آغاز بخش موسیقی دستگاهی ایران در جشنواره ملی موسیقی جوان

تهران- ایرنا- اجراهای بخش موسیقی دستگاهی ایران با پایان بخش موسیقی نواحی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، از دیروز (شنبه/۱۹ مرداد) با آواز ایرانی در تالار رودکی در حضور ژان دورینگ، موسیقی‌شناس فرانسوی و محمداله‌یاری مدیر دفتر موسیقی آغاز شد.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پس از گذشت دوازده روز و بعد از پایان بخش موسیقی نواحی از دیروز، بخش دوم را با موضوع موسیقی دستگاهی ایران آغاز کرده است. همزمان با دوازدهمین روز این جشنواره که به رقابت‌ های هنرمندان در موسیقی دستگاهی اختصاص داشت هنرمندان خواننده در تالار رودکی روی صحنه رفتند و در مقابل هیأت داورانی متشکل از حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی اصغر شاهزیدی و مظفر شفیعی توانمندی‌های آوازی خود را به نمایش گذاشتند.

جشنواره در بخش آوازی، کار خود را با حضور دو شرکت‌کننده در رده سنی الف شروع کرد و امیرحسین خانلقی و سیدمعین استکی اورگانی به نوبت نغمه‌های خود را سر دادند. جشنواره موسیقی جوان در بخش آوازی در رده سنی ب کار خود را با سه شرکت‌کننده ادامه داد. سجاد حسین زاده، پوریا علیزاده نمین و محسن سلطانی به روی صحنه آمدند و به آوازخوانی پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه، بخش پایانی آواز آغاز شد و شرکت‌کنندگان رده سنی ج اجرا کردند. حامد رنجبر، رحیم آزاداقبلاغ مصطفی خان، شلمو عاقلیان، سید جواد موسوی، وهاب گلستانی فرد، پوریا عابدینی، ادیب تیرانداز و آریا نوروزی به ترتیب آثار خود را اجرا کردند. بخش دوم و پایانی روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان، به نشست نقد و بررسی آثار اختصاص داشت و هیأت داوران اجراهای امروز را بررسی کردند.

همچنین در بخش دیگر روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان نشست نقد و بررسی آثار روز نخست بخش موسیقی دستگاهی، شامگاه دیروز و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و علی اصغر شاهزیدی (اعضای هیأت داوران) برگزار شد.

روز نخست و اجراهایی قابل قبول

مظفر شفیعی در مورد اجراهای دیروز گفت: زمانی که مرحله اول داوری را مشاهده کردیم از اجراها چندان راضی نبودیم و از این قضیه ناراحت بودم؛ اما اجراهای امروز واقعا خوب و رضایت بخش بود و نگرانی هایمان برطرف شد، با اجراهایی که امروز مشاهده کردیم مسلما کار هیأت داوران برای انتخاب نفرهای برگزیده بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: در آواز، شعر مقوله بسیار مهمی است و اگر شعر را از آواز حذف کنیم، تنها چهچهه باقی می‌ماند. در قسمت انتخاب اشعار باید بیشتر تلاش کنید و طوری نباشد که فقط آواز دستگاهی را فرا گرفته باشید. امروز در بخش بداهه ضعف زیادی داشتید و باید بیشتر تلاش کنید تا در سال‌های آینده با آمادگی و تسلط بیشتری در این جشنواره شرکت کنید.

جوانان با جدیت ادامه دهید

سپس علی اصغر شاهزیدی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز گفت: زمانی که مرحله اول اجراها را داوری کردیم همگی از اجراهای امسال ناامید شدیم، اما امروز خوشبختانه هنرمندان جوان جبران کردند و اجراهای خوبی را از آن‌ها شاهد بودیم. توصیه‌ من به شما این است که کارتان را با جدیت دنبال کنید و فریب زرق و برق بعضی مسائل را نخورید و خودتان را باور کنید.

شاهزیدی ادامه داد: در آواز وزن شناسی و عروض آواز نکته بسیار مهم است و باید این نکات را به خوبی یاد بگیرید. همچنین آوازهای قدیمی را بیشتر گوش دهید تا در دوره‌های آینده با آمادگی بیشتری در این جشنواره حاضر شوید.

حمیدرضا نوربخش نیز یه عنوان عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: بنده نیز از دوست عزیزم جناب آقای دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند تا این جشنواره استمرار داشته باشد. همچنین از آقای ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و همکاران بسیار پرجنب و جوش و زحمت کش انجمن موسیقی ایران نیز بابت همراهی شان در این جشنواره صمیمانه تشکر می‌کنم.

داوری سخت شده اما سلیقه‌ای نیست

وی افزود: اجراهای امروز نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود و اجراهای فشرده‌ای را شاهد بودیم. تمام افرادی که در این دوره برگزیده نمی‌شوند، فکر نمی‌کنم آنقدر ناراضی باشند به دلیل اینکه همه این عزیزان به این باور رسیده‌اند که داوری در این جشنواره دشوار و رقابت نزدیک است، طبیعتا چیدمان داوری به نوعی است که نمی‌شود هیچ‌کدام از بخش‌ها را متهم کرد به اینکه سلیقه و روش خاصی مدنظر داوران است.

حمیدرضا نوربخش بیان کرد: افرادی که در این جشنواره برگزیده می‌شوند به این معنا نیست که بهترین آوازخوانان کشور هستند بلکه افرادی هستند که در این جشنواره شرکت کردند و به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شده است. بنابراین از تمام هنرمندان می‌خواهم حتی اگر به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند، تلاش و تمرین کنند تا بهتر شوند.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی و  ژان دورینگ موسیقی دان و موسیقی پژوه فرانسوی مهمانان ویژه روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بودند.

سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از ۵ مرداد تا ۵ شهریور جاری در تالار رودکی تهران در حال برگزاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =