۱۹ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۷
کد خبرنگار: 2048
کد خبر: 83431804
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تاثیر مثبت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در بورس

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه های موجود در بازار مسکن، طلا، ارز و خودرو باعث می شود تا این بازارها بیش تر از پیش در رکود فرو بروند.

«مجتبی معتمدنیا» کارشناس بازار سرمایه امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به صحبت های مطرح شده در خصوص تصویب مالیات بر عایدی سرمایه و نیز تاثیر آن بر بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: به صورت منطقی بازار باید به سمت شرکت های بزرگ پیش رود اما به دلیل کمبود وجود نقدینگی در این سهم ها بازار به دنبال تک سهم هایی است که دارای بازیگر هستند و امکان رشد در آنها وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه باعث جذابیت دو گروه اوراق با درآمد ثات و بازار سرمایه خواهد شد، گفت: به نظر نمی رسد که در وضعیت کنونی شاهد انتقال سرمایه از دیگر بازارها به سمت بازار سرمایه باشیم زیرا باید این نکته را مدنظر قرار داد که هر بازاری در هر شرایطی دارای مشتریان خاص خود است.

وی اظهار داشت: سرمایه های مردم عادی ممکن است وارد بازار سرمایه شوند اما سرمایه های موجود در بازارهای موازی وارد بورس نخواهد شد.

معتمدنیا پیرامون  روند معاملات بورس در هفته ای که گذشت افزود: به دلیل اختلاف موجود مابین آمریکا و چین قیمت جهانی ریزش پیدا کرد و به طور طبیعی موجب رکود در سهام گروه‌های کامودیتی محور شد.

وی اضافه کرد: اقدام  حقوقی ها نسبت به فروش سهام شرکت های بزرگ از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد اندک شاخص بورس در بازار هفته گذشته بود و قدرت پول برای رشد سهم های بزرگ کاهش یافت.

معتمدنیا گفت: میزان نقدینگی موجود در بازار، قدرت حرکت در سهم های بازار را ایجاد نکرد و به طور طبیعی شایعه جمع آوری دلار ۴۲۰۰ تومانی موجب شد تا سرمایه ها بیشتر به سمت گروهای غذایی، دارویی و لاستیکی برود و بیشترین رشد را در این گروه ها شاهد هستیم.

به گفته وی، نماد مخابرات به دلیل شایعات مطرح شده درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید بر ارزیابی دارایی با افزایش میزان تقاضا همراه شد.

معتمدنیا با بیان اینکه بازار قدرت رشد در گروه های بزرگ و ورود نقدینگی در این بازارها را ندارد، گفت: به طور طبیعی بازار به سمت سهم های کوچک در حرکت است و این خطر ایجاد می شود تا سهم هایی که قیمتشان از ارزش ذاتی آنها بیشتر است در حال معامله باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه براساس پیش بینی ‌های صورت گرفته بازار همچنان به روند موجود ادامه خواهد داد، گفت: بازار جذاب تری که بتواند سرمایه های موجود در بازار سرمایه را به سمت خود جذب کند، وجود ندارد ،به همین همچنان سرمایه های موجود در اختیار سهامداران به سمت این بازار وارد خواهد شد.

تاثیر مثبت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در بورس

«مهدی طحانی»، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بعید به نظر می رسد که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با رای مثبت همراه شود، گفت: تصویب لایحه بر عایدی سرمایه به نفع بازار سرمایه است و به مرور سرمایه ها از بازارهای موازی وارد بازار سرمایه خواهد شد.

طحانی در پایان خاطرنشان کرد: به نطر می رسد که در آینده نزدیک شاهد تصویب این لایحه و تاثیر آن بر بازار سرمایه نخواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در هفته ای که گذشت دو اتفاق بر بازار سایه انداخته بود، قیمت کامودیتی ها در بورس جهانی بود که به دلیل جنگ تجاری مابین آمریکا و چین به طرز معناداری کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر قیمت نفت و فلز روی ۱۰درصد و نرخ مس با کاهش پنج درصدی همراه شدند که این موضوع به شدت روند معاملات بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داد.

طحانی برابری نرخ دلار با ریال را دومین عامل تاثیرگذار در معاملات بازار سرمایه دانست و افزود: کاهش حباب موجود در قیمت  دلار و سکه و نزدیک شدن قیمت ها به یکدیگر مهمترین اتفاق این مدت محسوب می شود و تاثیرگذار در بازار سرمایه بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: ۷۰ درصد از اتفاقات موجود در بازار سرمایه تحت تاثیر سهم های کامودیتی محور است که همین عامل باعث می شود تا نگران اتفاق های  رخ داده در بازار های جهانی باشیم.

وی پیرامون صنایع برتر موجود در بازار سرمایه اضافه کرد: اکنون سهم های دارویی به دلیل احتمال آزادسازی نرخ ۴۲۰۰ تومان که آینده آن اصلا مشخص نیست، مورد توجه بازار سرمایه قرار گرفته است.

طحانی با تاکید بر اینکه صنعت خودرو به دلیل تجدید بر ارزیابی دارایی ها مورد اقبال سهامداران قرار گرفته است، گفت: باید توجه داشت که این صنایع چندان پرقدرت نیستند که بخواهیم به عنوان صنایع برتر آنها را معرفی کرد و سهامداران سرمایه های خود را به آن سمت سوق دهند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: انتظار می رود در هفته جاری چهار صنعت اصلی بازار سرمایه ( فلزات، کانه های فلزی،  پتروشیمی و پالایشی ها) با اقدامات رخ داده در صنایع کامودیتی محور و تقویت آنها به عنوان صنایع برتر محسوب شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha