همکاری‌های ایران و ترکمنستان به نفع پیشرفت منطقه است

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که همکاری‌های ایران و ترکمنستان به نفع پیشرفت منطقه است، گفت: توسعه روابط بانکی گامی در جهت گسترش همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز - دوشنبه - در دیدار قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، از برگزاری خوب نخستین مجمع اقتصادی خزر به میزبانی این کشور تقدیر کرد و افزود: این همایش فرصتی برای تبادل دیدگاه های کشورهای عضو و گامی در جهت توسعه همکاری های اقتصادی دوجانبه و چندجانبه است.

جهانگیری با اشاره به نزدیکی دیدگاه‌ها و اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و ترکمنستان در زمینه‌های مختلف، اظهار داشت: توسعه همکاری‌های تهران- عشق آباد به نفع پیشرفت و توسعه منطقه است.
وی با تاکید بر اینکه زمینه های فراوانی برای همکاری کشورهای ساحلی خزر وجود دارد افزود: کشورهای عضو مجمع اقتصادی خزر باید با شناسایی و رفع موانع پیش رو، ظرفیت های همکاری فیمابین را بیش از پیش فعال کنند.
جهانگیری با اشاره به سخنان رئیس جمهوری ترکمنستان در مجمع اقتصادی خزر در خصوص مرز مشترک میان کشورهای عضو و وجود زمینه توسعه ترانزیت، خاطرنشان کرد: کشورهای عضو باید با فعال کردن ظرفیت های موجود، بسترهای لازم برای توسعه مناسبات تجاری فیمابین را فراهم کنند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین بر ضرورت توسعه همکاری های بانکی دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم با رفع موانع پیش روی روابط بانکی، مسیر توسعه همکاری بخش خصوصی دو کشور را بیش از گذشته هموار کنیم.
رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار با قدردانی از حضور هیات ایرانی در مجمع اقتصادی خزر، ضرورت گسترش روابط‌ و توسعه مناسبات تهران-عشق آباد را یادآور شد.
قربانقلی بردی محمدوف با اشاره به وجود مرز مشترک دریایی دو کشور، گفت: ایران و ترکمنستان می توانند در پروژه های مشترک انرژی در حوزه دریای خزر همکاری های فیمابین را گسترش دهند.
وی با تاکید بر اینکه ترکمنستان اهمیت فراوانی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران قائل است خاطرنشان کرد: عشق‌آباد علاقه مند است مناسبات خود را با تهران در همه زمینه ها گسترش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha