کشف ۳۹ کهکشان بزرگ که در نور نامرئی مخفی شده‌اند

تهران- ایرنا- محققان موفق به کشف ۳۹ کهکشان بزرگ و قدیمی شده‌اند که آن‌قدر کم نورند که حتی با تلسکوپ‌هایی نظیر هابل نیز قابل مشاهده نیستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیو اطلس، ستاره شناسان موسسه ستاره شناسی دانشگاه توکیو در ابتدا مشکوک بودند که چیز عجیب و غریبی در داده‌های مادون قرمز جمع آوری شده توسط تلسکوپ فضایی Spitzer وجود دارد و با استفاده از «آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما»(ALMA) و تلسکوپ Very Large که هر دو در شیلی قرار دارند، این موضوع را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دادند.

 آن‌ها با اطمینان ۳۹ کهکشان بزرگ را کشف کردند که قبلاً هرگز مشاهده نشده بود. نور آن‌ها به دلیل پوشانده شدن در گرد و غبار و فاصله باورنکردنی آن‌ها - حدود ۱۱.۵ میلیارد سال نوری -  بسیار کم بود و از آنجا که نگاه عمیق در فضا مانند به عقب برگشتن در زمان است؛ این فاصله بدان معنی است که ما سرگرم دیدن کهکشان‌هایی هستیم که میلیاردها سال پیش وجود داشته‌اند یعنی زمانی که تصور نمی‌شد کهکشان‌ها به این بزرگی باشند.

تائو وانگ، محقق این مطالعه می‌گوید: این برای اولین بار است که چنین جمعیت وسیعی از کهکشان‌های غول پیکر شناسایی می‌شود که در ۲ میلیارد سال اول از زندگی ۱۳.۷ میلیارد ساله کیهان تشکیل شده‌اند؛ به نوعی این کهکشان‌ها برای ما نامرئی بوده‌اند. به طوری‌که حتی تلسکوپ "هابل" هم  به دلیل نور ضعیف ساطع شده، موفق به رویت آن‌ها نشده بود.

"کوتارو کونو" محقق پروژه اظهار کرد، نور این کهکشان‌ها بسیار کم و طول موج آن‌ها بسیار بلند است که این ویژگی‌ها تماشای آن‌ها برای چشم انسان و هابل را غیر ممکن می‌کند.

وی ادامه داد، به همین دلیل ما از  «آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما»(ALMA) برای رصد استفاده کردیم.

نتایج این مطالعه در مجله " Nature" انتشار یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha