لزوم دریافت پروانه نمایش برای سریال‌های خارجی از وزارت ارشاد

تهران- ایرنا- جمعی از اعضای انجمن تهیه‌کنندگان مستقل خواستار دریافت پروانه نمایش برای فیلم‌ها و سریال‌های خارجی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در «وی او دی» شدند.

مرتضی شایسته سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران، در نشست هم اندیشی و گفت وگوی اعضای انجمن تهیه کنندگان، با اشاره به عدم دریافت پروانه نمایش سریال ها و فیلم‌های خارجی که اعتراض تهیه‌کنندگان را در پی داشته است، گفت: همکاران ما معتقد بودند که این روش مدتی‌ست آغاز شده و به ارائه فیلم ایرانی لطمه اساسی می‌زند. ضمن اینکه وقتی فیلم ایرانی هفت خوان دریافت پروانه نمایش را باید رد کند، چرا سریال و فیلم خارجی در V.O.D از استثنا استفاده و پروانه نمایش دریافت نمی‌کند.
وی افزود: همکاران در مورد مصاحبه یکی از مسئولان شبکه‌های نمایش اینترنتی که گفته حق نمایش همه این فیلم ها و سریال‌ها خریداری شده،‌ معتقدند که این مساله صحت ندارد و این صرفا یک توجیه غیر عقلانی است. 
سخنگوی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران، افزود: این انجمن امیدوار است که معاونت نظارت سازمان سینمایی به این مهم ورود کرده و اجازه سوء استفاده به شبکه‌های V.O.D  ندهند. همکاران تهیه کننده عقیده داشتند بسیاری از فیلم‌هایی که از طریق موسسات ویدئو رسانه به V.O.D ها واگذار شده، حق نمایش (رایت) آنها گذشته است و در بعضی موارد واگذاری مال غیر محسوب می شود. در این زمینه هیات مدیره انجمن قول داد که تا رسیدن به نتیجه موضوع را پیگیری کنند.
شایسته اضافه کرد: در این گردهمایی همدلانه اعضای انجمن با بیان مسائل و مشکلات فعلی تولید، بخصوص سریال‌های شبکه نمایش خانگی که باعث افزایش بی‌رویه دستمزدها می‌شود، خواستار کنترل تولید سریال‌های ایرانی و بخصوص دستمزدهای پرداختی از سوی شورایعالی تهیه کنندگان شدند.
وی گفت: لزوم کپی رایت فیلم‌ها و عضویت اعضای انجمن تهیه کنندگان مستقل در اتحادیه‌های صنفی جهان نیز از دیگر موضوعاتی بود که مطرح و کمیته‌ای تخصصی برای این امر در دست تشکیل است.
شایسته افزود: بازنگری در شرایط اکران فیلم‌ها، حمایت از تولیدات سینماگران مستقل، رفع مشکل مالیات برارزش افزوده و رعایت معافیت مالیاتی تهیه کنندگان از دیگر مسائل مطرح شده در این نشست همدلانه بود.
رییس و اعضای هیات مدیره انجمن در این نشست درباره فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه مسائل گوناگون توضیحاتی ارائه کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار فرهنگ