تضمین امنیت،عزم جدی برای پیشرفت و رفع موانع رونق اقتصادی چکیده اهم اخبار استان‌ها

استان‌ها - ایرنا – تشییع پیکر یک شهید مدافع حرم در مشهد که نمایه ضمانت امنیت است و وعده بهره‌برداری از ۳۰۰ کیلومتر آزاد راه در کشور تا پایان امسال و افتتاح چندین طرح عمرانی همراه با وعده ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی که نشانگر عزم دولت برای پیشرفت محسوب می شود ، در کنار اعلام حذف مهر ورود بر گذرنامه اتباع خارجی در تمام مرزهای مجاز در ۲۴ ساعت گذشته ، معنای ملموس تری به امید برای رونق اقتصادی می دهد.

خروجی سراسری استان‌ها، پیشخوان اخبار مهم و ملی ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی است که روزانه بیش از ۳۰۰ فرآورده خبری شاملگزارش ، خبر، مصاحبه، یادداشت، گزارش تصویری و گفت و گوهای کارشناسان در میزگردها در آن منتشر و چکیده مهمترین آنها هر روز در قالب «بسته خبری ۲۴» برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می‌شود:

بهره‌برداری از ۳۰۰ کیلومتر آزاد راه در کشور تا پایان امسال

محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه که به استان گیلان رفته بود از اهتمام دولت برای توسعه و تکمیل آزادراه‌ها در مسیرهای پرترافیک و گلوگاه‌ها خبر داد و در همین راستا گفت که تا پایان امسال افزون بر ۳۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

او روز جمعه در حاشیه بازدید از قطعه ای از مسیر آزادراه رشت - قزوین در محدوده منجیل در شهرستان رودبار به خبرنگاران گفت : آزادراه رشت - قزوین، مسیری پر تردد است و در تعطیلات که بدلیل تکمیل نبودن تنها هشت کیلومتر آن ، مشکلات ترافیکی ایجاد می کند که این را باعث شرمندگی دولت خواند.

وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این مسیر را حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد که از تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان آن برای سال جاری و ۲۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده خبر داد .

عملیات اجرایی آزادراه قزوین - رشت از سال ۱۳۸۳ آغاز و تا سال ۱۳۸۸ قسمت عمده آن تکمیل شد اما به شکلی منفصل به بهره‌برداری رسید و ۱۱ کیلومتر از این مسیر بین رودبار و منجیل، باقی ماند که سه هزار و ۲۰۰ متر از این مسیر باقی مانده در دولت یازدهم به بهره برداری رسید و امروز عملیات اجرایی هشت کیلومتر مانده نیز آغاز شد.

امروز همچنین حفاری تونل قطعه ۴  باقی مانده آزادراه رشت نیز با حضور نوبخت آغاز شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه که از روز پنجشنبه به گیلان رفته بود در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان شرکت کرد و عصر دیروز نیز از روند احداث راه آهن رشت - انزلی، پروژه راه آهن رشت - آستارا در محدوده هفت دغنان صومعه سرا و نیز پروژه چهار خطه کردن مسیر فومن به پونل و سپس از سه شرکت تولیدی ورق های فشرده چوبی با روکش ملامینه، تولید فولاد و نیز تولید شمش فولاد ساده کربنی و آلیاژی واقع در شهر صنعتی رشت بازدید کرد.

نوبخت شامگاه پنجشنبه با سرمایه‌گذاران واحدهای تولیدی و صنعتگران استان گیلان دیدار کرد و صبح جمعه در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنها پاسخ داد.

در جمع خبرنگاران از تدوین هشت برنامه برای گیلان با برآورد ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی خبر داد که این برنامه‌ها در حوزه‌های کشاورزی و مسکن و گردشگری هستند و به نوعی رونق اقتصادی را به دنبال خواهند داشت.

حذف صفر از پول ملی به معنای اصلاح اعداد و رقم است 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تصویب کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی از سوی دولت گفت: این مهم به معنای اصلاح در اعداد و ارقام است و مشکلی با این اقدام، در بخش اقتصاد کشور ایجاد نمی شود.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حمایت دولت از برنج‌کاران گفت: ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت که سال های گذشته کمک بزرگی برای ثبات بازار این محصول به نفع کشاورز و مصرف کننده بود، امسال هم از سوی دولت اعمال می شود و رویکرد دولت تدبیر و امید، حمایت از تولید داخلی است و در این خصوص، خطاب به مبادی ورودی کشور بخشنامه ای داده می شود تا نظارت های لازم را انجام دهند.

اولویت بودجه ، تکمیل طرح های ضروری 

وی با بیان اینکه در زمان حاضر در سخت ترین شرایط مالی و بودجه ای کشور هستیم، گفت: معتقدم به جای پراکنده کردن اعتبارات و توزیع قطره چکانی، اعتبارات برای پروژه هایی هزینه شوند که می توان آنها را تکمیل کرد و به بهره برداری رساند تا مردم بهره کافی را ببرند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در کشور گفت: دخالت در امور بخش خصوصی را قبول نداریم ولی باید متوجه شرایط و اقتضائات برای عبور از گردنه دشوار امروز باشیم.

 نوبخت در جمع فعالان صنعت سلولزی گیلان در شهر صنعتی رشت، به تحریم ها و تنگناهای ایجاد شده از سوی دشمنان اشاره و اضافه کرد: برای عبور از این شرایط ، دولت برخلاف رویکرد خود مجبور است در برخی مسائل بخش خصوصی ورود کند ولی لازم است توجه داشته باشید کارهایی که انجام می دهیم، به معنای این نیست که بخش خصوصی را قبول نداریم بلکه اقتضاء شرایط جنگ، اینچنین است.

همه مراکز استان‌ها به خطوط ریلی وصل می شوند

این خبری بود که معاون اول رئیس جمهوری در مشهد گفت و تاکید کرد که توسعه خطوط ریلی در دستور کار اصلی دولت است و سیاستگذاری کرده ایم تا تمام مراکز استان‌ها به خطوط ریلی متصل شوند.

اسحاق جهانگیری هم آخر هفته را به خراسان رضوی رفته بود و روز جمعه در مراسم بهره برداری از ایستگاه پایانی خط دوم و کلنگ‌زنی خط چهارم قطار شهری مشهد شرکت کرد و در آیین گفت : خطوط ریلی مطمئن، ارزانترین و ایمن ترین سامانه های حمل و نقل شمرده می شوند لذا با وجود محدودیت اعتباری دولت تلاش کرده‌ اعتبارات این قسمت را کم نکند تا فناوری‌های جدید در این حوزه وارد کشور شود.

به گفته او اکنون در ۹ کلانشهر مترو و خطوط قطار شهری به عنوان دستورالعمل قطعی دولت در برنامه کار هست و  ۳۱۸ کیلومتر خطوط مترو و قطار شهری در پنج کلانشهر با ظرفیت حمل و نقل سالانه ۸۰۰ میلیون مسافر فعال هستند و ۷۰ کیلومتر خطوط مترو نیز در دست احداث است.

جهانگیری از فروش ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای کمک به خطوط مترو و تخصیص هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از ردیف‌های بودجه در این خصوص برای کلانشهرها به عنوان منابع تامین اعتبار طرح ها یاد کرد. 

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) آماده تکمیل ۱۰۰ طرح مهم تا یایان دولت دوازدهم است

معاون اول رئیس جمهوریدر مشهد گفت که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در نامه‌ ای به رئیس جمهوری اعلام کرده است آمادگی دارد  ۱۰۰ طرح مهم را تا پایان دولت دوازدهم تکمیل کند که هر کدام از آنها در بخش های مختلف کشور راهگشاست.

جهانگیری در ادامه اظهار داشت: آمریکا گمان می‌کرد با تحریم و فشار روی منابع ارزی دولت می‌تواند مانع توسعه کشور و انباشت مشکلات شود اما مدیران توانمند و خوش فکر ایران راه های مختلفی را برای مقابله با تحریم‌ها و انجام فعالیت‌ های اقتصادی باز کردند. 

معاون اول رئیس جمهوری پنجشنبه صبح وارد شهر مشهد شد و بهره برداری از چند پروژه صنعتی و تولیدی در شهرستان چناران، شرکت در همایش کمیته امداد امام خمینی(ره) و افتتاح ۲ هزار و ۵۰۰ طرح عمرانی و اشتغال کمیته امداد خراسان رضوی، شرکت در نشست شورای اداری و ستاد اقتصاد مقاومتی این استان و بهره برداری از ایستگاه پایانی خط دو  و کلنگ زنی احداث خط چهار قطار شهری مشهد از جمله برنامه های سفر دو روزه او بود.

تیم غواصی ایران رکوردی تازه در نجات زیر دریایی ثبت کرد

تیم غواصی عمق نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست در سریعترین زمان ممکن مرحله نجات زیر دریایی غرق شده را اجرا و حد نصاب جدیدی را در مسابقات نظامی غواصی عمق ثبت کند.

دبیر اجرایی چهارمین دوره مسابقات نظامی غواصی عمق  با اعلام  این خبر گفت که در ادامه مسابقات بین‌المللی غواصی عمق ۲۰۱۹ ، تیم نیروی دریایی ارتش در کوتاهترین زمان ممکن، بخش نجات زیر دریایی مغروق را اجرا کرد و طی یک رقابت نزدیک و نفسگیر، بالاتر از تیم های روسیه و چین و در رتبه نخست قرار گرفت.

امیر دریادار دوم پرویز سلیمی پناه گفته که تیم اعزامی ایران در سایر مراحل رقابت‌ها از جمله نجات کشتی مغروق نیز بهترین زمان ممکن را به ثبت رسانده و در صدر جدول قرار دارد ولی فعلا در انتظار نتایج سایر بخش ها هستند آیتم ها هستیم.

برگزاری  چهارمین دوره مسابقات بین المللی غواصی عمق نظامیان در کرانه های مرجانی جزیره کیش خود بیانگر وجود ظرفیت‌های ایران در این عرصه است .

در مسابقات غواصی عمق ارتش های جهان ۲۰۱۹ که ۱۰ روز طول کشیده است ، غواصان نظامی کشورهای ایران، سوریه، روسیه، آفریقای جنوبی، چین و ونزوئلا حضور داشتند.

مراقب باشیم خودزنی نکنیم

مشاور وزیر کشور در امور روحانیت در بجنورد گفته هر کس که اسلام، انقلاب، امام (ره) و قانون اساسی را قبول دارد ، خودی است ، پس باید مواظب باشیم تا به دست خود، خودمان را نزنیم.

حجت الاسلام داوود نمازی در نشست شورای اداری استان خراسان شمالی اظهار داشت که همه گروه ها و احزاب مختلف، باید در شرایط کنونی اختلاف سلیقه های خود را کنار بگذارند و با هم برای حل مشکلات مردم کار کنند و مدیران مسائل را با هم اندیشی برطرف کنند.

مشاور وزیر کشور گفت : امروز دشمنان به دنبال ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی هستند و تریبون داران باید جلو این هجمه ها را بگیرند و آن را بی اثر کنند .

حذف مهر ورود بر گذرنامه اتباع خارجی در تمام مرزهای مجاز انجام می شود

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری درباره حذف مهر از گذرنامه اتباع خارجی گفت : در تمامی مرزهای مجاز این مساله در حال اجرا شدن است که این سخن اثر ملموسی بر رونق گردشگری دارد و مانعی بلند را در حوزه این صنعت مرتفع می کند.

سید سلمان سامانی روز جمعه به خبرنگار  ایرنا گفته که با بررسی و پیگیری های صورت گرفته و هماهنگی با پلیس مهاجرت و گذرنامه و سایر دستگاه‌های ذیصلاح، این امر در تمامی مرزهای مجاز زمینی، دریایی و هوایی کشور اجرایی شده است.

گردش آزاد اطلاعات یکی از حقوق شهروندی است

سخنگوی وزیر کشور درباره رویکرد گردش آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید نیز به ایرنا گفت : گردش آزاد اطلاعات یکی از حقوق شهروندی است و این دولت رعایت حقوق شهروندی را جزء اصول اولیه تشکیل دولت می داند.

سامانی افزود : در ابتدای آغاز به کار دولت ، آیین نامه قانون انتشار آزاد اطلاعات و دسترسی به اطلاعات که سال‌ها معطل مانده بود در هیات وزیران تصویب شد و اکنون به صورت دوره ای و مستمر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش عملکرد دستگاه ها را در خصوص پاسخگویی به اطلاعاتی که شهروند از دستگاه های اجرایی درخواست کرده اند ، به صورت عمومی منتشر می کند و رتبه بندی دستگاه ها را در اجرای این قانون به اطلاع مردم می رساند.

به گفته او به استانداری های سراسر کشور تاکید شده که اگر در رابطه با موضوعاتی که در قانون مشخص شده است شهروندان اطلاعاتی را درخواست کردند با رعایت زمان های مقرر قانونی این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند.

تشییع پیکر یک شهید مدافع حرم و امضا خونین ضمانت امنیت 

در انبوه خبرهای ۲۴ ساعت گذشته خبر تشییع پیکر شهید مدافع حرم "سید ناظر حسین موسوی" پس از اقامه نماز جمعه در حرم مطهر رضوی در شهر مقدس مشهد علاوه بر اندوهی که به واسطه از دست دادن نیرویی جان بر کف بر دل نشاند ، احساس قدرت و اعتمادی هم برای تضمین امنیت ملی در دل برانگیخت.

پیکر این شهید که از رزمندگان مدافع حرم لشگر فاطمیون بود پس از تشییع در رواق امام خمینی (ره) تا صحن آزادی حرم منور رضوی بدرقه شد و در گلزار بهشت رضا (ع) مشهد به خاک سپرده شد.

این شهید ۴۱ ساله هشتم مرداد ماه جاری در منطقه عملیاتی بوکمال سوریه به دست عوامل تکفیری به شهادت رسید . 

استان خراسان رضوی بیش از ۱۷ هزار شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است که از این تعداد ۳۰۰ شهید در راه دفاع از حرم اهل بیت (ع) و صیانت عمق راهبردی کشور در نبرد با نیروهای تکفیری به شهادت رسیده اند

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =