۱۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۲۵
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83430773
۰ نفر

برچسب‌ها

نوبخت: دخالت در امور بخش خصوصی را قبول نداریم

 رشت - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در کشور گفت: دخالت در امور بخش خصوصی را قبول نداریم ولی باید متوجه شرایط و اقتضائات برای عبور از گردنه دشوار امروز باشیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدباقر نوبخت غروب پنجشنبه در نشستی با فعالان صنعت سلولزی گیلان در شهر صنعتی رشت، به تحریم ها و تنگناهای ایجاد شده از سوی دشمنان اشاره و اضافه کرد: برای عبور از این شرایط ، دولت برخلاف رویکرد خود مجبور است در برخی مسائل بخش خصوصی ورود کند ولی لازم است توجه داشته باشید کارهایی که انجام می دهیم، به معنای این نیست که بخش خصوصی را قبول نداریم بلکه اقتضاء شرایط جنگ، اینچنین است.

وی ادامه داد: پیشتر بخش خصوصی برای صادرات غیر نفتی پیمانی نمی‌بست اما اکنون با توجه به وضعیت ایجاد شده در صادرات نفتی از بخش خصوصی می خواهیم ارز را داخل کشور بیاورد که این امر، دائمی نیست و این شیوه مواجهه با بخش خصوصی را خودمان قبول نداریم.

معاون رئیس جمهوری با یادآوری دوران جنگ تحمیلی افزود: اکنون نیز در جنگ اقتصادی مجبوریم کارهایی انجام دهیم و با وجود اینکه مداخلات را به هیچ وجه قبول نداریم، اما چاره ای نداریم زیرا دولت در شرایط کنونی و مضایق ایجاد شده، مجبور به مداخله در برخی امور بخش خصوصی است.

به گفته نوبخت؛ کارشناسان داخلی و خارجی که سیاست منعطفی دارند نیز ضرورت کمک مسئولان دولتی برای خارج شدن از این وضعیت را تایید می کنند.

وی با اشاره به موقعیت خوب کشور از لحاظ رونق اقتصادی و تمایل بسیاری از کشورها برای توسعه مناسبات با ایران اسلامی گفت: رئیس دولت آمریکا، همه قواعد و قوانین را بر هم زده و اکنون باید با توجه به شرایط ، راهبرد اقتصاد مقاومتی را به خوبی در کشور عملیاتی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بر عهده گرفتن جانشینی رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان و یادآوری جلسه صبح امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، نشست با فعالان صنعت سلولزی را ادامه جلسه مربوط به اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: گیلان را از لحاظ امور زیربنایی و زیرساختی، در اولویت قرار دادیم و در همین راستا ، پروژه های بزرگی در حوزه حمل و نقل ریلی انجام شد و رشت، به شبکه سراسری راه آهن پیوست.

معاون رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت وصل شدن شهر صنعتی رشت به خط ریلی گفت: باید امکان جابجایی بار از شهر و شهرک صنعتی رشت توسط شبکه سراسری ریلی، در کوتاه ترین زمان اجرا شود ضمن آنکه ادامه مسیر ریلی قزوین - رشت به سمت انزلی و آستارا نیز اهمیت زیادی دارد و با تکمیل این مسیر، امکان صادرات و واردات از دو مسیر ریلی و آبی فراهم می شود.

وی به هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین - رشت در محدوده منجیل شهرستان رودبار نیز اشاره و خاطرنشان کرد: با وجود دشواری کار، مصمم هستیم تا پایان سال آینده، آزادراه رشت - قزوین به بهره برداری برسد و گره ترافیکی که سال ها مردم را با مشکل مواجه کرده، باز شود.

نوبخت در خاتمه سخنانش گفت: به جای پراکنده کردن اعتبارات، به دنبال این هستیم که اعتبارات برای پروژه هایی هزینه شوند که می توان آنها را تکمیل کرد و به بهره برداری رساند تا مردم بهره کافی را ببرند .

معاون رئیس جمهوری پیش از این نشست از سه شرکت تولیدی ورق های فشرده چوبی با روکش ملامینه، تولید فولاد و نیز تولید شمش فولاد ساده کربنی و آلیاژی در شهر صنعتی رشت بازدید کرد. وی عصر امروز نیز از روند احداث راه آهن رشت - انزلی، پروژه راه آهن رشت - آستارا در محدوده هفت دغنان صومعه سرا و نیز پروژه چهار خطه کردن مسیر فومن به پونل بازدید کرد. جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان نیز صبح امروز با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه در رشت برگزار شد.

۱۸۰ واحد فعال در شهر صنعتی رشت وجود دارد و نزدیک به یکصد واحد نیز در حال ساخت هستند. اشتغال ایجاد شده در صنعت سلولزی استان، قریب به دو هزار نفر به صورت مستقیم است و با راه اندازی ظرفیت های در دست اجرا، شاهد اشتغال بیش از ۷۰۰ نفر دیگر در آینده ای نزدیک خواهیم بود.
شش واحد بزرگ تولید کننده انواع اوراق فشرده چوبی با فناوری مدرن و به روز و همچنین ۱۰۱ واحد صنعتی در زمینه تولید انواع پالت چوبی هم اکنون در گیلان در حال فعالیت هستند.

۷۲۹۶/۲۰۰۷/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =