داستان های جذاب لیگ نوزدهم

تهران- ایرنا- هنوز مشخص نیست نوزدهمین دوره لیگ برتر دقیقا از چه روزی آغاز می‌شود اما برنامه‌ بازی‌های لیگ نکات جالبی دارد.

لیگ امسال از همان هفته‌ اول با شهرآورد آغاز می‌شود و زودترین شهرآورد تاریخ استقلال و پرسپولیس هم در لیگ نوزدهم برگزار خواهد شد.

مهم‌ترین سوال هواداران پرسپولیس این است که آیا گابریل کالدرون می تواند جانشین مناسبی برای برانکو ایوانکوویچ باشد که سه فصل متوالی پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر کرد؟ و هواداران استقلال از خودشان این پرسش را مطرح می کنند که آندره‌آ استراماچونی ایتالیایی می تواند بهتر از وینفرد شفر آلمانی نتیجه بگیرد؟

به همین بهانه به بررسی عملکرد سرمربیان خارجی لیگ هجدهم و تفاوت ها و شباهت های شروع آن با لیگ نوزدهم می پردازیم.

لیگ برتر نوزدهم هم مربیان خارجی سرشناسی را تجربه خواهد کرد، استراماچونی و کالدرون این دو مربی ایتالیایی و آرژانتینی به همراه دراگان اسکوچیچ، مصطفی دنیزلی و وینگو بگوویچ، پنج مربی خارجی لیگ نوزدهم خواهند بود. در مقایسه با لیگ هجدهم که ۶ سرمربی خارجی داشت از تعداد سرمربیان خارجی لیگ یکی کمتر شده است.

 نکته قابل‌توجه در خصوص هجده دوره لیگ‌ برتر این است که در همه این دوره‌ها بیشتر مربیان خارجی که موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ برتر شده‌اند کروات بوده اند و گرچه فوتبال ما بیشتر به حضور سرمربیانی از کشورهایی مثل کرواسی، برزیل و حتی پرتغال عادت داشت اما حضور سرمربی ایتالیایی استقلال می تواند یک تجربه جدید برای فوتبال ایران باشد. استراماچونی که دومین سرمربی ایتالیایی فوتبال ایران و لیگ برتر محسوب می شود که قطعا نگاه‌های زیادی روی عملکرد مربی سابق باشگاه اینترمیلان وجود خواهد داشت.

کالدرون آرژانتینی که از سال ۲۰۰۴ در فوتبال کشورهای حاشیه خلیج فارس حضور داشته و به نوعی متخصص فوتبال این منطقه است.

 و البته بازگشت دنیزلی ترکیه‌ای که با سابقه قهرمانی در فنرباغچه و گالاتاسرای یکی از سرمربیان سرشناس خارجی حاضر در لیگ برتر ایران اتفاق جذابی محسوب می شود، یکی از جذابیت های لیگ نوزدهم است.

گل گهرسیرجان که در نهایت پس از سه فصل همکاری با وینگو بگوویچ توانست به لیگ برتر برسد و بعد از مدت ها، یک بار دیگر کرمان را صاحب نماینده در سطح اول فوتبال ایران کند.

 شاهین بوشهر دیگر تیمی است که در لیگ برتر نوزدهم حضور خواهد داشت. عبدالله ویسی توانست این تیم قدیمی و ریشه دار که سابقه دو فصل حضور در لیگ برتر را هم داشته به لیگ برتر امسال برساند.

استقلال خوزستان و سپیدرود رشت دو تیمی بودند که از جنوب و شمال با لیگ برتر وداع داشته و در فصل جدید باید در لیگ آزادگان جدالی سخت با رقبا برای صعود به لیگ برتر داشته باشند.

فصل قبل یکی از پر اشتباه ترین  و البته سخت ترین فصل‌ها برای داوران لیگ برتری بود. سیستم کمک داور ویدیویی که از جام جهانی ۲۰۱۸ در دنیای فوتبال رسمیت یافت، به جهت اینکه می تواند از اشتباهات داوری در موارد حساس بکاهد می‌تواند حلال مشکلات داوری در فوتبال ایران باشد اما به دلیل فراهم نشدن شرایط آن، لیگ نوزدهم باز هم بدون کمک داور ویدیویی خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =