۱۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۲
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83432566
۰ نفر
نیروهای حفتر  و دولت وفاق ملی آتش بس در لیبی را پذیرفتند

تهران - ایرنا - ارتش ملی لیبی (تحت کنترل ژنرال حفتر) و دولت وفاق ملی (مورد حمایت جامعه جهانی) با پیشنهاد سازمان ملل متحد برای آتش بس در لیبی به مناسبت عید قربان موافقت کردند.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای ارتش ملی لیبی از پذیرش آتش بس از روز شنبه تا دوشنبه به مناسبت عید سعید قربان خبر داد.

وی افزود: هرگونه نقض آتش بس پاسخ سریع نیروهای مسلح را در پی خواهد داشت.

پذیرش آتش بس از سوی نیروهای حفتر درحالی صورت گرفت که سازمان ملل متحد پایان روز گذشته (جمعه) را به عنوان آخرین مهلت برای اعلام موافقت با طرح آتش بس در لیبی مشخص کرده بود و تا آن زمان هیچ گونه موافقتی از سوی نیروهای ژنرال حفتر به دست نماینده سازمان ملل نرسید.

دولت وفاق ملی لیبی (مورد حمایت جامعه جهانی) نیز روز گذشته (جمعه) با آتش بس پیشنهادی از سوی سازمان ملل متحد به مناسبت فرا رسیدن عید قربان موافقت کرد.

دولت وفاق ملی لیبی برای پذیرش خود شروطی را معین کرده است: از جمله اینکه آتش بس تمام مناطق درحال درگیری را شامل و هرگونه پیشروی متوقف شود. انجام هر گونه پرواز از جمله پروازهای شناسایی در همه مناطق و از همه پایگاه ها متوقف شود و نمایندگی سازمان ملل در لیبی ضمانت اجرای آتش بس و نظارت بر هرگونه نقض آن را به عهده گیرد.

وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای از تلاش سازمان ملل برای آتش بس در لیبی حمایت کرد و از جامعه جهانی خواست در این خصوص موضعی مشترک اتخاذ کند.

اوضاع در لیبی از (۱۵ فروردین ماه) همزمان با دستور ژنرال حفتر از نزدیکان "معمر قذافی" دیکتاتور سابق لیبی، به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس، متشنج شد.

لیبی از زمان سرنگونی قذافی در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.

نظامیان طرفدار حفتر (مورد حمایت امارات و عربستان و فرانسه) بر شرق این کشور مسلط هستند و دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» (مورد پذیرش جامعه جهانی) کنترل غرب لیبی را در دست دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =