روسیه: خروج آمریکا از برجام تنش‌های منطقه‌ای را افزایش داد

نیویورک- ایرنا- معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد بر لزوم مشارکت کشورهای منطقه برای ایجاد امنیت در خلیج فارس تاکید کرد و گفت همه مشکلات اخیر در منطقه با خروج آمریکا از برجام آغاز شد.

دیمیتری پولیانسکی بعدازظهر پنج شنبه در نشست خبری که در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، طرح موسوم به ایجاد "سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس" را تشریح کرد.

وی افزود: امنیت این منطقه استراتژیک برای جهان اهمیت دارد. از این رو معتقدیم که استقرار یک سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس برای رایزنی ها و تلاش های دیپلماتیک در منطقه اساسی است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: این سیستم باید مبتنی بر قوانین بین المللی، منشور ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت باشد. از نظر ما سیستم امنیت خلیج فارس باید فراگیر و جامع باشد که اساس آن بر احترام به منافع همه طرف های منطقه ای و جهانی باشد.

پولیانسکی اضافه کرد: برای ایجاد این سیستم امنیتی ما باید با کشورهای دخیل منطقه ای و خارج از آن، شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس رایزنی های دوجانبه و چندجانبه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی بلند مدت در این طرح ایجاد یک سازمان همکاری و امنیتی در خلیج فارس است که باید شامل کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند و دیگر دولت های ذینفوذ به عنوان ناظر یا عضو باشد.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد یادآور شد: ما بازخوردهای مثبتی از این طرح دریافت کرده ایم. امیدواریم که ادامه یابد و ما را به اقدامات مثبت و ملموسی هدایت کند.

پولیانسکی درباره تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی هم اظهار کرد از نظر ما تنها تحریم هایی که مبتنی بر شورای امنیت و حمایت همه جانبه دولت های کلیدی، فرصت به ارمغان آوردن صلح و ثبات را به این منطقه خواهد داد.

وی افزود: همانگونه که قبلا هم گفتیم، خروج آمریکا از برجام نمی تواند عامل اختلال حمل نفت از این منطقه شود، راه برون رفت از این مشکل هم، افزایش درگیری بین طرف ها نیست بلکه باید به گفت وگو روی آورد.

 وی در پاسخ به این که آیا عربستان سعودی از طرح امنیتی روسیه حمایت خواهد کرد، گفت: این طرح هنوز در مراحل ابتدایی است و باید درباره آن گفت وگو کرد اما به نوع پوشش رسانه ای آن به خصوص از سوی رسانه های آمریکایی ارتباط دارد.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد در جواب اینکه آیا این کشور به دنبال حضور نظامی در خلیج فارس است، گفت: من یک نظامی نیستیم بلکه یک دیپلمات هستم. معتقدم اگر ما دیپلمات ها کارمان را به خوبی انجام دهیم، نیازی به اقدامات نظامی نیست.

پولیانسکی درباره یکی از بخش های این طرح که مربوط به مبارزه با تروریسم است، به این سوال که ایران گروه هایی همچون حزب الله و حماس را تروریسم نمی داند، چگونه می خواهید در این زمینه همکاری داشته باشید، گفت: تنها مرجعی که می تواند تشخیص دهد، یک گروهی تروریستی است یا خیر، شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وی افزود: از شما می خواهم در این زمینه تنها به لیست های بین المللی توجه کنید که گروه هایی را به عنوان تروریست شناسایی کرده اند.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد درباره آزادی ناوبری در آب های بین المللی هم اظهار کرد: یکی از پیامدهای اجرای راهبرد (امنیت جمعی) ما آزادی و امنیت ناوبری در این منطقه است. بار دیگر تکرار می کنم، این طرح ما به دلیل اتفاقات اخیر که در خلیج فارس رخ داده، نیست.   

پولیانسکی تصریح کرد: همه این مشکلات از زمانی آغاز شد که آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شد.  شما نمی تواند نقش آمریکا در این اتفاقات را نادیده بگیرید. باز هم می گویم که تنها از طریق گفت وگو و یافتن راه حل است که می توانید برای بلند مدت امنیت این منطقه را برقرار کنید. ما در حال انجام همین کار هستیم.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد درباره چگونگی ایجاد اعتماد بین ایران و سعودی هم گفت: واگرایی مشکلی است که در همسایگان ایجاد می شود همانگونه که در زندگی روزمره انسان ها هم وجود دارد، با این حال، هرگونه ترتیبات امنیتی باید تلاش برای اعتماد سازی بین همه بازیگران باشد.

پولیانسکی افزود: این وظیفه ای است که ما می توانیم درک کنیم تا همه ذینفعان منطقه ای را دور هم جمع کنیم، مهم نیست که اختلافات آنها تا چه اندازه ممکن باشد، ما انسان های صبور و مثبتی داریم ، بنابراین از همه می خواهیم هوشیار باشند و ببینند که این کار شدنی است.

وی در پاسخ به این سوال که شاهد بوده ایم آمریکا بارها مانع از تصویب هرگونه قطعنامه علیه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی شده است، آیا تصور می کنید که بتوان در این طرحی که دارید، به این مساله توجه کرد، گفت: آمریکا تنها یک عضو از 192 عضو سازمان ملل متحد است.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد افزود: سازمان ملل متحد برای دیپلماسی چندجانبه است، برای گفت وگو و متقاعد کردن مردم به تحصیل صلح است.

پولیانسکی ادامه داد: این چیزی است که همه ما سعی در انجام آن داریم؛ البته طرح امنیت ما برای حوزه خلیج فارس رابطه تنگاتنگی با امنیت کلی در خاورمیانه که شامل حل مساله فلسطین و اسرائیل است، دارد.

وی با تاکید بر اینکه نمی خواهیم منکر این مساله شویم، اضافه کرد: معتقدیم این طرح می تواند به موازات هم پیش برود. ما موضع آمریکا را در این زمینه می دانیم و همانطور که اشاره کردم آنها در تلاش های بین المللی درباره ایران و کمک کننده نیستند.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه ممکن است دو کشور در مساله ای اختلاف نظر داشته باشند، از آمریکایی ها خواست چشمان خد را بازکنند و ببینند که بیشتر جهان به گونه ای دیگر می اندیشند.

پولیانسکی درباره تحریم های آمریکا علیه ایران و اقدامات تلافی جویانه ایران در خلیج فارس هم گفت: درباره رویکرد آمریکا حرف های زیادی زده شده و اقداماتی هم انجام شده است اما این وظیفه ما دیپلمات ها است که بنشینیم و این مساله را حل کنیم.

وی افزود: ما با ارائه این استراتژی، بستر لازم را برای همکاری و تبادل نظر فراهم کرده ایم و انتظار داریم همکاران آمریکایی ما از این فرصت استفاده کنند و با کمک همه ذینفعان منطقه ای، ثبات و امنیت را به این منطقه بازگردانند.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد درباره بازخوردهای طرح از سوی اعضای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد هم اظهار کرد: به طور کلی بازخوردها مثبت بوده است اما یقینا جزئیات زیادی وجود دارد. ما این طرح را آخر ژوئیه ارائه کردیم و فکر می کنیم که باید فرصت کافی در اختیار کشورهای دیگر قرار داد تا به صورت عمیق به مفاد آن توجه و تحلیل کنند.

پولیانسکی تاکید کرد: با این حال، من انتقاد جدی به این طرح نشنیده ام. طرح ما برای ایجاد دیوار اعتماد بین دولت ها و ذینفعان و روی آوردن به گفت وگو برای حل مشکلات است. این همان دلیلی است که ما دیپلمات ها در اینجا حضور داریم. این هسته مرکزی وظایف سازمان ملل متحد است.

وی ادامه داد: با این حال طرح ما باز است و هر کسی می تواند نسبت به آن انتقاد و تحلیل داشته باشد یا پیشنهادهایی برای بهتر شدن آن ارائه کند.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که با توجه به ریاست روسیه بر شورای امنیت در ماه سپتامبر، آیا برنامه ای برای طرح این راهبرد در شورای امنیت دارید یا خیر، گفت: هنوز زود است که بتوان در این باره اظهار نظر کرد اما می توانم اطمینان دهم که این راهبرد ما در تلاشهایمان فراموش نمی شود.

پولیانسکی درباره همکاری های روسیه با ایران و ونزوئلا به دنبال تحریم های یکجانبه آمریکا هم گفت: ما هرگز این راز را مخفی نکردیم که مخالف اجرای هرگونه تحریم های یکجانبه فرامرزی هستیم و فکر نمی کنم تنها مخالفان آن هم باشیم.

وی خاطرنشان کرد: صبح امروز هم اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد که مخالفت خود را با تحریم های یکجانبه نشان می داد.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه ایران و روسیه کشورهای مستقلی هستند، تاکید کرد: ما دو کشور مستقل، روابط داریم و هیچ کشوری نمی تواند درباره ارتباطات ما با کشورهای دیگر قضاوت کند همانگونه که ما این کار را نمی کنیم.

پولیانسکی تصریح کرد: انتظار داریم که کشورها مطابق منشور ملل متحد اقدام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =