۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
کد خبرنگار: 2971
کد خبر 83431106
۰ نفر
هشدار پلیس مسکو برای تجمع احتمالی فردا

مسکو – ایرنا – پلیس مسکو در مورد فراخوانی برای شرکت در اجتماعات غیرقانونی در این شهر که قرار است فردا شنبه برای چهارمین هفته متوالی ادامه یابد، هشدار داد.

یک‌ مقام پلیس مسکو که نامش اعلام نشده به خبرگزاری دولتی تاس روسیه گفته است: به رغم هشدارهای مکرر،برخی افراد در شبکه های اجتماعی مردم را تشویق به تجمع اعتراضی در خیابان های مرکزی مسکو می کنند.
وی ادامه داد: بطور رسمی هشدار می دهیم که بخاطر این گونه فراخوان ها و شرکت در این گونه اجتماعات در قانون کیفری مجازات هایی پیش بینی شده است. 
این مقام گفت: برگزاری تجمع غیرقانونی و نیز اقدامات تحریک آمیز در مکان های عمومی، تهدیدی برای امنیت عمومی به حساب می آید بنابراین ما بلافاصله با آن برخورد می کنیم.

در سه هفته گذشته هر شنبه در پایتخت روسیه تجمع هایی در اعتراض به حذف شماری از نامزدهای مخالفان دولت در انتخابات شورای شهر برگزار شده است که دو مورد آخری بدون مجوز شکل گرفت.
ماموران امنیتی شامل پلیس مسکو و گارد ملی روسیه شنبه گذشته ۶۸۵ نفر را در خیابان های مسکو پایتخت روسیه به جرم شرکت در تجمعات غیرقانونی دستگیر کردند.
وزارت خارجه روسیه نیز امروز کاردار موقت سفارت آلمان در مسکو را احضار و مراتب اعتراض خود از خبرنگاران دویچه وله مبنی بر تشویق روسها برای شرکت در اعتراضات را به وی اعلام کرد.

از طرف دیگر ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز ۱۰ مرداد ماه نیز با توجه به ابراز نگرانی وزارت خارجه فرانسه از اعتراضات اخیر در روسیه به خاطر انتخابات محلی در مسکو، به سرکوب سخت جلیقه زردها در پاریس اشاره و اعلام کرد که فرانسه حق مداخله یا درس دادن به دیگر کشورها ندارد.
زاخارووا اظهار داشت: وزارت خارجه فرانسه نگران اعتراضات در مسکو است، همان فرانسه ای که حدود یک سال است به گفته ساکنان این کشور، اقدامات جنگی در آن بین معترضان و ماموران پلیس جریان دارد.
روسیه هفته گذشته آمریکا را هم به مداخله در ناآرامی های اخیر در مسکو و ارائه اطلاعات سفارت این کشور در روسیه در مورد مسیرهای برپایی اجتماعات غیرقانونی متهم کرد.
پیشتر والنتین گوربونوف رئیس کمیسیون انتخابات مسکو در جمع بندی نتایج مرحله اول کارزار انتخابات مجلس محلی مسکو اعلام کرد که ۲۳۳ نامزد در انتخابات ثبت شده اند که ۱۷۱ نفر نمایندگان احزاب و ۶۲ نفر نامزد مستقل بودند و ۵۷ نفر نیز رد شدند.
انتخابات مجلس محلی مسکو به نام موس گور دوماً روز هشتم ماه سپتامبر (۱۷ شهریور ماه) برگزار می شود و ساکنان هر منطقه مسکو در مجموع ۴۵ نماینده این مجلس قانونگذاری را انتخاب می کنند.

گفتنی است پلیس مسکو بیش از دو هفته پیش الکسی ناوالنی مشهور ترین رهبر مخالفان دولت را بازداشت کرد او ویش از بازداشت وعده داده بود اگر مشکل ردصلاحیت نامزدهای مستقل حل نشود هر شنبه معترضان دست به تجمع خواهند زد.

مخالفان دولت معتقدند که پلیس تمامی رهبران این تجمع ها را در طول سه هفته گذشته بازداشت کرده است.

هنوز کسی نمی داند با قدرت نمایی پلیس مسکو ‌در هفته گذشته و بازداشت گسترده افراد شرکت کننده در تجمع غیرقانونی مقابل شهرداری مسکو، آیا باز هم‌ خیابان های مرکزی مسکو شلوغ خواهد شد یا سرانجام پرونده سه هفته اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات شورای شهر در پایتخت تزارها بسته می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =