استقبال از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با تعلیق و تحریم از سوی دو نامزد

کابل- ایرنا- با گذشت ۱۱ روز از آغاز کارزارهای تبلیغاتی نامزدهای چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، «تحریم و تعلیق» حرف اول نامزدها در این رویداد ملی است.

«ابراهیم الکوزی» یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری،  روز پنجشنبه در کابل اعلام کرد که انتخابات ششم مهرماه سال جاری را تحریم می کند.

وی با انتقاد از عدم تامین امنیت جان نامزدهای انتخابات تصریح کرد که در این وضعیت، گام برداشتن به طرف انتخابات، اشتباهی بزرگ است.

الکوزی از نهادهای قضایی کشورش خواست تا محمد اشرف غنی را به دلیل بی کفایتی در دوران ریاستش بر ارگ، دستگیر و زندانی کنند.

تیم «صلح و اعتدال» به ریاست «محمد حنیف اتمر» نیز روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد فعالیت های انتخاباتی خود را متوقف می کند.

این نامزد چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دلیل این تصمیم را اقدامات غیر قانونی محمد اشرف غنی اعلام کرده است.

در اطلاعیه تیم صلح و اعتدال آمده است: با وجود تلاش‌های فراوان شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اصلاحات لازم در روند برگزاری انتخابات انجام نشده و مداخله آشکار ارگ ریاست جمهوری در انتخابات ادامه دارد.  

«با ادامه چنین وضعیتی، اطمینانی در خصوص شفافیت و تضمین فضای آزاد و عادلانه برای رقابت های انتخاباتی، وجود ندارد.»

تیم صلح و اعتدال در این اطلاعیه برقراری صلح در کشور را، خواست عمومی مردم افغانستان دانست.

 مذاکرات صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر، بر کارزارهای انتخاباتی افغانستان سایه انداخته است.

افزون بر آن، تهدید روز گذشته طالبان مبنی بر هدف قرار دادن تجمعات انتخاباتی، بر تنش در روند انتخابات این کشور افزوده است.

در حالی که کابل بر تامین امنیت انتخابات اصرار دارد، اما حملات انتحاری طالبان در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ افغانستان، به فاصله میان مردم و صندوق های انتخاباتی می افزاید.

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ششم مهرماه سال جاری برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =