ایران و ترکیه در حوزه حج همکاری فزاینده داشته باشند

تهران- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار رئیس بعثه حج ترکیه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه می‌توانند در حوزه حج و زیارت همکاری‌های فزاینده‌ای داشته باشند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و دکتر علی أرباش رئیس بعثه حج و رئیس سازمان دیانت ترکیه در مکه مکرمه با یکدیگر دیدار و درباره راههای توسعه همکاری‌های دو طرف در حوزه حج تبادل‌نظر کردند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با ابراز خرسندی از دیدار با علی أرباش و همراهان در بعثه مقام معظم رهبری، سابقه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله حج را یادآور شد و افزود:
 این ارتباط و سابقه همکاری طولانی به نحوی است که هر دو کشور به یکدیگر وابستگی دارند.
سرپرست حجاج ایرانی، فعالیت‌های بعثه ترکیه برای زائران این کشور در سرزمین وحی را خوب و چشمگیر توصیف و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در حوزه حج و زیارت می‌توانند همکاری‌های فزاینده‌ای با هم داشته باشند. 
وی سفر سال گذشته أرباش و هیئت همراه به ایران را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: رفت‌وآمدها بین مسئولان و کارشناسان بعثه‌های دو کشور زمینه همکاری و تبادلات بیشتر در حوزه حج و زیارت را فراهم می‌کند.
نواب خواستار عملیاتی شدن تفاهم‌نامه‌های موجود بین بعثه‌های ایران و ترکیه شد و ابراز امیدواری کرد دلهای مسلمانان به نحوی متحد و یکپارچه شود که مسلمانان بتوانند در کشورهای یکدیگر به راحتی تردد کنند.
نماینده ولی فقیه در امور حج، با اشاره به اینکه دست‌های ناپاک و دشمنان اسلام به دنبال اختلاف‌افکنی میان کشورهای اسلامی هستند، تاکید کرد: این دست‌های ناپاک باید قطع و همدلی بین امت اسلامی تقویت شود.
وی از اینکه فعالیت‌های دینی در ترکیه روز افزون‌تر و فعال‌تر از گذشته در سازمان دیانت پیش می‌رود، ابراز خرسندی کرد.

تشکیل کمیسیونی در ترکیه برای همکاری دینی با ایران 
درادامه این دیدار أرباش رفت و آمدها و دیدارهای متقابل مسئولان بعثه‌های دو کشور را بسیار جذاب توصیف کرد و گفت: در سازمان دیانت ترکیه برای مشخص کردن محورهای همکاری دینی با ایران کمیسیونی تشکیل شده و فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.
رئیس بعثه ترکیه افزود: در حوزه حج و تجربیاتی که در این حوزه وجود دارد ما آماده همکاری و رفت‌وآمد هیئت‌های کارشناسی بین دو کشور هستیم.
وی سپس خدماتی را که بعثه ترکیه به ۸۵ هزار زائر این کشور در موسم حج ارائه می‌دهد بیان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هم تجربیات خوبی در این زمینه دارد و ما علاقه‌مندیم دو طرف به صورت متقابل از تجربیات هم بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به اینکه افزایش رفت و آمدها و دیدارها بین مقامات دو کشور می‌تواند به ارتقای سطح همکاری‌های دو طرف منجر شود، افزود: ایران و ترکیه علاوه بر حوزه حج می‌توانند در حوزه‌های دیگر از جمله پزشکی، دانشگاهی، خدمات مهندسی و علوم طبیعی با یکدیگر ارتباط داشته باشند و به تبادل دانشجو بپردازند.   

ظرفیت‌های بالای دو کشور برای توسعه همکاری‌ها در حج
در ادامه این دیدار آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری جانشین سرپرست حجاج ایرانی هم روابط خوب ایران و ترکیه را در منطقه مثال‌زدنی توصیف کرد و ظرفیت‌های دو کشور را برای توسعه همکاری‌ها یادآور شد.
وی با اشاره به شعار حج امسال «حج؛ خودسازی، اخوت دینی، تمدن اسلامی» افزود: در سال‌های اخیر تبادل‌نظر بین مسئولان بعثه‌های دو کشور به همدلی بیشتر منجر شده و راه را برای استفاده از تجربیات هر دو مجموعه باز کرده است.

 ارتباط خوبی بین بعثه‌ها و شخصیت‌ها و اندیشمندان دینی دو کشور ایجاد شده است
اکرم کلاش از اعضای برجسته هیئت ترکیه نیز با بیان اینکه ارتباط خوبی بین بعثه‌ها و شخصیت‌ها و اندیشمندان دینی دو کشور ایجاد شده است، برنامه‌ریزی‌های بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت را برای بهتر برگزار شدن حج بسیار خوب توصیف کرد.
وی از حج به عنوان یکی از مهم‌ترین عبادات مسلمانان یاد کرد که به صورت جمعی انجام می‌شود و افزود: پروتکلی بر اساس توافق‌های به‌دست آمده تهیه و در حال نهایی شدن است تا به امضای مسئولان دو کشور برسد.

دشمنان اسلام، به اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی دامن می‌زنند
بر پایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز دیدگاه‌های دو طرف را نزدیک خواند و گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه استفاده از تجربیات هم برای بهینه شدن کارهای اجرایی را که بهره آن به زائر می‌رسد، فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام، به اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی دامن می‌زنند، اظهار داشت: دشمنان ما و شما نمی‌خواهند کشورهای اسلامی با یکدیگر رابطه داشته باشند و نسبت به هم‌افزایی یکدیگر اقدام کنند.
نواب در پایان این دیدار، یاد شهدای مسجدالحرام و منا را که در حج سال ۹۴ به شهادت رسیدند گرامی داشت و ابراز امیدواری کرد کشور میزبان در رابطه با شهدا و بازماندگانشان به وظایف و مسئولیت‌های خود عمل کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =