احزاب نهادینه شرط اولیه تشکیل «نظام پارلمانی» است

تهران-ایرنا- عضو فراکسیون مستقلین ولایی، احزاب نهادینه را شرط اولیه نظام پارلمانی می‌داند و معتقد است که در دنیا مجالسی موفق هستند که حزبی تشکیل می‌شوند. در این مجالس کرسی‌ها بر اساس ضریب نفوذ احزاب در جامعه توزیع می‌شود و به جای آن که اشخاص با یکدیگر رقابت کنند، این احزاب هستند که رقابت می‌کنند و برنامه می‌دهند.

«رسول خضری» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه مجلس به شیوه فعلی کارآمدی مورد انتظار را ندارد، افزود: مجالسی موفق هستند که حزبی تشکیل می‌شوند. در این مجالس کرسی‌ها بر اساس ضریب نفوذ احزاب در جامعه  توزیع می‌شود و به جای آن که اشخاص با یکدیگر رقابت کنند، این احزاب هستند که رقابت می‌کنند و برنامه می‌دهند.
وی ادامه داد: در چنین ساختارهایی چنانچه کاندیدای حزبی به مجلس آمد و به وعده‌هایی که داده، عمل نکند، دور بعد هم حزب متبوع آن نماینده، او را تنبیه خواهد کرد و هم مردم دیگر به آن حزب اقبال نشان نمی‌دهند و در نتیجه در مجلس بعد کرسی‌های آن حزب هم کاهش پیدا می کند.

خضری گفت: از سوی دیگر اگر احزابی موفق شوند کرسی‌هایی در پارلمان در اختیار بگیرند و در اجرای برنامه‌هایشان هم موفق شوند، در دوره‌های بعد جایگاه بهتری در مجلس پیدا خواهند کرد. به همین دلیل در کشورهای مختلف دنیا حتی احزابی که شانس شان برای تصدی کرسی های مجلس ۲ درصد هم نیست، در رقابت شرکت می کنند. چرا که انتخابات فرصت ارائه برنامه های حزب به جامعه است و اگر همان دو درصد رای را هم کسب کنند، ولی در اجرای برنامه هایشان موفق نشان دهند، چه بسا که در دوره بعدی مجلس اکثریت کرسی ها را تصاحب کنند و این اتفاقی که مسبوق به سابقه است. بر همین اساس معتقدم مجالس موفق، پارلمان های حزبی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه الگوی قانونگذاری ما فرانسه بوده و کماکان هم این الگو دادمه دارد، خاطرنشان کرد:  این در حالی است که همان فرانسه که الگو بوده است علی رغم تمام شباهت‌های اجتماعی مانند تشابه جمعیتی اش با ایران و حتی طول تاریخ قانون گذاری اش که چند برابر ایران است، میزان قوانینی که دارد به ۳۰۰۰ قانون نمی رسد. اما ما فقط در مجالس پس از انقلاب بیش از ۱۳ هزار قانون تصویب کرده‌ایم.

خضری که از در دوره کنونی از لیست حزب اعتدال و توسعه به مجلس راه پیدا کرده است، تاکید کرد: در دو دوره اخیر که من در مجلس حضور داشته ام در بحث تصویب قوانین بیشترین تلاش ما این بوده است که دو موضوع مورد توجه باشد؛ اول این که قوانین ناکارآمد، ضعیف و تاریخ گذشته را تنقیح کرده و به روزرسانی کند، دوم براساس نیازهای مهم جامعه و در راستای برنامه توسعه سند بیست ساله چشم انداز و برنامه های توسعه کشور، قوانین را تصویب کند تا مجلس و دولت برآیند نیروهایشان در یک مسیر باشد.

عضو اصولگرای مجلس نقص دیگری سیستم پارلمانی موجود در کشور را عدم همزمانی تشکیل دولت‌ها با مجالس دانست و گفت: در شرایط فعلی سال آخر هر دوره مجلس با سال سوم دولت مستقر مصادف می‌شود. همچنین سال اول مجلس جدید هم سال آخر دولت مصادف می‌شود. درست است که هر کدامشان دوره چهارساله دارند، اما در این شرایط عملا دو سال از هر کدام هدر می‌رود می شود و مدیریت زمان و کیفیت کار کاهش پیدا می‌کند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی، نقص دیگر مجلس فعلی را محدودیت‌های قانونی آن دانست و گفت: مجلس ما محدود است و حتی حق تفسیر قانون اساسی را هم ندارد و فقط در قوانین عادی می‌تواند ورود کند آن هم به شرطی که مخالف با فقه و قانون اساسی نباشد.

وی با اشاره به اهمیت تعامل میان قوه مقننه و قوه مجریه افزود: اگر چنانچه دولت‌ها پارلمانی باشند و پارلمان‌ها هم حزبی باشند، طول دوره مجالس و دولت‌ها همزمان می شود و این هم زمانی باعث همراهی می‌شود. این شیوه برای کشور ما مناسب است، احزاب قوی  پارلمان های قوی را تشکیل می‌دهند و اگر پارلمان قوی داشته باشیم دولت‌های قوی هم خواهیم داشت.

خضری شرط تحقق نظام پالمانی را وجود احزاب قوی می‌داند و گفت: ساختار احزاب در کشور ما نهادینه نشده است و متاسفانه احزاب عمدتا خانوادگی هستند به طوری که حتی فرزند دو ماهه را هم جزو لیست موسسین حزب می گذارند. با این شرایط تا در ساختار سیاسی کشور احزاب شکل نگیرد، عملا ما نظام پارلمانی نخواهیم داشت.

 نماینده مردم پیرانشهر که عضویت در احزاب اصلاح طلب را هم در سابقه خود دارد، خاطرنشان کرد: اگر انتخاب نخست وزیر با پارلمان باشد، به محض این که دیده شود شخص نخست وزیر یا کابینه او به وعده ها و برنامه ها عمل نمی‌کنند از طرف پارلمان عزل می‌شوند. اما در شرایط فعلی علی رغم وجود حق استیضاح رئیس جمهور برای مجلس، متاسفانه آن شرایط و انسجام لازم برای انجام این کار وجود ندارد.
وی در پایان گفت: ما در شرایط سیاسی موجود، به جای احزاب، جریان های سیاسی داریم و این شرایط مانند حزب باد است. حتی گاهی می بینیم کسی که سی سال اصولگرا بوده است در یک شب اصلاح طلب می شود، و با این شرایط نمی توان در مجلس انسجام لازم را ایجاد کرد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =