جعبه سیاه زیست بوم خلیج فارس رونمایی شد

قشم - ایرنا - کتاب جعبه سیاه زیست بوم خلیج فارس به نویسندگی ایرج اعتمادی با حضور حمیدرضا مومنی، مدیرعامل و مرتضی شیخ زاده، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم شامگاه پنجشنبه در قشم رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، این کتاب ۲۰۸ صفحه ای در ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه توسط فرهنگستان ادب منتشر شده است و به جاذبه‌ها و بحران‌های زیست‌ بوم سواحل و جزیره های خلیج فارس می‌پردازد.

نویسنده در این کتاب به خطرات محیط زیستی در جزیره قشم از جمله آسیب های آب شیرین کن ها، رشد بی رویه درخت کهور پاکستانی، حضور کشتی های چینی در آب های خلیج فارس، تغییرات شوری آب و مشکلات کارخانه های پودر ماهی در دیرستان پرداخته‌است.

این کتاب همچنین فرصت های مختلف جزیره قشم از قبیل تنوع جانوری و امتیازات آن برای جزیره قشم، آب سنگ های مرجانی،ژئو سایت ها و گردشگری را مطرح کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد.

اعتمادی کار نویسندگی داستان‌های کوتاه را از سال ۷۴ با نشریه جوانان امروز آغاز کرده‌ و نخستین کتاب خود را با عنوان بن‌بست‌های عاطفی در سال ۷۸ را به چاپ رساند.

این روزنامه‌نگار و پژوهشگر ساکن جزیره قشم است که از وی کتاب‌های «جزیره بدون روتوش»، «طنز ۱۴۰۰»و رمان «پسر ناخدا ابراهیم» با محوریت سبک زندگی و مسایل اجتماعی و زیستی ساحل نشینان منطقه خلیج فارس در سال‌های اخیر منتشر شده‌است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتردر میان آب‌های خلیج فارس قرار دارد.

۷۵۰۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =