موزه «کودک و طبیعت» با اهداف آموزشی و به درخواست بخش خصوصی تاسیس شده است.

محمدرضا کارگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر این که خلق هر اثری همچون موزه باید بر روند زندگی انسان اثرگذار باشد،‌ اظهار داشت: اگر تولید و ایجاد اثری بر زندگی انسان هیچ اثری نداشته باشد، امری بیهوده است.

وی با اشاره به این که موزه‌ها نیز نقش مهم و تاثیرگذار در زندگی افراد جامعه دارند،‌ افزود: برخی از مفاهیم و موضوعات مهم چون، اهمیت طبیعت می‌تواند در موزه‌ها آموزش داده شود.

کارگر اضافه کرد: اگر افراد درباره اهمیت طبیعت در زندگی آموزش ندیده باشند، قطعا برخورد درستی با آن ندارند.

مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی مجوز تاسیس موزه طبیعت و کودک را در راستای این موضوع اعلام کرد و افزود: این مجوز که به درخواست بخش خصوصی اعطا شده به آموزش کودکان در موضوع طبیعت توجه دارد.

وی درباره شکل موزه کودک و طبیعت، گفت: این موزه دارای محوطه باز که دارای گیاه و گل‌های مختلف و همچنین محوطه سرپوشیده است که در آن بخش‌ها نیز به آموزش طبیعت پرداخته می‌شود.

کارگر تصریح کرد: ممکن است در کنار این موزه، تصاویر یا فیلم‌هایی از تنوع طبیعت و حقایق مربوط به آن را به کودکان معرفی کنند ولی اساس این موزه‌ها این است که کودکان با عناصر تشکیل‌دهنده طبیعت آشنا شوند و عمدتاً فضای بازی که بخشی از طبیعت بکر است، لوکیشن، فضا و محوطه این موزه خواهد بود. حال موزه‌داران هستند که باید بین موزه و مخاطب (کودک) ارتباط برقرار کنند.

وی تاکید کرد: متنوع شدن سوژه‌ها یکی از مسیرهایی است پیش روست و هنگامی موضوعات متنوع می‌شوند به تعداد آن‌ها می‌تواند موزه هم وجود داشته باشد و تعداد موزه‌ها هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی افزایش پیدا می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =