۱۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83430971
۰ نفر

برچسب‌ها

عینک استاندارد محافظی در برابر تابش خطرناک خورشید

شیراز-ایرنا- افرادی که در محیط‌های باز فعالیت دارند بیش از سایر افراد در معرض خطراشعه ماوراء بنفش خورشید هستند و باید حتماً از عینک‌های آفتابی استاندارد استفاده کنند تا از زیان های تابش خورشید در امان بمانند.

عینک‌های آفتابی نقش بسیار مهمی در محافظت از چشم‌ها، جلوگیری از آفتاب‌سوختگی پوست صورت، افزایش قدرت دید در زمان اوج تابش خورشید و جلوگیری از چین و چروک پوست اطراف چشم‌ها دارند.

یک متخصص چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جهرم روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: کاربرد عینک آفتابی تنها مخصوص زیبایی نیست و دربرخی بیماری‌ها از جمله جراحی آب مروارید، آب سیاه، جراحی لازک و مواردی از این دست نیز تا بهبود و ترمیم کامل عارضه فرد باید از عینک آفتابی استاندارد استفاده کند.

دکتر موسی زارع با اشاره به افزایش تابش خورشید در فصول گرم سال، افزود: در نور خورشید اشعه زیانباری به نام ماوراءبنفش وجود دارد که هرچند بخش اعظم آن توسط لایه ازن جذب می‌شود، اما باز هم مقداری از آن به زمین می‌رسد که برای سلامت بدن و به ویژه چشم زیان‌آور است.

وی تصریح کرد: ورود اشعه ماوراءبنفش به چشم باعث آسیب به قسمت‌های داخلی چشم مانند قرنیه و شبکیه می‌شود. ورود این اشعه به چشم باعث پیری شبکیه شده و می‌تواند آسیب‌های غیرقابل برگشتی را به چشم وارد کند.

این متخصص چشم پزشکی افزود: در همین راستا و برای محافظت از چشم‌ها افراد باید در فصول گرم سال و بویژه در ساعاتی که تابش خورشید به اوج خود می‌رسد (۱۰ صبح تا ۱۶ بعدازظهر) از عینک آفتابی استفاده کنند.

وی ابراز کرد: افراد برای انتخاب عینک آفتابی به متخصصان چشم‌پزشکی مراجعه تا متناسب با کانون چشمشان عینک آفتابی استاندارد برایشان تجویز شود.

به گفته این متخصص چشم پزشک برخی افراد گمان می‌کنند در روزهای ابری یا بارانی نیاز به استفاده از عینک آفتابی ندارند اما نور UV خورشید به آسانی از ابرها عبور می‌کند و می‌تواند سبب آسیب دیدن چشم‌ها شود.

وی بیان کرد: افرادی که در محیط‌های باز فعالیت دارند بیش از سایر افراد در معرض خطراشعه ماوراء بنفش خورشید هستند و باید از عینک آفتابی با جذب اشعه بالا و محافظ‌های دیگری مانند کلاه نیز استفاده کنند.

به گفته وی امروزه شرکت‌های فراوانی عینک‌های آفتابی در انواع طرح و رنگ‌های مختلف تولید می‌کنند؛ اما نکته مهم اینجاست که عینک آفتابی حتماً باید شیشه استاندارد برای محافظت چشم از اشعه‌های UVB وUVA خورشید را داشته باشد.

این متخصص چشم بیان کرد: لزوما قیمت بالای عینک به معنی اینکه جاذب بهتر اشعه باشد، نیست و بسیاری عینک‌های ارزان قیمت هستند که به خوبی این اشعه را جذب کرده و مانع رسیدن آن به چشم می‌شوند.

وی با اشاره به رنگ شیشه عینک آفتابی گفت:  هر رنگ عینکی می‌‎تواند جاذب UV باشد، اما رنگ خاکستری توصیه می‌شود، چرا که رنگ اشیاء را تغییر نمی‌دهد.

این متخصص چشم با بیان اینکه می‌توان در هر سنی از عینک استفاده کرد، افزود: کودکانی که در محیط بیرون بازی می‌کنند باید از عینک آفتابی استفاده کنند.

دکتر زارع عینک‌های قاب بزرگ را بهتر دانست و گفت: همچنین دسته عینک‌ها باید پهن باشد تا از ورود نور خورشید به چشم جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه افراد چشم رنگی رنگدانه‌های کمتری در چشم دارند، گفت: رنگدانه‌ها مانع آسیب‌های ناشی از نور آفتاب می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود این گروه افراد بیش از دیگران به استفاده از عینک آفتابی توجه داشته باشند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ / ۶۱۱۳