ایران حق دارد صنعت هسته ای صلح آمیز خود را توسعه دهد

مادرید- ایرنا- خوسه آنتونیو ایتورریاگا یکی از سفرای سابق اسپانیا تاکید کرد با توجه به رفتار دوگانه جهان در برابر ایران با وجود برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران این حق را دارد که صنعت هسته ای را با اهداف صلح آمیز توسعه و اقدامات لازم برای توسعه غنی سازی اورانیوم را انجام دهد.

وی که پیش از این سفیر سابق اسپانیا در عراق، ایرلند، پرتغال و سازمان ملل بوده است با انتشار مقاله ای در تارنمای مجله دیپلمات با عنوان "رفتار دوگانه جهان در برابر ایران" می نویسد:  با آن که ایران قرارداد عدم گسترش تسلیحات کشتار جمعی را امضا کرده و بازرسی های سازمان بین المللی انرژی اتمی را پذیرفته است، رفتار جامعه جهانی با این کشور به مراتب بدتر از رفتار با کشورهای هسته ای بوده که نه پیمان ان پی تی را امضاء کرده اند و نه اجازه بازرسی بین المللی داده اند.
ایتورریاگا خاطر نشان کرد : جامعه جهانی در ارتباط با ساخت بمب اتمی در برابر سایر کشورها مانند فرانسه، چین، اسرائیل، هند یا پاکستان با سعه صدر برخورد کرده و به آن ها این امکان را داده است که از سلاح هسته ای برخوردار شوند. اما زمانی که ایران در چارچوب حق قانونی خود روند غنی سازی اورانیوم را آغاز کرد، از سوی شورای امنیت محکوم شد و آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی بر علیه این کشور اعمال کردند.
وی تصریح کرد : اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان در سال ۲۰۱۵ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را با ایران به امضاء رساندند که طی آن ایران متعهد به محدود سازی برنامه هسته ای، کنترل شدید سازمان بین المللی انرژی اتمی، توقف کار دو سوم از سانتریفوژها و صادرات ۹۸ درصد اورانیوم خود شد. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز متعهد به برداشتن تدریجی تحریم ها شدند.

این دیپلمات اسپانیایی در پایان تاکید کرد: ایران این حق را دارد که صنعت هسته ای را با اهداف صلح آمیز توسعه و اقدامات لازم برای توسعه غنی سازی اورانیوم را انجام دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =