۲۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83434645
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توسعه اقتصادی و جغرافیایی، محور نخستین مجمع اقتصادی خزر

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری ترکمنستان امروز (دوشنبه) طی سخنرانی در نخستین "مجمع اقتصادی خزر" با حضور مقامات بلندپایه برخی کشورهای منطقه از جمله ایران، بر لزوم اتحاد و مذاکره در راستای توسعه اقتصادی و جغرافیایی کشورهای حاشیه دریای خزر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ترند و تارنمای تایمز آسیای میانه؛ این مجمع با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور ایران، «نوروز ممدوف» نخست وزیر آذربایجان، «عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان «دمیتری مدودوف» نخست وزیر روسیه و مقامات ترکمنستان شامل رئیس جمهوری این کشور، برگزار شد.

«قربانقلی بردی محمدف» رئیس جمهوری ترکمنستان در سخنرانی در نخستین "مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر" که با حضور مقامات ارشد کشورهای حاشیه این دریا در منطقه گردشگری «آوازه» ترکمنستان برگزار شد، گفت: « قلمرو کشورهای حاشیه دریای خزر، به آسیای جنوبی و منطقه آسیا و اقیانوسیه  در شرق، دریای سیاه و مدیترانه در غرب، خاور نزدیک و خاورمیانه (از طریق ایران) در جنوب و ساحل دریای بالتیک از روسیه دسترسی دارد که چشم انداز ایجاد مسیر پایدار را در چهار مسیر جغرافیایی برای ما پدیدار می سازد. »

وی افزود: « ما همه هم فکر و هم عقیده هستیم و با درک اهمیت گفت و گوی چندجانبه در مورد توسعه منطقه دریای خزر که از نظر اقتصادی و جغرافیایی حائز اهمیت است، با یکدیگر متحد شده ایم. »

محمدف همچنین از حمایت دیگر کشورها برای برگزاری نخستین مجمع اقتصادی خزر در ترکمنستان قدردانی کرد.

اسحاق جهانگیری نیز در بخش پایانی این مجمع در پاسخ به سوالی در خصوص وظایف کشورهای حوزه خزر برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر اظهار داشت: «دریای خزر از منابع غنی انرژی برخوردار است اما کشورهای حوزه باید در بهره برداری از منابع انرژی، مسائل زیست محیطی را مد نظر قرار دهند. »

جهانگیری افزود: «تمام طرح های توسعه ای در دریای خزر حتما باید از پیوست زیست محیطی برخوردار باشند و همه ملاحظات لازم در خصوص محیط زیست رعایت شود.
وی تصریح کرد: باید نظارت جمعی از سوی کشورهای ساحلی خزر بر طرح های توسعه ای در دریای خزر اعمال شود تا این دریا که میراث گرانبهایی است از گزند آسیب های زیست محیطی در امان بماند. »

این مجمع همزمان با روز جهانی دریای خزر و همچنین سالروز امضای کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا در سه بخش "نمایشگاه فناوری‌های نوآورانه خزر"، "همایش اقتصادی خزر" و "تشکیل نشست‌های نمایندگان دولت‌ها، شرکت‌ها و نمایندگان محافل تجاری" برگزار و به بررسی نظرات و دیدگاه های مختلف پرداخت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha