۲۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۱
کد خبرنگار: 834
کد خبر: 83434974
۰ نفر

برچسب‌ها

ایران در چشم‌انداز منطقه

تهران- ایرنا- محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان سفری منطقه‌ای را به قطر انجام داد و با مقامات این کشور دیداری برگزار کرد که می‌تواند بر موقعیت ایران در منطقه اثرگذار باشد.

روزنامه اعتماد در گزیده ای از یادداشتی به قلم نصرت‌الله تاجیک، آورده است: واقعیت آن است ایران که به دلیل اینکه در منطقه‌ای توسعه نیافته حضور دارد، متاسفانه حل مشکلات ما با غرب در منطقه با ترجمه بدی ارایه می شود و از آن علیه خودمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشورهای عربی این ترجمه بیان می‌شود که ایران قصد دارد با حل مشکلات خود به سمت یک هژمون شدن در منطقه پیش برود و موقعیت کشورهای عرب منطقه را با خطر مواجه کند. در ارایه این ترجمه بد به کشورهای عربی سعودیها نقش بسیار زیادی داشتند.

آنها از زمان مذاکرات برجام سعی کردند از این فضا استفاده کنند و کشورهای کوچک‌تر را از ایران بترسانند و بعد از مذاکرات برجام و اجرایی شدن توافق آنها عنوان کردند ایران وارد دوره هژمونیک خود شده است و پس از حل مشکلات هسته‌ای با غرب، زمینه‌های سلطه خود را با کمک غرب بر منطقه فراهم می‌کند. ترویج این احساس کاذب و غلط بار سنگین دیپلماتیک و سیاسی برای کشور به وجود ‌آورد و آن زمان لازم بود که ما به موازات حل مشکلات هسته‌ای با غرب و جامعه جهانی به این سمت حرکت کرده که مسائل و مشکلات خود با کشورهای منطقه‌ را نیز حل کنیم. متاسفانه نه در دولت‌های نهم و دهم و نه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم این اهتمام وجود نداشت. در دولت نهم و دهم یکسری اقدامات احساسی از سوی رییس دولت وقت صورت گرفت که زیرساخت‌های روابط منطقی ایران با منطقه را که در گذشته وجود داشت تخریب کرد، ولی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، با وجود رویکرد درست نسبت به جامعه جهانی و مسائل منطقه ولی در مجموع روابط دوجانبه با کشورهای منطقه بنا به دلایلی مغفول ماند.

از همین‌رو دیپلماسی‌های دوجانبه با کشورهای کوچک منطقه موجب توضیح و تبیین جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسائل منطقه و فرامنطقه‌ای و همچنین موضوعات اقتصادی خواهد شد. سفر آقای ظریف به کشور قطر و همچنین سایر کشورهای کوچک که زیر سلطه عربستان سعودی قرار دارند، می‌تواند به تبیین مواضع و تشریح دیدگاه‌های و اقدامات ما در منطقه کمک کند. ایران باید به دنبال پیدا کردن یک فرمول و الگو برای اقدامات دسته‌جمعی منطقه‌ای باشد.  البته بنده معتقدم که باید الگوی اقدامات دسته‌جمعی را به سمت اقتصاد سوق دهیم. انجام پروژه‌های مشترک اقتصادی و مخصوصا مسائلی که همه کشورها را درگیر خود کرده از جمله این مباحث است. کشتیرانی تجاری در خلیج‌فارس، مباحث زیست محیطی و بحث امنیت کشتیرانی و موضوعاتی که طی یکی، دوسال اخیر رخ داد، زمینه خوبی برای همکاری‌های منطقه‌ای خواهد شد که در حقیقت در رایزنی‌ها و تبادلات سیاسی و اجتماعی می‌تواند محقق شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =