تحریم های آمریکا علیه ایران نمونه آشکار نقض حقوق بشر در جهان است

تهران – ایرنا- "محمد عزمی عبدالحمید" رییس شورای مشورتی سازمان اسلامی مالزی (ماپیم) و برنده جایزه بین المللی پنجمین دوره حقوق بشر اسلامی، گفت: تحریم ایران توسط آمریکا نمونه آشکار نقض حقوق بشر در جهان است و هیچ یک از کشورهای غربی که به طور مستمر داعیه این حقوق را دارند تاکنون در مقابل این تحریم ها مخالفت و ایستادگی واقعی نداشته است.

عزمی عبدالحمید با بیان اینکه " حقوق بشر اسلامی بر مبنای شریعت دردین مبین اسلام است که بر حفظ و صیانت از پنج ضرورت عامل رفاه و آسایش  انسان شامل  دین ، ​​زندگی ، عقل ، فرزندان و مال تاکید دارد" ، افزود: این درحالی است که در حقوق بشر غربی عمدتا بر حق بیان و آزادی مطلق حقوق فردی تاکید شده و دراین مدل به مولفه های معنوی و اخلاقی انسان ها اهمیتی داده نمی شود.

 این فعال حقوق بشر مالزیایی در پاسخ به این سوال که "تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش به کشورهای افغانستان، عراق و یمن با حقوق بشری که غرب داعیه آن را دارد، چگونه قابل ارزیابی است؟" گفت: باید به مردم این کشورها حق تصمیم گیری در مورد آینده و سرنوشتشان داده شود. ادعای حقوق بشری که  واشنگتن و متحدانش در مورد ان سخن می رانند، چیزی نیست جزی اینکه اطمینان داشته باشند که این حقوق با منافع غرب سازگاری داشته باشد.

وی افزود: غرب  به حقوق بشر اهمیت نمی دهد و برخی کشورها صرفا به این دلیل نابود می شوند که آمریکا تخریب آنها را در دستور کار خود قرار می دهد.

عبدالحمید تاکید کرد : ایالات متحده هیچ حقی برای طرح داعیه های دفاع از حقوق بشر ندارد ، زیرا واشنگتن بزرگترین تخریب کننده دموکراسی در کشورهایی است که به آنها حمله و مداخله نظامی داشته است.

عزمی عبدالحمید یکی از برندگان جایزه پنجمین دوره حقوق بشر اسلامی است که به دلیل فعالیت های انسانی خود برای حرکت و بسیج گروههای مردمی در مالزی در مخالفت با  سوء استفاده یا نقض حقوق بشر در میانمار ، هند ،  فلسطین اشغالی، سوریه ، یمن ، سری لانکا ، نیجریه موفق به کسب این جایزه بین المللی شده است.

 این فعال حقوق بشر مالزیایی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه "تحریم کشورهای مختلف ازجمله ایران  چگونه با معیارهای  حقوق بشر غربی قابل توضیح است؟ گفت: قدرت های غربی در مورد حقوق بشر استانداردهای دو گانه دارند و ریاکاری از خود نشان می دهند .

وی تاکید کرد : تحریم ایران به وضوح نقض حقوق بشر در جهان است و به رغم داعیه های حقوق بشری کشورهای مختلف غربی ، تا امروز هیچ کشور غربی در مقابل تحریم ها یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالفت و ایستادگی واقعی نکرده است، که این امر نشان می دهد که این حقوق تبدیل به ابزاری برای تحکم علیه کشورهایی که در مسیرمنافع غرب نیستند ، شده است.

   عبدالحمید سوال دیگری در مورد اینکه "آیا ارزیابی وضعیت حقوق بشر در جهان براساس معیارهای حقوق بشر غربی روندی صحیح است؟ پاسخ داد: تاریخ نشان داده که این ارزیابی اگر مبتنی بر حقوق بشر غربی باشد یک اشتباه بزرگ است. قدرتهای غربی نشان داده اند که علاقه ای به حمایت واقعی از حقوق انسان ندارند. آنها حتی مفهوم حقوق بشر را تحریف می کنند،  تضادها و معیارهای دوگانه اعمال شده حقوق بشری توسط غرب به ویژه در مورد مسئله فلسطین کاملاً مستند است.

وی همچنین افزود: مرگ بسیاری از پناهجویان در دریا که درپی سرپناهی در غرب هستند ، برای این کشورها که به طور مستمر از معیارهای حقوق بشری سخن می گویند ، از دیگر تناقضات مهم غرب در این زمینه است.

مراسم اعطای پنجمین دوره جایزه بین المللی حقوق بشر اسلامی هفته گذشته در ایران برگزار شد که طی آن چند نفر از فعالان حقوق بشر درجهان از جمله عزمی عبدالحمید از کشور مالزی موفق به دریافت آن شدند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =