۱۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83432306
۰ نفر

برچسب‌ها

فرانسه بار دیگر به رنگ جلیقه زردها درآمد

تهران - ایرنا - معترضان به نظام سرمایه داری و سیاست های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به جنبش «جلیقه زردها» که از 9 ماه گذشته تاکنون با برگزاری نزدیک به 10 هزار و 500 تجمع و تظاهرات، خشم و نارضایتی خود را به عملکرد کاخ الیزه نشان داده اند امروز(شنبه) هم برای سی ونهمین هفته متوالی به خیابان های این کشور آمده اند.

به گزارش رسانه های فرانسوی، تظاهرات و تجمع های امروز بدنبال وقایع هفته گذشته که در ادای احترام به «استیو مایا کانیچو» قربانی اخیر خشونت پلیس در نانت صحنه حضور و انزجار معترضان به خشونت های پلیس بود، شکل گرفته است.

266 روز از آغاز جنبش جلیقه زردها می گذرد، جنبشی که در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت شکل گرفت و از همان هفته های ابتدایی به جنبشی اعتراضی نسبت به سیاست های اقتصادی دولت بدل شد، بگونه ای که اعضای این جنبش بارها و بارها خواهان استعفای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور شدند.

معترضان معتقدند که مکرون نتوانسته به شعارهای انتخاباتی خود که توانست با آنها قدرت را به دست گیرد جامه عمل بپوشاند.

این جنبش هفته دیگر 9 ماهه می شود.

گرچه در طول زمان و هفته های گذشته به تدریج از تعداد معترضان 300 هزار  نفری در هفته نخست در خیابان ها کاسته شده اما این جنبش همچنان طرفداران خود را دارد.
 


 

نظرسنجی اخیر هم نشان می دهد که عملکرد پلیس فرانسه همچنان نگرانی بخشی از جامعه فرانسوی را بدنبال دارد.

بر اساس نظرسنجی موسسه "ایفوپ" که بدنبال مداخله پلیس فرانسه در جریان برگزاری جشنواره موسیقی در شامگاه 21 ژوئیه در شهر نانت در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" فرانسه منتشر شده، عملکرد پلیس فرانسه توسط 68 درصد مردم این کشور "موثر" تلقی شده اما از طرف دیگر، عملکرد پلیس در میان 20 درصد فرانسوی ها "نگرانی" را برانگیخته است.

امروز علاوه بر پاریس که همچنان محدودیت های خود برای برگزاری تجمع ها و تظاهرات در نقاط مهمی از این شهر را داراست، دیگر شهرهای فرانسه هم از ساعتی پیش شاهد حضور معترضان در خیابان ها است.

"تولوز" یکی از شهرهای فرانسه است که در طول حدود 9 ماه گذشته همواره شاهد تجمع های بسیاری از جلیقه زردها بوده است.

به نوشته روزنامه فرانسوی زبان "اکتو"، با وجود استمرار ممنوعیت های هفته گذشته برای تجمع در میدان "کاپیتول" تولوز، جلیقه زردها برای تجمع در این شهر تعطیلاتی ندارند.

برای امروز برنامه ریزی شده که جلیقه زردها از ساعت 14 به وقت محلی در ایستگاه مترو "ژان ژوره"(Jean Jaurès) تولوز جمع شوند. حمل و نقل عمومی و دسترسی به میدان کاپیتول این شهر مختل شده است.


** دولت در مرخصی است  اما خیابان هنوز زرد است
«دولت در مرخصی است، اما خیابان هنوز زرد است»! این فریاد تندی است که از هفته سی و هشتم اعتراض ها در شبکه های اجتماعی راه اندازی شد.

معترضان خواستار تظاهرات برای عدالت اجتماعی، مالی و محیط زیستی  و حمایت از دموکراسی هستند و به نام "قربانیان سرکوب قضایی و پلیس" قدم به خیابان ها خواهند گذاشت.

بدنبال ممنوعیت های هفته های گذشته، هر گونه تجمعی در میدان کاپیتول تولوز تخلف بوده و جریمه 135یوروی در انتظار متخلفان است.

علاوه بر پاریس و تولوز، تجمع های دیگری در شهرهای لیون، نانت، بوردو و وین برقرار خواهد بود.

"وارن دله" یکی از سخنگویان جلیقه زردها در "لیون" می گوید: همه جلیقه زردها در تعطیلات نیستند اما افراد کمی از حد معمول در این شهر برای تجمع ها وجود خواهند داشت.


** اعتراض به خصوصی سازی فرودگاه های پاریس

همچنین امروز دهها نفر از جلیقه زردها در میدان "گامبتا" برای جمع آوری امضا جهت برگزاری همه پرسی برای ممانعت از خصوصی سازی فرودگاه های پاریس از ساعت 10 تجمع کرده اند.

برای این کار باید  چهار میلیون و 700 هزار امضا در سراسر فرانسه جمع آوری شود.

** برگزاری راهپیمایی سفید در شهر نانت

امروز و پس از دو هفته از پیدا شدن جسد کانیچو قربانی 24 ساله در شهر نانت، معترضان یک "راهپمایی سفید" در ادای احترام به او در شهر "لوآر" برگزار می کنند. در این ارتباط پرونده قضایی در خصوص علل ناپدید شدن او و مسوولیت های پلیس در شب حادثه گشوده شده است.

اسپوتینک هم نوشت: تظاهرات جدید جلیقه زردها، امروز در پایتخت فرانسه پاریس برگزار می شود.

جلیقه زردها از صبح امروز در ایستگاه مترو "وی اییه" در منطقه 17 پاریس جمع شده اند.

این تظاهرات عموماً آرام است و گاهی با صدای سوت و شعارها قطع می شود.برای اطمینان از امنیت این تظاهرات، یک نیروی بزرگ پلیس مستقر شده و ماموران محتوای کیف رهگذران را بازرسی می کنند.

در جریان اعتراض های مردمی در فرانسه از ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته(۲۶ آبان ۹۷) که با ۳۰۰ هزار تظاهرکننده در خیابان های فرانسه متولد شد تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند.

همچنین ۲۴ فرانسوی در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش جلیقه زردها بر اثر اعمال خشونت آمیز نیروهای پلیس و استفاده این نیروها از اسلحه "فلش بال" نابینا و حدود ۶ هزار نفر از معترضان بازداشت شده اند.

این اعتراض ها همچنین بیش از دو هزار زخمی از بین معترضان و نیز یکهزار مجروح در بین نیروهای پلیس برجای گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =