۱۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۰
کد خبرنگار: 1375
کد خبر: 83431226
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

مرحله دوم ساخت و تعمیر واحدهای خسارت دیده از سیل سمیرم آغاز شد

اصفهان- ایرنا- مرحله دوم ساخت، تعمیر و بهسازی واحدهای آسیب دیده سیل فروردین ماه امسال شهرستان سمیرم با تخصیص اعتبار آغاز شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان روز جمعه در جلسه شورای اداری این شهرستان، خاطرنشان کرد: ۵۹۸ واحد آسیب دیده  در این مرحله از کار تعمیر و ترمیم می شوند.

عبدالحسین خانی با اشاره به ارزیابی یکهزار و ۱۳۷ واحد خسارتی در منطقه سمیرم اظهار داشت: ۴۳۹ واحد شهری و ۱۰۸ واحد ساختمانی روستایی در سیل ابتدای امسال خسارت عمده دیده اند که مشمول طرح احداثی هستند.

به گفته وی، در بخش تعمیر و ترمیم واحدهای خسارت دیده نیز ۳۹۸ واحد در شهر و ۱۹۷ خانه تعمیری در روستاها شناسایی شد.

وی خاطر نشان کرد: بخش زیادی از جابجایی و اختصاص واحدها از مجموعه ۱۴۰ واحدی شهرک آبشار بنیاد مسکن سمیرم که املاک آن از طریق راه و شهرسازی به ما واگذار شده نیز در دست ساخت، تکمیل و اجرا است تا به مرور به خسارت دیدگان تحویل داده شود.

خانی یادآور شد: بارش باران و جریان سیلاب ابتدای امسال به هشت هزار و ۲۶۲ واحد مسکونی شهری و روستایی استان اصفهان خسارت وارد کرد که عمده آن مربوط به شهرستان سمیرم بود.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان اصفهان نیز در ادامه همین نشست اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۳۸ فقره تسهیلات بانکی کشاورزان سمیرمی استمهال شده است.

محمدرضا پویافرد مجموع اعتبار هزینه شده در این بخش را ۱۹۹ میلیارد و ۴۹۷ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: اعتبار کافی برای ادامه استمهال تسهیلات به شرط رعایت شرایط قانونی و محدوده زمانی مشخص شده از سوی دولت داریم.

وی خاطر نشان کرد: این اعتبار از سوی معاونت امور عمرانی استانداری اصفهان و از طریق بند خ ماده ۳۳ به منظور استمهال وام های بانکی کشاورزی اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز ۶ هزار و ۴۹۷ مورد استمهال وام به مبلغ ۳۲۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال تنها در سمیرم داشتیم که از سوی دولت در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفت و کشاورزان از این کمک بهره مند شدند.

مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان هم با بیان اینکه تنها ۴ روستای سمیرم از نعمت گاز بی بهره هستند تصریح کرد: موضوع مهمی که در این رابطه باید به آن توجه داشت عبور خط انتقال و حفاری لوله ها از روستای دشتبال در جنوب سمیرم است که زمین سستی دارد و مناسب کار نیست.

سید مصطفی علوی افزود: اگر اداره راهداری جاده جدید دسترسی روستا را احداث کند می توان از مجاور همان جاده برای حفاری و خط انتقال گاز استفاده کرده و اهالی ۳ روستای خفر، خینه و دیلی را هم از این نعمت بهره مند کرد.

موضوع دیگری که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، ورود پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر سمیرم به رودخانه پایین دست آن  بود که مدیرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان در این خصوص اظهار داشت: اقدام هایی برای رفع این مشکل انجام شده اما کافی نیست.

هاشم امینی گفت: تصفیه خانه فاضلاب شهر سمیرم باید ارتقاء یابد و همین امروز افزون بر ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و نوسازی نیاز دارد.

کمبود قیر برای اجرای روکش آسفالت جاده ها، مشکلات پمپاژ آب در بخش برآفتاب شهر کُمه، نبود شبکه فاضلاب شهری در دو بافت فرسوده کوشک و قلعه سمیرم و رفع نقاط حادثه خیز جاده ای از دیگر مسایل طرح شده در جلسه شورای اداری سمیرم بود.

بر همین اساس، مقرر شد برخی از این موارد با حضور سازمان های مرتبط با موضوع در جلسه ها و کارگروه هایی مشترک بررسی و تا حصول نتیجه نهایی پیگیری شده و به استاندار اصفهان اطلاع داده شود.

سمیرم با حدود ۱۵۰ روستا و آبادی، شش شهر و چهار بخش مرکزی، پادنای بزرگ، وردشت و پادنا، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

۷۱۴۷/۶۰۲۶/

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha