رسانه‌ها علاوه بر نشر نظر با تولید محتوا وارد بحث سبک زندگی شوند

زنجان- ایرنا- مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که خلاء مهارت و بهبود عملکرد در خروجی مطبوعات و رسانه‌ها مشاهده می‌شود، گفت: نشریات و رسانه‌ها فقط نظر تولید می‌کنند در حالی که باید با تولید محتوا با هدف اطلاع‌رسانی وارد موضوع سبک زندگی مردم شوند.

محمدمهدی احمدی شامگاه پنج‌شنبه در آیین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان زنجان با اشاره به آسیب های حوزه رسانه، اظهار داشت: رسانه  باید با ورود به سبک زندگی مردم، ذائقه آن‌ها و فرهنگ عمومی جامعه را شناسایی کند.

وی افزود: در این صورت، سخن رسانه، حرف دل و درد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم است که آن‌ها را بیان کرده و راهکاری برای حل آن‌ها ارائه می‌دهد.

احمدی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و ارتباطات با یکدیگر فرق دارند، خاطرنشان کرد: ارتباطات دارای سه اصل فرستنده، گیرنده و بازخور بوده اما اطلاع‌رسانی دربردرنده یک اصل فرستنده است.

وی ادامه داد: اگر رسانه وارد سبک زندگی مردم شود از حوزه اطلاع‌رسانی وارد ارتباطات می‌شود اما در غیر این صورت، فقط اطلاع‌رسانی می‌کند و مشخص نیست اطلاعات ارسالی به چه میزان تاثیرگذار است.

مدیرکل حوزه وزارتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آسیب بعدی در رسانه‌ها را نبود تناسب منطقی بین رشد کمّی و کیفی آن‌ها خواند و گفت: تعداد رسانه‌ها بسیار فراوان بوده و به لحاظ کمّی، خلائی نیست اما متاسفانه محتوای مطبوعات به لحاظ کیفی، ضعیف بوده و بخشی هم کپی‌برداری است که خروجی این کار از دست دادن مخاطبان تخصصی نشریات است.

وی با تاکید بر اینکه رسانه و مطبوعات باید امیدآفرین باشند، اظهار داشت: رسانه‌ها باید با ایجاد نشاط در جامعه به اصل همبستگی، وحدت، حفظ ایران و نظام، توجه داشته باشند.

احمدی خاطرنشان کرد: در صورت وجود وحدت و همبستگی، رسانه‌ها در اوج انتقاد هم آنقدر زیبا انتقاد می‌کنند که لطمه‌ای به اصل و هویت جامعه وارد نشود لذا از متن رسانه و نشریات باید فریاد امید درآید و این صدای امیدآفرین، هیچ منافاتی با انتقاد ندارد.

وی با بیان اینکه آثار مثبتی بر جشنواره‌ها مترتب است، افزود: در کنار رقابت محتوایی بین اصحاب رسانه، شرایطی مساعد می‌شود که آسیب‌شناسی در این حوزه نیز صورت پذیرد.

در پایان این آیین از برگزیدگان پنجمین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های استان تجلیل شد.

۹۵۵۶/۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =