ایستادگی عالمانه و اتکا به اقتصاد مقاومتی، تحریم‌ها را خنثی می‌کند

استان ها - ایرنا - خطیبان نماز جمعه در آیین های امروز ضمن تشریح آخرین رویدادهای مهم کشور بر تداوم ایستادگی در برابر دشمنان به کمک تقویت بنیه های علمی و اتکا به اقتصاد مقاومتی به منظور خنثی کردن تحریم‌ها تاکید کردند.

گزارش خبرنگاران ایرنا از آیین‌های نماز جمعه در سراسر کشور حاکی است که امامان جماعت این آیین ها ،‌پیشرفت‌های ایران را طی چهار دهه گذشته برآمده از مقاومت ملت دانستند و ادامه استقامت را در برابر زیاده خواهی دشمنان راهبردی موثر برای ادامه این خواندند.

نمایندگان ولی فقیه در استان ها و امامان جمعه رفع مشکلات و نا هماهنگی های بین بخشی را در ساختار اقتصادی و بهبود شیوه‌های مدیریتی در اداره کشور را یکی دیگر از الزامات عملکردی برای قوای سه گانه به منظور مقابله با دسیسه‌های دشمنان ملت ایران برشمردند.

 از دیگر محورهای مطرح شده در سخنان ائمه جمعه سراسر کشور می توان به سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) ، تاکید بر بصیرت افزایی و دشمن شناسی، تبیین سیاست های اقتصادی برای مردم ، حفظ همدلی و اتحاد ، تحرکات دشمنان ، راهکارهای مقابله با مشکلات اقتصادی ، توجه به بیانیه گام دوم انقلاب ، تاکید بر رونق تولید ، رعایت تقوا و گرامیداشت ۱۷ مرداد روز خبرنگار اشاره کرد.

خراسان رضوی ( مشهد)

آیت الله سید احمد علم‌ الهدی امام جمعه مشهد دفاع در برابر دشمنان را سیره سیاسی ائمه خواند و گفت: امروز دفاع یک راهبرد قطعی برای موضع‌ گیری سیاسی ماست.

وی که در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) سخن می گفت افزود: دشمنان انقلاب اسلامی در داخل و خارج کشور مانند صدر اسلام با ما می‌ جنگند و فرمانده اصلی آنها شیطان است.

وی با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: دوران امامت این امام نقطه عطف در جبهه مبارزه در اسلام بود و ایشان طاغوت زدایی را به عنوان یک اصل در جامعه شیعه وارد کردند. 

کرمانشاه

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، پیشرفت های امروز ایران اسلامی را در نتیجه استقامت و مقاومت ملت ایران در برابر زیاده خواهی های آمریکا دانست و گفت: آمریکا از این همه پیشرفت و حرکت رو به جلو ملت ایران  عصبانی است.

آیت الله مصطفی علما در جمع نمازگزاران حاضر در مسجد جامع کرمانشاه ، همه تلاش آمریکا را جلوگیری از پیشرفت ملت ایران دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب به خوبی دلیل دشمنی های آمریکا با ملت ایران را تشخیص داده اند و از این رو بر استقامت اصرار دارند.

خوزستان (اهواز)

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی ‌فرد امام جمعه اهواز هم در خطبه خود گفت: صنایع کشورمان با بانک ها مشکلات زیادی دارند که اگر موانعی که به وجود آمده برطرف شود، بخش عمده ای از شعار رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی محقق می شود.

وی به تعیین شعار امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال رونق تولید اشاره کرد و گفت باید به برطرف کردن موانعی که در این مسیر وجود دارد کمک شود.

وی به مشکلات برخی از صنایع و کارخانه های استان به دلیل پرداخت اقساط به بانک ها اشاره کرد و افزود:  تعداد ۲ هزار نفر در کارخانه لوله سازی مشغول کار هستند و اگر همکاری لازم با این کارخانه و دیگر واحدهای تولیدی و صنعتی صورت بگیرد، مشکلات به شکل بهتری قابل حل هستند.

آذربایجان شرقی ( تبریز)

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز خواستار تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای مردم شد و با اشاره به طرح حذف ۴ صفر از پول ملی گفت : این اقدام مزایا و معایبی دارد که ضروریست مجریان تمام زوایای آن را بررسی و برای مردم نیز تشریح کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم اظهار داشت: سیاست حذف چهار صفر پول ملی می تواند در دراز مدت مانع تورم شود و برخی از کشورها برای مقابله با تورم اقدام به حذف صفر از پول ملی کشورشان کردند که ترکیه و هلند نمونه موفق آن و زیمباوه نمونه ناموفق آن است . 

وی با اشاره به دیگر مزایای اجرای این سیاست، ادامه داد: افزایش اعتماد مردم و جنبه روانی آن سبب افزایش قدرت پول ملی، کاهش حجم اسکناس، کاهش هزینه امحاء و کاهش هزینه‌های بانکی خواهد شد و در مقابل افزایش احتمالی اندک تورم و کاهش درآمدهای مالیاتی از جمله معایب آن می‌تواند باشد.

گیلان(رشت)

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت نیز در خطبه این هفته گفت: مردم و خانواده‌های معظم شهدا در راه والای انقلاب اسلامی و لبیک‌گویی به رهبری معظم سنگ‌تمام گذاشتند.

وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع نخبگان مبنی بر این که ایشان جزو منتقدان اجرای نادرست اصل ۴۴ هستند  اظهار کرد: این فرمایشات جای سئوال دارد که چرا اصل ۴۴ می توانست تعالی و رشد را پیش روی مردم بگذارد اما به خوبی عملی نشد؟

وی در بخش دیگری از سخنانش در خطبه‌ها با اشاره به وضعیت نادرست پوشش برخی دختران و بانوان در سطح شهر تصریح کرد: نوع پوشش برخی از بانوان در جامعه نگران کننده است؛ مردم و خانواده های شهدا و زنان محجبه توجه به این معضل مهم را از ما طلب می کنند.

چهارمحال و بختیاری(شهرکرد)

حجت الاسلام محمد علی نکونام نماینده ولی فقیه در چهار محال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز با اشاره به سالروز جنگ ۳۳ روزه علیه مردم لبنان گفت که رژیم اشغالگر قدس در حال نابودی است .

وی با اشاره به لزوم مقاومت در برابر توطئه های دشمنان تاکید کرد: تحریم ها و محدودیت ها باید تبدیل به فرصت شود و با دانش و بصیرت انقلابی می توان زمینه های مقاومت در برابر دشمنان را تقویت کرد.

نکونام، تقویت بنیه علمی نخبگان از سوی دولت را ضروری دانست و گفت :دستاوردها و موفقیت های جوانان در عرصه های مختلف علمی ، غنی‌سازی اورانیوم و صادرات بنزین در این شرایط سخت تحریم از بسیار با اهمیت است و دولت زمینه حمایت از نخبگان در این عرصه ها را فراهم کند.

مرکزی (اراک)

امام جمعه موقت اراک هم سلاح تحریم و تهدیدهای دشمن را قابل خنثی سازی دانست و گفت : می توان با اقدامات انقلابی در راستای تقویت جبهه اقتصادی این سلاح را از دست دشمن گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین کاظم سپاسی در جمع نمازگزاران مصلی بیت المقدس اراک افزود: با بهره گیری از ظرفیت ها و زیرساخت های موجود همراه با روحیه انقلابی می توان نسبت به تقویت بنیه اقتصادی کشور گام اساسی برداشت.

وی  تجربه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی را نشانگر حرکت رو به جلوی کشور در هر شرایط و مقطعی با اقدام انقلابی دانست و گفت : بنابراین باید با احیای این روحیه و با بهره گیری از تفکر و ایده های جوانان ایران اسلامی تحریم های دشمن را به فرصتی ارزشمند تبدیل کرده و برای تقویت و توسعه اقتصادی کشور گام های اساسی برداشت.

کهگیلویه و بویر احمد(یاسوج )

امام جمعه موقت یاسوج نیز در خطبه امروز گفت: ایران در عرصه‌های سیاسی و نظامی به بازدارندگی لازم دست یافته و دلیل آن نیز مقاومت و ایستادگی همه جانبه مقابل دشمنان است.

حجت الاسلام سیروس حکمتی نیک اظهار داشت که  به همین دلیل آمریکا امروز جرأت اقدام نظامی علیه کشور و ملت ایران را ندارد و لازم است که ایران در عرصه های اقتصادی و فرهنگی نیز به بازدارندگی کافی دست یابد.

امام جمعه موقت یاسوج بیان کرد: دشمنان و به ویژه آمریکا تاکنون در ۲ عرصه اقتصادی و فرهنگی توطئه های متعددی را علیه کشور و ملت ایران انجام داده اند که به لطف الهی همگی آنها خنثی شده است.

اردبیل

آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل هم در جمع نمازگزاران این شهر گفت: تحریم ایران به درسی بزرگ برای آمریکا تبدیل می شود و ملت هوشمند ایران تحریم را به فرصت و سکوی پرش تبدیل می‌کند.

وی  افزود: زمانی ایران را بابت بنزین تحریم شد ولی فرزندان ایران با تلاشی ستودنی پالایشگاه بزرگ خاورمیانه یعنی ستاره خلیج‌فارس را راه‌اندازی و با تولید ۳۶۰ هزار بشکه بنزین روزانه ایران را در بنزین خودکفا کردند .

آیت الله عاملی افزود: اگر آمریکا می‌خواهد اثر تحریم بر ملت ها را بداند به یمن نگاه کند. این کشور از جهت دفاعی ضعیف‌ترین کشور منطقه بود و حالا در اثر تحریم و هجوم وحشیانه آل‌سعود قوی‌ترین کشور عربی از جهت پهپاد و موشک بومی است و آل‌سعود به شدت پشیمان است که چرا با حمله به یمن یک قدرت و دشمن وحشتناک را در بیخ گوش خودش با دست خودش درست کرد.

وی اقدام دولت در توزیع بنزین را با کارت سوخت کاری ارزشمند خواند و گفت : رسانه‌ها باید علت و فواید آن را برای ملت تبیین کنند.

 ایلام

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در خطبه امروز گفت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری، رفع اثرات منفی تحریم ها در کشور نیازمند توجه به اقتصاد داخلی و درون زاست.

حجت الاسلام و المسلمین اله نور کریمی تبار با اشاره به این که با تلاش مسئولان مشکلات اقتصادی در حال برطرف شدن است، اظهار امید واری کرد با پیروی از فرمایشات رهبری اثرات منفی تحریم‌ها خنثی می شود.

البرز(کرج)

 نماینده ولی فقیه در البرز و امام جمعه کرج نیز با اشاره به توانمندی ها و ظرفیت های جوانان ایرانی ، تکیه بر این سرمایه های اجتماعی را نجات بخش کشور از مشکلات مختلف دانست و خواستار سپردن کارها به جوانان شد.

آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه های این هفته نماز جمعه کرج به موضوع برجام و کارشکنی های غرب و بدعهدی های طرف های غربی اشاره کرد و افزود:  سخنان مقام معظم رهبری را در این  خصوص باید دوباره مورد توجه قرار داد و امروز برای رونق تولید، اشتغال باید از ظرفیت نخبگان و جوانان  استفاده کرد  تا اقتصاد کشور نجات یابد.

حسینی همدانی پیر شدن جمعیت را زمینه ساز بروز خطرهای امنیتی دانست و گفت : امروز آمریکا طرحی به نام « ان . اس . اس . ام »  را برای مسایل جمعیتی دنیا به خصوص ایران  مطرح کرده که باید آن را مطالعه کرد .

وی بیان داشت : حتی سال گذشته در  زمینه مسایل مربوط به تولید مثل در کشور جاسوس دستگیر شد و  این مسایل نشان می دهد که باید آن را جدی تر گرفت.

هرمزگان (بندرعباس)

خطیب نماز جمعه این هفته بندرعباس با اشاره به فرارسیدن ۲۱ مرداد ماه و نامگذری این روز با عنوان حمایت از صنایع کوچک گفت: حمایت از این صنعت، بسیاری از دغدغه و نگرانی های اشتغال در هرمزگان را کاهش خواهد داد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعبادی زاده افزود: در گذشته هر خانه ای یک کارخانه کوچک بود و اعضای خانواده هم کارگران آن بودند که با همکاری یکدیگرمشکل اقتصادی کمتری داشتند.

وی یکی از راه های ایجاد اشتغال را حرکت وزارت صمت و سازمان فنی حرفه ای به سمت ترویج و ترغیب مردم به راه اندازی صنایع کوچک دانست.

او اعطای تسهیلات ، ایجاد نمایشگاه های صنایع دستی و صنایع خانگی را راهکاری برای پویایی و رونق اقتصادی در استان های محروم مانند هرمزگان برشمرد.

خطیب جمعه این هفته بندرعباس بیان کرد: توقیف کشتی انگلیسی و سقوط پهپاد آمریکایی در آب های خلیج فارس، بیانگر شجاعت و مقاومت اسلامی مردم این مرز و بوم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود شایعه را یک جنگ روانی دانست و گفت: اگر این معضل اجتماعی در جامعه اسلامی رواج پیدا کند، تار و پود آن را مورد تهدید قرار می دهد.

امام جمعه بندرعباس تصریح کرد: پیشروی شایعات در هر جامعه ای مضرات زیادی دارد که از بین رفتن آرامش، اعتماد و به خطر افتادن آبروی مومنان برخی از آن ضایعات است.

عبادی زاده ادامه داد : اگر اعتماد که یک سرمایه اجتماعی است در جامعه به خطر بیافتد، فاجعه رخ می دهد .

وی با اشاره به این که بروز شایعه، بدبینی مردم به یکدیگر را بیشتر می کند افزود: بی اعتمادی ها به مرور زمان موجبات حضور بیگانگان در جامعه اسلامی را افزایش می دهد.

همدان

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: باید توانمندی جوانان نخبه داخلی جدی گرفته شود نه این که تنها بر مذاکره و برجام تمرکز کنیم.

وی با اشاره به دستاورد بزرگ جوانان نخبه کشورمان در فراهم سازی زمینه عرضه بنزین صادراتی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: تولید سه هزار تن بنزین صادراتی به دست جوانان نخبه قرارگاه خاتم الانبیا نشان داد که توجه به آنان به جای تمرکز به غربی ها نتیجه بخش است.

به اعتقاد وی در این شرایط طرح موضوعاتی همچون ورود زنان به ورزشگاه و دوچرخه سواری وموتور سواری آنها خواسته ای حقیر برای بانوان است و برخی رسانه ها با پرداختن به این موضوع سیاسی کاری می کنند.

 شعبانی موثقی تاکید کرد: طرح این موضوع ها باعث تنزل مقام و جایگاه بانوان در جامعه می شود و حق بانوان حفظ جایگاه و مهم شمردن آنها در خانواده و نیز حفظ حریم زن در جامعه از منظر انسانی به عنوان تربیت کننده انسان ها است.

وی از بانوان فریخته کشور خواست اجازه ندهند با طرح چنین مسایلی که سیاسی کاری برخی رسانه ها است، خواسته های برتر بانوان به حاشیه برود.

گلستان (گرگان)

آیت الله سید کاظم نور مفیدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان در خطبه های نماز جمعه امروزاین شهر با اشاره به چالش‌های متعدد اجتماعی، اخلاقی و امنیتی ایالات متحده آمریکا گفت: نشانه های انحطاط و افول این کشور سلطه گر از درون آن آشکار است.

وی اظهار داشت: دولتمردان آمریکایی همواره مدعی گسترش چتر امنیتی و نظامی خود در بسیاری  از کشورهای جهان هستند در حالیکه  آن ها برای تامین امنیت داخلی شهروندان خود هم ناتوان هستند.

نماینده ولی فقیه در گلستان بیان کرد: ایران اسلامی بر اساس منویات حکیمانه مقام معظم رهبری و تلاش دستگاه های نظام بر مبنای اصول انقلابی و اسلامی خود با تکیه بر محور مقاومت در برابر شعارها و تهدیدات تو خالی آمریکا ایستادگی خواهد کرد .

لرستان (خرم آباد)

حجت الاسلام والمسلمین سید لطف الله حیات الغیب امام جمعه موقت شهر خرم آباد نیز گفت: مسئولان و مردم لرستان با تمام توان از اقدامات قاطعانه اخیر دستگاه قضایی در جریان مبارزه با فساد حمایت کنند.

وی افزود: اقدامات قاطعانه دستگاه قضایی مایه امیدواری مردم شده است که با ادامه این روند بدون شک کشورمان در آینده ای نه چندان دور به معیارهای مدینه فاضله اسلام نزدیکتر خواهد شد.

کرمان

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: باید به جوانان اهمیت داد و عرصه امور را به آنان سپرد تا با استفاده از خلاقیت و انرژی نسل جوان در راستای توسعه و آبادانی کشور گام های موثر برداشته شود.

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی درمصلی امام علی(ع) کرمان با تاکید بر این که باید افراد نالایق از عرصه مدیریتی کنار گذاشته شوند و میدان را به جوانان لایق داد ، افزود :  همه ما اعتقاد داریم که امروز باید از ظرفیت داخلی کشور استفاده کنیم و به جوانان به عنوان یک قابلیت ویژه اهمیت بدهیم.

کردستان (سنندج)

ماموستا عبدالرحمان خدایی امام جمعه سنندج همه در جمع نمازگزاران گفت: حرفه‌آموزی و فراگیری مهارت بویژه برای جوانان باید بیشتر مورد توجه و تاکید قرار گیرد تا آنها بتوانند علاوه بر ایجاد شغل به جامعه نیز خدمت کنند.

وی ادامه داد که فراگیری هر حرفه‌ای در مواقع سختی و خاص به کار صاحبش می اید و افرادی که حرفه و دانشی نمی‌دانند در زندگی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

ماموستا خدایی با بیان اینکه قربانی کردن سنتی بزرگ و تاکید شده در اسلام است و سنت قربانی از اهمیت زیادی میان مسلمانان برخوردار است. 

یزد

آیت الله سید محمدرضا مدرسی امام جمعه موقت شهر یزد هم گفت: تنها راه عزت و اقتدار جامعه ایستادگی مردم و مسئولان نظام در برابر توطئه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ست.

وی افزود: هنوز برخی در کشور خیال می‌کنند انفعال و وادادگی در برابر دشمنان به نفع جامعه و مردم است در حالی که در ۴۰ سال گذشته ثابت شد که مقاومت تنها راه عزت و سربلندی است.

وی ادامه داد: استکبار و عوامل آنها لحظه‌ای دست از توطئه علیه کشور و مردم بر نمی‌دارند و همواره هدفشان ضربه‌زدن به اصل نظام، انقلاب اسلامی و ولایت فقیه است.

عضو  فقهای شورای نگهبان در ادامه تصریح کرد: نفوذ دشمن در ابعاد و زمینه‌های مختلف از جمله موارد مهمی است که باید در قبال آن هوشیار و با بصیرت بود .

مدرسی به برجام و بدعهدی آمریکا و اروپایی‌ها علیه انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: این ساده لوحی است ، اگر برجام حتی ادامه پیدا می‌کرد ما می‌توانستیم موفق باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =