لیست وزنه برداری و سردرگمی‌های کادر فنی

تهران- ایرنا- کمتر از ۲ ماه دیگر به رقابت‌های جهانی وزنه برداری در کشور تایلند زمان باقی است. با وجود این زمان کم، کادر فنی این رشته هنوز به جمع بندی کامل برای تدوین لیست نهایی نرسیده است.

 هر چند که قرار بود کادر فنی و مسوولان تیم نفرات اصلی و ملی پوش کشور را از دل رقابت‌های لیگ برتر وزنه برداری انتخاب کنند اما جابه جایی زمان برگزاری رقابت های لیگ این کار را به کلی غیر قابل انجام کرد و شاگردان «محمد حسین برخواه» در شهرستان نور اردو زدند؛ اردویی که قرار بود در پایان آن نفرات اعزامی به تایلند مشخص شوند.

با وجود آنکه روز گذشته (جمعه) رکورد گیری انجام شد اما هنوز فهرست تیم ملی به صورت رسمی اعلام نشده است و مصدومیت سهراب مرادی، سعید علی حسینی و یاغی گری کیانوش رستمی موجب شده تا اما و اگر های فراوانی پیش روی کادر فنی و فدراسیون قرار گیرد.

هر چند که در این رکورد گیری وزنه بردار جوانی مانند «حافظ قشقایی» توانست خوب بدرخشد و رکورد جهانی را به ثبت برساند. قشقایی با ثبت وزنه‌های ارزشمند ۱۲۰کیلوگرم در حرکت یکضرب، ۱۵۰ کیلوگرم در ۲ ضرب و بدست آوردن مجموع ۲۷۰ کیلوگرم، رکوردی بالاتر از رکوردهای نایب قهرمان وزنه‌برداری جهان در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۸ ترکمنستان ثبت کرد.

در وزن ۹۶ کیلوگرم که دسته طلایی ایران برای رقابت های جهانی و المپیک به شمار می رود، «سهراب مرادی» در هانوفر آلمان مشغول درمان است و احتمال حضور وی در تایلند بسیار کم است.در این وزن کیانوش رستمی به مانند گذشته در رکورد گیری شرکت نکرد و باید منتظر تصمیم فدراسیون درباره او باشیم.

«رضا دهدار» ستاره جوان خوزستانی تیم ملی وزنه‌برداری در این دسته با مهار وزنه‌های ۱۷۰ کیلوگرم در حرکت یکضرب، ۲۱۸ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۸۸ کیلوگرم خوش درخشید اما این درخشش برای کسب مدال رقابت های جهانی کافی نیست زیرا «تیان تائو» چینی در این وزن با ۲۳۱ کیلوگرم رکوردار جهان است.

در اردوی نور «علی هاشمی» توانست در دسته ۱۰۹ کیلوگرم حد نصاب فنی را کسب کند. وی که چندی پیش به خاطر مصدومیت اردوی تیم ملی را ترک کرده بود با ثبت وزنه‌های ۱۷۰ کیلوگرم در یکضرب، ۲۱۰ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم موفق شد به حد نصاب تعیین شده توسط کادر فنی برسد.  او نیز به مانند سنگین وزن های ایران،حریفان سرسختی را پیش رو دارد. 

«سیمون مارتیروسیان» ارمنستانی با رکورد ۲۴۰ در ۲ ضرب و ۴۳۵ کیلوگرم در این دسته رکوردار جهان است. رکورد تک ضرب استاندارد این دسته ۱۹۶ کیلوگرم است.

سعید علی حسینی که یکی دیگر از امیدهای ایران برای اعزام به بازی های المپیک ۲۰۲۰ به شمار می رود روز گذشته با آسیب دیدگی کشاله ران مواجه شد و وزنه نزد. در این دسته «علی داوودی» وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی در تک ضرب و ۲۴۰ در ۲ ضرب را مهار کرد.

اما رکوردهای داوودی جوان برای رقابت های جهانی چنگی به دل نخواهد زد زیرا «لاشا تالاخادزه» گرجستانی  ۲۱۸ کیلوگرم در تک ضرب و ۲۶۰ در ۲ ضرب را به نام خود به ثبت رسانده است.

در این دسته «محسن دادرس» سه بار در مهار وزنه‌ی خود ناکام ماند.

با این شرایط و در حالی که تکلیف سه ملی پوش نامدار ایران (مرادی، علی حسینی و رستمی) برای اعزام به رقابت‌های جهانی تایلند مشخص نیست فدراسیون و اعضای کادر فنی قرار است تا ۲۵ مرداد ماه لیست ملی پوشان را ارسال کند.

ارسال این لیست شاید متفاوت از سال های گذشته باشد زیرا «علی مرادی» باید تصمیم مهمتری نسبت به گذشته بگیرد. آیا او به مانند گذشته یکه تازی‌های رستمی را تحمل خواهد کرد یا اینکه با «رضا دهدار» به رقابت های جهانی می رود؟

آیا امکان دارد که سعید علی حسینی که از ناحیه کشاله ران آسیب دیده و سن و سال او نیز در روزهای پایانی وزنه برداری قرار دارد توسط کادر فنی کنار گذاشته شود؟

اینکه فدراسیون جوانگرایی و مبارزه با بازیکن سالاری در دستور کار قرار می دهد یا اینکه به مانند برخی از رشته رقابت های انتخابی را نمادین برگزار خواهد کرد دوراهی است که در پیش روی کادر فنی و فدراسیون نشین‌ها قرار دارد؛ مرادی و تیم جدید مدیریتی فدراسیون کدام راه را انتخاب خواهند کرد؟

*نتایج رکورد گیری روز گذشته اردوی نور به شرح زیر است:
 

حافظ قشقایی: ۱۲۰ یک ضرب ، ۱۵۰ دوضرب و مجموع ۲۷۰ کیلوگرم

محمد زارعی: ۱۷۲ یک ضرب، ۲۰۳ دوضرب و مجموع ۳۷۵ کیلوگرم

علی میری: ۱۶۶ یک ضرب، ۲۱۰ دوضرب و مجموع ۳۷۶ کیلوگرم  

مسعود چترایی: ۱۶۶ یک ضرب، ۲۰۵ دوضرب و مجموع ۳۷۱ کیلوگرم

ایوب موسوی: ۱۷۴ یک ضرب، ۲۱۰ دوضرب و مجموع ۳۸۴ کیلوگرم

رضا دهدار: ۱۷۰ یک ضرب، ۲۱۸ دوضرب و مجموع ۳۸۸ کیلوگرم

رضا بیرالوند: ۱۷۰ یک ضرب، ۲۱۰ دوضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم

امیر حقوقی: ۱۷۳ یک ضرب، ۲۱۰ دوضرب و مجموع ۳۸۳ کیلوگرم

علی داودی: ۲۰۰ یک ضرب، ۲۴۲ دوضرب و مجموع ۴۴۲ کیلوگرم

محسن دادرس: ۱۹۰ یک ضرب، ۲۳۵ کیلوگرم را انداخت و اوت کرد.

مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ از ۲۷ شهریور در پاتایا تایلند برگزار می شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =