۲۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۸
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83435695
۰ نفر

برچسب‌ها

فراگیر شدن استفاده از کارت سوخت نیازمند تسهیل فرایندهاست

اصفهان - ایرنا - استفاده از کارت سوخت هوشمند در جایگاه های عرضه بنزین برای وسائط نقلیه از امروز سه شنبه ۲۲ مرداد در اصفهان آغاز شد اما به نظر می آید فراگیر شدن این کار نیازمند آموزش بیشتر و تسهیل فرایندها برای رسیدن هرچه زودتر کارت ها به دست مردم است.

بر اساس سیاست‌ دولت و مجلس شورای اسلامی و در پی اطلاع رسانی های پیشین، از صبح روز سه شنبه ۲۲ مرداد سال جاری، همه رانندگان خودروها برای دریافت بنزین باید از کارت سوخت خود استفاده کنند.

قبل از شروع این طرح نیز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد: مردم نگران دریافت بنزین نباشند زیرا کارت آزاد جایگاه‌ها همچنان فعال و در دسترس است.
رییس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اصفهان با بیان اینکه عرضه بنزین در جایگاه‌های این منطقه از ۲۲ مرداد با ارائه کارت هوشمند سوخت امکانپذیر است، تاکید کرد: آن دسته از افرادی که مشکل کارت سوخت دارند در آغاز اجرای طرح می توانند از کارت سوخت جایگاه ها استفاده کنند و هیچ نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

بهمن علیپور با بیان اینکه در زمان حاضر مشکل خاصی برای استفاده از کارت سوخت در این منطقه وجود ندارد، افزود: اگر رمز عبور کارت سوخت فراموش شده است، چهار رقم آخر کد ملی مالک کارت به عنوان رمز پذیرفته می شود و اگر کارت، مفقود یا مخدوش شده است باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرد.

 وی ادامه داد: اگر کارت سوخت رانندگان در سامانه جواب نمی دهد باید برای رفع مشکل به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در نواحی مراجعه کرد. 

با وجود شروع طرح استفاده از کارت سوخت، به گفته تعدادی از مردم و همچنین مسئولان جایگاه های سوخت در استان اصفهان و برغم همه اطلاع رسانی های پیشین، هنوز هم بسیاری از رانندگان، کارت سوخت ندارند یا رمز عبور آن را فراموش کرده اند.

رییس انجمن جایگاه داران سوخت این استان در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: از صبح امروز که این طرح آغاز شد، سامانه مربوطه ابتدا با مشکلاتی مواجه بود اما در زمان حاضر بخش قابل توجهی از آن رفع شده است و همه جایگاه ها به سامانه اصلی متصل هستند.

پیمان کامران اضافه کرد: هنوز بسیاری از مردم کارت سوخت ندارند یا کارت خودروی خریداری شده به دستشان نرسیده است و اگر هم دارند، رمز عبور آن را نمی دانند.

 وی گفت: برخی از کارت ها متعلق به مالک چند دوره قبل خودروست و مالک فعلی از هویت و کد ملی مالک اول اطلاع ندارد، ضمن اینکه کارت سوخت بسیاری از افرادی که در یک یا دو سال گذشته خودروی جدید خریده اند نیز به دست آنها نرسیده است.

کامران با اشاره به اینکه در نخستین روز از شروع استفاده از کارت سوخت، بسیاری از رانندگان از کارت های آزاد جایگاه ها استفاده کردند، تصریح کرد: برای رفع این مشکل نیاز به فرهنگ سازی، آموزش بیشتر و تسهیل رسیدن کارت سوخت به دست مردم است.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز برای دسترسی آسان‌تر به رمز کارت هوشمند سوخت اعلام کرد: از ۱۶ مرداد تا ۱۶ شهریور سال جاری، مالکان خودروهایی که رمز کارت هوشمند سوخت خود را فراموش کرده‌اند، می‌توانند با وارد کردن رمز پیش‌ فرض چهار رقم سمت راست کد ملی شخصی که کارت هوشمند سوخت به نام آن صادر شده است نسبت به فعال‌سازی رمز کارت هوشمند سوخت خود اقدام کنند.

همچنین مالکان خودروها به منظور درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی، می‌توانند با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰، درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی خود را ثبت کنند.

علاوه بر این، حدود ۵۰۰ هزار کارت سوخت صادر شده به دلایل مختلف توسط مالکان خودروها دریافت نشده و به باجه‌های پست برگشت داده شده و در "باجه‌های معطله" پست است.

مالکان خودروها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت epolice.ir نسبت به دریافت مشخصات باجه پستی مربوطه اقدام و برای دریافت کارت سوخت خود به باجه پستی مربوطه مراجعه کنند.

چنانچه مالکان خودروها در استفاده از کارت سوخت خود با هر مشکلی روبرو شدند، از طریق سایت niopdc.ir و یا تماس با شماره ۰۹۶۲۷ اقدام کنند.

تا ۲۲ شهریور ۹۸  علاوه بر رمز جاری کارت، چهار رقم آخر کد ملی شخصی که نام او پشت کارت سوخت درج شده، به عنوان رمز کارت در جایگاه سوخت‌گیری، قابل قبول است. 

حدود ۲۵۰ جایگاه سوخت بنزین، نفت و گاز و ۱۶۰ جایگاه سی ان جی در استان اصفهان فعال است. 
۳۰۱۱/۶۰۲۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =