مقامات هند شرایط امنیتی کشمیر را به حالت عادی برگردانند

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران طی پیامی در فضای مجازی از مقامات هند خواست تا هر چه زودتر زندگی مردم کشمیر به حالت عادی درآید و آنان بتوانند از کلیه حقوق طبیعی و شناخته‌شده خود بهره‌مند شوند.

به گزارش ایرنا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران طی پیامی در فضای مجازی با توجه به اخبار منتشر شده درباره شرایط امنیتی حاکم بر مناطق مختلف کشمیر از شرایط سخت امنیتی که برای شهروندان عادی پیش آمده و نیز محدودیت مسلمانان منطقه برای اعمال دینی خود، اظهار نگرانی کرد و از مقامات هند خواست ترتیباتی اتخاذ نمایند تا هرچه زودتر زندگی مردم به حالت عادی در آمده و بتوانند از کلیه حقوق طبیعی و شناخته شده خود بهره مند شوند.

پیش از این نخست وزیر هند در 5 اوت از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد و این منطقه را وارد بحران کرد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود. حزب حاکم بهاریتا جاناتای تحت رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر هند، از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان بر آن را رد می کند. این حزب با لغو حالت استقلال و خودکفایی کشمیر می تواند به طور رسمی از ادغام منطقه حرف بزند و ضربه ای جدی به گرایشات استقلال طلبانه آن وارد کند.

روز یکشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در تماس طلفی با عمران خان، نخست وزیر پاکستان، با اشاره به اینکه ایران از هند و پاکستان می‌خواهد تا با حفظ خویشتن داری، از ناامنی و کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند، گفت: موضوع کشمیر هرگز راه حل نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماتیک به دنبال حل و فصل مسائل باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =