۱۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 2537
کد خبر: 83431987
۳ نفر
استقبال سرد عربی از ائتلاف ضدایرانی

تهران- ایرنا- طرح آمریکایی تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس به دلایلی چون استقبال سرد کشورهای عربی راه به جایی نبرده و همپیمانان واشنگتن با توجه به واقعیت های منطقه و بی اعتمادی به کاخ سفید تمایلی برای ورود به این ائتلاف نشان نداده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، دولت آمریکا چندی پیش به بهانه اسکورت کشتی ها در خلیج فارس و محافظت از امنیت این منطقه تلاش خود برای ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس را کلید زد.

واشنگتن استراتژی خود برای تشکیل ائتلاف دریایی در منطقه خلیج فارس را به جلب حمایت کشورهای عربی پیوند زد و برای رسیدن به این هدف بسیار تلاش کرد. با وجود تلاش های گسترده آمریکایی ها در خصوص تشکیل ائتلاف دریایی، تاکنون هیچ کشور عربی موضع رسمی در این زمینه نشان نداده است.

اگرچه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در این زمینه گفت و گو کردند اما ملاقات آنان سبب اتخاذ یک موضع رسمی از سوی ریاض در این زمینه نشده و تیر آمریکا برای همراه سازی کشورهای عربی به سنگ خورده است. 

نگاه تردید آمیز کشورهای عربی به طرح ائتلاف دریایی آمریکا

شبکه «الجزیره» قطر از قول «محجوب الزبیری» استاد دانشگاه قطر نوشت کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) با حیرت و نگرانی به طرح آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی نگاه می کنند. ترامپ با سیاست های خود درباره ایران و مخالفت با درگیری نظامی مستقیم با ایران این کشورها را رها کرده است. تردید و مخالفت قدرت های بزرگ در پیوستن به طرح آمریکا، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات پریشان کرده است. درباره احتمال موفقیت ائتلاف نظامی برای حمایت از دریانوردی در منطقه تردید وجود دارد و پیش از این نیز همه تلاش های ترامپ برای ائتلاف سازی ها با شکست روبرو شده است.

شبکه خبری الجزیره در گزارشی دیگر آورد بسیاری از همپیمانان آمریکا نگرانند که تقویت حضور نظامی در منطقه خلیج فارس آنها را به سوی تنش پیش می برد. این تنش ها در اقتصاد و ثبات این کشورها تاثیر گذار است.

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن با اشاره به سفر چندی پیش فرمانده گارد ساحلی امارات به ایران و همچنین رایزنی وزیر امور حج عربستان با مقامات ایران نوشت این رویدادها و تحولات نشان می دهد که حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات از طرح های آمریکا علیه ایران کاهش یافته است. به تازگی امارات نیروهای خود را از جنگ یمن خارج ساخته است. به نظر می رسد با خروج نیروهای امارات از یمن، اکنون سعودی ها در میدان های نبرد یمن تنها مانده اند و در ائتلاف کشورهای عربی که به دنبال فشار حداکثری علیه ایران بودند شکافی ایجاد شده است.

در چنین شرایطی آمریکا در پیشبرد طرح خود برای ائتلاف سازی دریایی با سختی هایی روبرو است. سخت می توان پیش بینی کرد که روند رویدادها در منطقه خلیج فارس در هفته آینده های در چه مسیر پیش خواهد رفت. اما در اینکه ترامپ برای مقابله نظامی با ایران رغبتی ندارد تردیدی وجود ندارد.

گرایشات عربی به ایران

به نوشته تارنمای «الخلیج اونلاین» امارات، ناظران هشدار داده اند که شکست آمریکا در تبلیغات نظامی علیه ایران و بازگشت نیروهای آمریکا به پایگاه های این کشور بدون هیچ دستاوردی سبب می شود ایران قدرت و تاثیر بیشتری در منطقه داشته باشد. عربستان و امارات پیش از این برای طرح آمریکا با هدف مقابله با نفوذ ایران بازاریایی می کردند اما تردید ترامپ و ناتوانی او برای ارائه توجیه به نهادها و افکار عمومی آمریکا با هدف رویارویی با ایران سبب شده است که امارات در محاسبات خود درباره ایران بازنگری کنند. عربستان هم راه امارات را در پیش خواهد گرفت. زیرا این دو کشور به این موضوع پی برده اند که قدرت رویارویی با ایران را ندارند و آمریکا هم به آرزوهای آنان در این زمینه جامعه عمل نخواهد پوشاند.

روزنامه «القدس العربی» در گزارشی دیگر به قلم «مزهر جبر الساعدی» نوشت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اعتماد خود به آمریکا را از دست داده اند. این کشورها به دلیل پایبند نبودن آمریکا به تعهدات خود از سیاست این کشور نگران هستند. آمریکا پس از سرنگونی پهپاد این کشور به دست نیرهای ایران و عکس العمل نشان ندادن در مقابل این اقدام، به بسیاری از کشورهای عربی همپیمان خود جفا کرد. از این رو، دیده می شود که امارات اکنون دست همکاری به سوی ایران دراز کرده است. افزون بر امارات، عمان هم با ایران دارای روابط دوستانه ای است. لحن سعودی ها هم درباره ایران تغییر کرده است. این تحولات نشان می دهد که در آینده روابط ایران با کشورهای عربی بهتر خواهد شد و ایران هم از تغییر لحن کشورهای عربی استقبال کرده است.

به نوشته روزنامه الکترونیکی «رای الیوم»، عربستان احساس می کند که در جنگ یمن تنها مانده است. موشک ها و پهپادهای یمنی ها عمق عربستان را هدف قرار می دهند. در نتیجه این موضوع عربستان رویکرد خود را در تنش با ایران تغییر می دهد. اقدام عربستان در استقبال از حاجیان ایرانی با دسته گل و شیرینی نشان می دهد این کشور به دنبال اصلاح روابط خود با ایران است.

«کورکودینوف» کارشناس مسائل سیاسی روسی تبار به درباره پیشنهاد آمریکا و روسیه برای تشکیل ائتلاف دریایی به تارنمای «النهضه نیوز» لبنان گفت هرگونه اقدامی برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز و باب المندب منشاء تنش خواهد بود. تهران با این اقدام مخالف است. انصارالله یمن حضور نیروهای خارجی در باب المندب را تهدیدی مستقیم برای خود می داند و از طریق هدف قرار دادن نفتکش ها و کشتی های خارجی اقدام خواهد کرد.

روزنامه «الوطن» عمان نوشت قدرت یابی ایران در منطقه و ناتوانی قدرت های جهانی برای مقابله با ایران و اعتراف این کشورها به جایگاه و برتری ایران اقتضا می کند که کشورهای منطقه با به کار بستن عقل و حکمت برای تنش زدایی با ایران وارد عمل شوند.

روزنامه «رای الیوم» هم در بخشی از گزارش خود ابراز امیدواری کرد که کشورهای عربی و ایران با به کارگیری عقلانیت و حکمت، فتنه انگیزی های رژیم صهیونیستی و آمریکا را در منطقه خلیج فارس خنثی سازند و در راستای منافع جمعی حرکت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =