۲۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۴
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83433343
۰ نفر

برچسب‌ها

تقاضا برای احداث ۲۰۲ هکتار گلخانه در گنبدکاووس

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس درشرق استان گلستان، توسعه کشت های گلخانه را از سیاست های راهبردی وزارتخانه متبوعش در تامین امنیت و سلامت غذایی دانست و گفت: هم اکنون برای احداث ۲۰۲ هکتار گلخانه در این شهرستان درخواست داده شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی نورا روز یکشنبه درجمع خبرنگاران افزود: از مجموع درخواست های داده شده برای احداث گلخانه در این شهرستان تا الان برای ۱۲۸ هکتار آن پروانه تاسیس صادر شده که عملیات اجرایی ۷۰ هکتار آن نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه پرونده احداث ۷۴ هکتار گلخانه دیگر هم در دست بررسی است که پس از انجام مراحل اداری، پروانه تاسیس آن صادر خواهد شد، اضافه کرد: توسعه کشت های گلخانه ای محاسن زیادی دارد که تولید و اشتغال پایدار در طول سال، افزایش ۵ تا ۱۰ برابری  تولید و استفاده بهینه از منابع آبی و کاهش قابل توجه مصرف آب از مهمترین مزایای آن است.

نورا با اشاره به هزینه بالای ایجاد گلخانه گفت: ایجاد هر هکتار گلخانه ۳۵ تا ۴۵ میلیارد ریال هزینه دارد که ۸۰ درصد آن را دولت در قالب تسهیلات بانکی پرداخت می کند و ۲۰ درصد آن نیز توسط متقاضی بایستی تامین شود.

وی تصریح کرد: درحال حاضر چهار هکتار گلخانه در گنبدکاووس  فعال است و در ایام هفته دولت امسال یکی از مدرن ترین واحدهای گلخانه ای شهرستان به بهره برداری می رسد.

این مقام مسوول به اطلاعات تکمیلی این گلخانه اشاره نکرد اما گفت: گنبدکاووس از لحاظ اکولوژی از بهترین شهرستان های شمال کشور برای تولیدات کشاورزی در بخش گلخانه ای است و به همین علت تقاضا برای احداث گلخانه در آن رو به افزایش است.

نورا افزود: اگر در گنبدکاووس فقط دو هزار هکتار از ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی آن به ایجاد گلخانه اختصاص یابد به اندازه کل درآمد ۱۶ هزار میلیارد ریالی حدود یک میلیون تن انواع تولیدات فعلی بخش کشاورزی آن، درآمد عاید کشاورزان منطقه می کند.

وی با اشاره به اشتغال ۲۴ هزار نفری بخش کشاورزی گنبدکاووس، اضافه کرد: با احداث واحدهای گلخانه ای در سطح دو هزار هکتار علاوه بر تولید ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن محصول، می توان برای ۲۲ هزار نفر نیز شغل پایدار ایجاد کرد و افزون بر آن، بیشتر تولیدات این بخش قابلیت صادراتی نیز دارد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس درحال حاضر این شهرستان ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی، چهار هزار هکتار باغ، ۳۵۰ هزار راس دام سبک، ۸۰ هزار راس دام سنگین، ۳۰ واحد تولیدی صنایع تبدیلی بخش کشاورزی دارای مجوز از جهاد کشاورزی و ۵۲ واحد تولید مرغ گوشتی و تخم مرغ دارد که تولید سالانه محصولات بخش کشاورزی آن حدود یک میلیون تن است.

نورا اضافه کرد: هم اکنون گنبدکاووس در تولید گوشت قرمز، ماهیان گرمابی و سطح زیرکشت پنبه مقام اول استان گلستان را دارد و در تولید گندم نیز رتبه اول کشور را در بین شهرستان های تولید کننده این محصول استراتژیک دارد.

گنبدکاووس با جمعیت ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

/۳۰۳۹//۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =