۱۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۴
کد خبرنگار: 1763
کد خبر: 83430957
۰ نفر
تاکید سرکنسول ایران بر  اهمیت مرز پرویزخان در تجارت با عراق

سلیمانیه - ایرنا - سرکنسول ایران در اقلیم کردستان عراق گفت: مرز رسمی پرویزخان نقش مهمی در مبادلات تجاری و صادرات به عراق مخصوصا شمال این کشور دارد و هم اکنون سهم عمده‌ای از صادرات کشورمان از این مرز انجام می‌شود.

"مهدی شوشتری" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، ضمن بازدید از مرز پرویز خان، به طور جداگانه با مسئولین پایانه گمرکی عراق و ایران و نمایندگان سازمان ها و ارگان های ایرانی و عراقی در این مرز ملاقات کرد.
در این ملاقات ها ضمن طرح اهم برنامه های موجود جهت ارتقاء و گسترش خدمات این پایانه مرزی، ضرورت رفع مشکلات و تسهیل امور بویژه در حوزه تبادلات تجاری مورد تاکید قرار گرفت.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران همچنین با حضور در فرمانداری قصر شیرین، با فرماندار این شهر دیدار و در خصوص تقویت زیرساخت های مرز پرویزخان و رفع مشکلات موجود و همچنین استفاده از ظرفیت های استان کرمانشاه در مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق رایزنی کرد.

وی در حاشیه سفر به شهرستان قصرشیرین و بازدید از مرز رسمی مرز پرویزخان ضمن تاکید بر نقش مهم این مرز در مبادلات تجاری و صادرات به کشور عراق اظهار داشت: سال گذشته در مجموع ۹ میلیارد دلار کالا از کشورمان به عراق صادر شد که از این میزان صادرات سه و نیم تا چهار میلیارد دلار آن به اقلیم کردستان بوده است.
وی افزود: با توجه به چشم اندازه ترسیم شده در سفر رئیس جمهوری کشورمان به عراق تلاش بر این است که ارزش صادرات کالا به عراق به ۲۰ میلیارد دلار برسد که با تحقق این امر شاهد گسترش مبادلات تجاری با عراق باشیم.
سرکنسول ایران در سلیمانیه شمال عراق گفت: امید است با پیگیری‌های مسئولان شهرستان و مجموعه گمرک و پایانه شاهد گسترش مبادلات تجاری و رفع مشکلات موجود و رسیدن زیرساخت‌های موجود در این مرز رسمی مطابق با استانداردهای بین المللی در مراودات تجاری باشیم.
شوشتری خاطرنشان کرد: هر قدر زیرساخت‌ها و شرایط و بستر لازم برای صادرات در مرز رسمی پرویزخان افزایش یابد، ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق از آن منتفع می‌شوند.
فرماندار قصرشیرین نیز گفت: هم اکنون به طور میانگین روزانه شاهد صادرات ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ کامیون کالا از مرز رسمی پرویرخان هستیم که این مرز ظرفیت بیش از این میزان را با توجه به نقشی که در مبادلات تجاری با کشور عراق ایفا می‌کند، دارد./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =