۲۲ هزار راس دام سنگین مهاباد علیه تب‌برفکی مایه‌کوبی شد

مهاباد- ایرنا- سرپرست شبکه دامپزشکی مهاباد گفت:با اجرای طرح مایه‌کوبی دام‌ها علیه تب‌برفکی در این شهرستان ۲۲ هزار راس دام سنگین زیر پوشش قرار گرفتند.

 عباس آغاز روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح با مشارکت پنج گروه دامپزشکی و در طول یک ماه انجام شد که طی آن ۲۲ هزار راس از مجموع ۲۵ هزار راس جمعیت دام سنگین شهرستان مایه‌کوبی شدند.

وی با قدردانی از همکاری دامداران شهرستان برای اجرای این طرح، اضافه کرد: این طرح در ۱۷۲ واحد دامداری صنعتی و نیمه‌صنعتی و واحدهای کوچک روستایی این شهرستان انجام شد و هزینه مایه‌کوبی هر راس دام سنگین ۶۵ هزار ریال بود که هنگام مایه‌کوبی توسط دامدار پرداخت شد.

وی از دامداران خواست از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای خودداری کرده و از ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری جلوگیری کنند.

وی همچنین از دامداران این شهرستان و روستاییان نیز خواست در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

بیماری تب‌برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است؛ ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم حیوان از علایم بیماری تب‌برفکی است.

کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب‌برفکی است.

واکسیناسیون تب‌برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد و تب‌برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه‌کوبی جلوگیری کرد.

مهاباد دارای بیش از ۲۵۵ هزار راس دام است که از این تعداد ۲۳۰ هزار راس دام سبک و ۲۵ هزار راس دام سنگین است.

۳۰۲۰/۶۱۸۵/۳۰۷۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =