۲۱ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۲۶
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83434333
۰ نفر

برچسب‌ها

پنج کشور در بیانیه‌ای بحران لیبی را فاقد راه حل نظامی دانستند

نیویورک- ایرنا-  فرانسه، ایتالیا، امارات متحده عربی، انگلیس و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک با تاکید بر اینکه بحران لیبی راه حل نظامی ندارد از تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری آتش بس حمایت کردند.

در بیانیه عصر یکشنبه این پنج کشور آمده است: ما از اعلام آتش بس در لیبی به مناسبت عید قربان در پاسخ به نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد که مورد حمایت شورای امنیت هم قرار دارد، استقبال می کند.

این بیانیه از همه طرف ها خواسته است به طور موثر آتش بس را در سراسر لیبی اجرا کنند. ما برای یاری سازمان ملل در ماموریت نظارت بر این متارکه تخاصم و جلوگیری از هرگونه نقض آن، ایستاده ایم.  

فرانسه، ایتالیا، امارات متحده عربی، انگلیس و آمریکا در این بیانیه مشترک آورده اند همانطور که دبیرکل سازمان ملل متحد طراحی شده و شورای امنیت هم تایید کرده است، آتش بس باید همراه با اقدامات اعتماد سازی بین طرفین باشد که می تواند راه را برای برقراری آتش بس پایدار و بازگشت به گفت‌وگوی سازنده و فراگیر فراهم کند.

در بیانیه مشترک این پنج کشور اضافه شده است با توجه به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد ، تعهدات کشورهای عضو سازمان ملل مبنی بر پایبندی به تحریم تسلیحاتی را طبق قوانین بین المللی به همه یاد آوری می کنند.

انگلیس، فرانسه، امارات متحده عربی، آمریکا و ایتالیا تاکید کرده اند ما از همه طرف‌ها می خواهیم که بدون تاخیر برای توافق آتش بس کار خود را آغاز کنند و تلاش‌ها را تحت نظارت نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای ایجاد یک راه حل سیاسی پایدار، براساس اصول توافق شده در پاریس ،پالرمو و ابوظبی دنبال کنند.

این پنج کشور با تاکید بر حل سریع و مسالمت آمیز بحران لیبی ادامه دادند: بار دیگر تأکید می کنیم که هیچ گزینه نظامی در لیبی وجود ندارد و از همه طرف‌ها می خواهیم که از غیرنظامیان و زیرساخت‌های آن محافظت و از منابع نفتی لیبی حمایت کنند.

در این بیانیه، حمله روز گذشته به کاروان سازمان ملل متحد در بنغازی به شدیدترین شکل، محکوم شده و تصریح شده است: شرایط این شرارت باید بدون تأخیر مشخص شود و افرادی که پشت سر آن بوده اند باید شناسایی و پاسخگو شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =